Kampüsler öğrencilerin bir nevi yaşam alanı haline dönüşmüş durumda. Bu nedenle üniversiteler öğrencilere en iyi hizmeti verebilmek için kampüs alanlarına yönelik çalışmalara fazlasıyla önem veriyor. Bir üniversiteyi güzelleştiren etkenlerden biri kampüstür diyebilir miyiz? Bizce evet! Neticede bir öğrencinin üniversite eğitimini almak için geldiği şehirde en çok vakit geçirdiği yer kampüstür. Hatta bir öğrenci için şehrin kalbi kampüslerde atar desek, pek de yanlış bir yorum yapmış olmayız. Biz öğrenciler için şahane bir yaşam alanı olan bu kampüsleri merak ettik ve biraz araştırdık. Sizler için bu hafta da güzel bir liste hazırladık, işte Türkiye’nin en güzel kampüsüne sahip 5 üniversitesi! 

1) Orta Doğu Teknik Üniversitesi 

  Şüphesiz, en iyi kampüs listelerinde olmazsa olmaz bir isim: ODTÜ! Kuruluşundan itibaren sürdürülen ağaçlandırma çalışmaları nedeniyle Ankara’nın en yeşil yeri olarak bilir öğrenciler. Bir de bozkır çocuğuysa ODTÜ kampüsü ona pek de Ankara gibi gelmez. Kampüs sınırları içerisinde Eymir Gölü var ki biz manzarasına, havasına bayıldık. Birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir çarşısı, eczanesi, banka şubeleri, öğrenci yurtları, bol miktarda kafesi, sene içerisinde birçok etkinliğe ev sahipliği yapan kongre merkezi, spor alanları, bilgisayar laboratuvarları, çok geniş sayıda kitap barındıran kütüphanesi ve daha fazlası ODTÜ kampüsünde!

2) Galatasaray Üniversitesi 

  Kampüs denince akla gelen ilk isimlerden. Çoğumuzun da bildiği üzere Galatasaray Üniversitesi denize sıfır bir üniversite. Çok büyük ve geniş bir kampüs alanına sahip olmasa da boğaza bakan deniz manzarasıyla gönüllerimizi fethetti. Her kampüste olan vakit geçirebileceğiniz bilimum ortamlara sahip. Bunların dışında Galatasaray Üniversitesinin binası 150 yılı aşkın bir bina. Yani tarihi dokusu oldukça yüksek. Ortaköy ve Beşiktaş arasına konumlanmış bu kampüsün bahçelerinden geçip binaların arasında dolanmak ve o manzaraya bakıyor olmak kulağa oldukça hoş geliyor!

3) Boğaziçi Üniversitesi 

  Adından da anlaşıldığı üzere boğaz manzaralı bir diğer üniversite, Boğaziçi Üniversitesi! Aslında Boğaziçi’nin Güney, Kuzey, Kandilli, Kilyos, Hisar, Sarıtepe olmak üzere 6 tane kampüsü var ama çoğu bina Güney kampüsünde konumlandığı için Güney kampüsüne ana kampüs diyebiliriz. Boğaziçi Üniversitesi de tarihi dokusu olan üniversitelerden biri. Taş binalar, mimari yapılar, bolca yeşil alan ve nefis bir manzara... Güney kampüsündeki İsviçre Ormanı ve birtakım etkinliklere ev sahipliği yapan Kennedy Lodge isimli tesis en çok anılan yerlerden ikisi. Rumeli Hisarına komşu olan bu kampüs bizden tam puan aldı!

4) Hacettepe Üniversitesi 

  Hacettepe Üniversitesi Ankara’nın bol yeşilli kampüslerinden biri. 5 tane yerleşkesi bulunuyor fakat kampüsünün güzelliğiyle adını duyuran yerleşke, Beytepe yerleşkesi. Bu kampüs şehrin biraz uzağında kalıyor. Öğrencilerin de en çok şikayeti konum itibariyle soğuğundan oluyor. Ama bu kampüste kış manzarası da bahar manzarası da bir başka güzel! Bir öğrencinin vaktini değerlendireceği her şey tabii ki bu kampüste de mevcut. Öğrencilerden tam puan almış olacak ki kampüs içindeki BAM diye anılan Beytepe Alışveriş Merkezi en sevilen mekanlardan. Yeşil Vadi restoran da öğrencilerin dinlenmek, sohbet etmek, keyifli vakit geçirmek için uğradığı, adı çokça anılan yerlerden biri.Hem de ağaçların arasında ve bolca doğa tadında!

5) Çukurova Üniversitesi 

  Çok sıcak olmasıyla bildiğimiz Adana’nın güzide üniversitesi Çukurova Üniversitesi Adana’nın en iyi yerlerinden. Üniversite, Seyhan Baraj Gölü’nün yanında epeyce geniş bir alana sahip. O kadar geniş ki mezun olurken keşfedemediğiniz yeri kalma olasılığı yüksek. Kampüs içinde Adana’nın güzelliklerinden bolca manzaralar mevcut. Öğrenci aktivitelerinin çok olduğu bu kampüste eğlenmek oldukça kolay. Geleneksel su savaşları yaptıklarını bile duyduk. Kampüs içinde gördüğünüz heykellerin birçoğunu öğrencilerin yapmış olması da bol aktiviteli ve eğlenceli bir kampüs olduğuna bizi ikna etti! 

Benim kampüsüm de bu listede olmalı diyorsan, haydi sen de kampüsünü yorumlarda bize anlat!