Dünya’yı hızla yaşanmaz bir hale getiren insanoğlu, çözüm olarak başka bir gezegen aramaya başladı. Elon Musk’ın SpaceX projesiyle birlikte Mars gezegeni şu an yükselişte. Öyle ki 2023’te Mars’a gidecek 100 kişilik bir ekip oluşturuldu bile. Mars’ta yaşam için çalışmalar ve araştırmalar hızla devam ederken böyle uluslararası ve hepimizi ilgilendiren bir çalışmada Türk bir ismi görmek hepimizi gururlandırdı. Bu yazımızda Saadet Yüncü’ye yer vermek istedik.  

  24 yaşında olan Saadet Yüncü, Tekirdağ’da yaşıyor. Yüksek mimar olan Saadet Yüncü aynı zamanda Namık Kemal Üniversitesinde mimarlık eğitimi veriyor.

  İngiltere’deki dünyanın en kapsamlı mimarlık okulu olan The Architectural Association tarafından 6 yıldan beri her yıl Mars'la ilgili araştırmalar düzenlenmektedir. Bu araştırmalara 10 kişilik bir ekip seçiliyor ve bu seçilen kişiler başarılarına göre değerlendirmelere alınıyorlar. Saadet Yüncü başarısından söz ettirmiş, bu sene seçilen 10 kişilik ekibe dahil olmuş ve bu araştırmalara katılan ilk Türk olmuştur.

  Bu araştırma çalışmaları Ürdün’de düzenlenmektedir. Peki neden Ürdün?

  Ürdün’ün güneyindeki Wadi Rum, Dünya’da Mars gezegenine çokça benzerlik gösteren tek yer. Wadi Rum Arapçada Kum Vadisi anlamına gelmektedir. Vadi, kumtaşı ve granitten oluşmuştur. Görenlerin bir daha görmek isteyeceği, çöle benzeyen ama aynı zamanda Mars’ta olduğunu hissettiren bir doğal harika. Gidenlerin konaklaması ise çadırlarla yapılmaktadır. Bu yer aynı zamanda birçok film sahnesine ev sahipliği yapmıştır.

  Araştırma çalışmalarında Ürdün’e giden Saadet Yüncü, orada NASA’dan bilim adamlarıyla telekonferans görüşmesi yaparak Mars’ın yer şekilleri, hava koşulları gibi özellikleri hakkında bilgiler aldı.

  Bulunan dokularla mimari tasarım kavramlarını araştırdı, bu yönde çalışmalar yaptı.

  Bu çalışmalarda “Mars’a nasıl yapılar yapabiliriz? Hangi mimari teknikleri ve hangi malzemeleri kullanabiliriz?” gibi soruların cevaplarını aradılar.

  Diğer Türk öğrencilerin de hepimizi ilgilendiren bu uluslararası çalışmalarda yer almasını istediğini belirten Yüncü’nün bizlere tavsiyesi ise bilimi takip etmeyi asla bırakmamamız yönünde.