Son zamanlarda başarılı insanların ağzından hiç düşmeyen bir kelime var; “Networking”. Ağız birliği yapılmışçasına çoğu konuşmalarda bu kelime sarf ediliyor. Peki nedir bu networking ve neden bu kadar önemlidir? İletişim ağı kurarken takip etmemiz gereken adımları biliyor muyuz? Tüm yönleriyle etkili bir network oluşturmak için okumaya devam et!

 Networking, bir iletişim ağı kurmak ve bu iletişim ağını aktif olarak kullanmak diye tanımlanabilir. Hepimiz üniversite yıllarından itibaren kendimizi geliştirmek ve daha iyi yerlere gelmek için emek harcıyoruz. Fakat sadece kendimizi geliştirmek, mesleki alanda iyi bir donanıma sahip olmak bizi başarıya götürmüyor. İşte tam bu noktada ‘Networking’ devreye giriyor. Yani iyi bir donanım, güzel bir diploma yanında ihtiyacımız olan tek şey oluşturduğumuz network! Mümkün oldukça kendimizi tanıtmaya çalışmalı, bolca çevre oluşturmalı ve güzel ilişkiler kurmalıyız. İnsanlarla sağlam ilişkiler kurmamız ve bu ilişkileri canlı tutmamız hayati bir önem taşır çünkü bir insanın dünyası çevresindeki insanlar kadar büyüktür. 

Network Nasıl Oluşturulur?

 Networking kavramını ve önemini anladık. Fakat şimdi nasıl oluşacak bu network? Network oluştururken aktif bir insan olmak çok önemlidir. Kendi alanımızda yapılan tüm etkinlikleri takip etmeli ve bu etkinliklere maksimum düzeyde katılım sağlamalıyız. Etkinliklerde özellikle iş hayatımıza katkıda bulunabilecek birçok insanla tanışma şansını yakalayabiliriz. Herhangi bir kurumun düzenleyeceği etkinliklere internet üzerinden kolayca ulaşabilir, alanımızla ilgili daha çok insanla tanışmak için bu kurumları takip edebiliriz. Tanıştığımız insanlar zamanla aynı yolda yürüyeceğimiz yoldaşlarımız da olabilir, bize bu yolda rehberlik eden akıl hocalarımız da! Bu etkinliklerin yanı sıra topluluklar, kulüpler ve sivil toplum örgütleri de yeni insanlarla tanışmak için harika ortamlardır. Hatta bu ortamlarda aktif olarak çalışmamız, herhangi bir sorumluluk almamız networkümüzü oldukça genişletecektir!  

 Tanıştığımız insanlara karşı samimi ve sıcak kanlı olmak olumlu geri dönüşler almamızı sağlayacaktır. Bu insanlarla iletişimde kalabilmek için iletişim adreslerini almalı ve bir iki gün içerisinde o insanla tekrar iletişime geçmeliyiz. Bu karşı tarafta sadece işimiz düştüğünde iletişim kurmak gibi itici bir izlenim bırakmamak da önemli bir husus. Zaman zaman kendinizi hatırlatarak bu ilişkileri sağlam tutabilirsiniz!

Neden Networking?

 Olabildiğince çok insanla iletişime geçmeliyiz dedik. Bunun bir sınırı, kuralı yok mu derseniz, elbette var! Nicelik değil nitelik kavramı birçok konuda olduğu gibi bu konuda da öne çıkıyor. Birkaç kaliteli bağlantı onlarca yüzeysel bağlantıdan çok daha iyidir. Fakat o kaliteli bağlantıyı kurmak için belki de yüzlerce kişiyle tanışmamız gerekebilir bu yüzden yeni insanlarla tanışmayı bırakmamalıyız. 

 İletişim ağımızdaki insanlarla beyin fırtınası yaparak yepyeni dünyalara adım atabiliriz. Kendi fikirlerimizi anlatıp bu fikirleri geliştirebiliriz hatta gerçekleştirebiliriz. İletişim ağımızdaki insanların fikirlerini dinler ve yeni fikirler üretebiliriz. İşte bu yüzden network oluşturmak hayati bir önem taşıyor bizim için. Unutmayalım ki bizler sosyal canlılarız ve birlikte çok daha güçlüyüz!