Yeni karşılaştığınız bir konuyu tam anlamıyla öğrenmek ve anlamlandırmak istiyorsunuz ama tekrar aşamasının zorlu geçeceğinden mi korkuyorsunuz? Bu hafta tam da size göre bir yazı hazırladık, aşağıda bir dersi derinlemesine öğrenmek için gereken 3 altın yolu bulabilirsiniz, keyifli okumalar!

1) Hatırladığınız her şeyi yazdığınız bir zihin haritası çıkarın

  Çalışmaya başlamadan önce belki de yapılması gereken ilk şey o konuyla ilgili hatırladığınız her şeyi zihin haritası şeklinde listelemeye çalışmak. Genel bir kavram ya da başlık üzerinde toplanan tüm düşüncelerinizi bu şekilde daha alt kategorilere ayırabilir, varsayımlarınızın ya da yaptığınız çıkarımların konunuzla ne kadar ilişkili olduğunu görebilirsiniz. İlk aşamada hazırlayacağınız bu zihin haritası hatırladığınız, yanlış hatırladığınız ya da hatırlamakta zorluk çektiğiniz tüm konuları tek bakışta görmenize yardımcı olacağı gibi, çalışmanın sonunda öğrendiklerinizi de karşılaştırmak için verimli bir yöntem olabilir.

2) Öğrenme şeklinize göre ders çalışın, anlamadığınız noktalarda yardım almaktan çekinmeyin

  Eğer görsel öğrenen bir bireyseniz, öğrenme çalışmalarınızı şemalarla ve görsellerle desteklemeye çalışın. Sözel dersler için zaman çizelgeleri (timelinelar) çizmeyi tercih edebilir, sayısal dersler için çeşitli anlatım videolarından faydalanabilirsiniz. Duyarak öğrenen bir bireyseniz, farklı görselleri ve slaytları incelemekten çok; dikkatli dinlemeye odaklanmalısınız. İlgilendiğiniz konularla ilgili podcastları dinlemek size faydalı olabilir. Kinestetik öğrenen bir bireyseniz masa başında oturarak çalışmaya çalışmak size pek uygun değildir, rahatça hareket edebileceğiniz bir şekilde deneyler yapmak ve gözlemleyerek öğrenmeye çalışmak size daha uygun olacaktır. Öğrenme şeklinize göre çalıştıktan sonra, anlamadığınız veya kendinizi eksik gördüğünüz herhangi bir noktada destek almaktan çekinmeyin. Öğretmeninizden veya arkadaşınızdan konuyu size tekrar anlatmasını isteyin, özellikle sorun yaşadığınız kısımları belirtmekten çekinmeyin. Neleri bilmediğinizi bilmek, öğrenme yolculuğunuzda işinizi kolaylaştıracak, açıklarınızı daha kısa sürede gidermenizi sağlayacaktır.

3) Öğrendiklerinizi başkalarına aktarın

  Tüm bu aşamaları tamamlamış olup, dersi başarıyla tekrar ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz ama gerçekten anlayıp anlamadığınızı test etmenin tek yolu o konuyu kendi kelimelerinizle başkalarına aktarmanızdır. Aklınızda kalanların ezberlenmiş kalıp cümleler ve ifadeler olmadığına emin olmak ve konu hakkında kendinize ait düşünceler üretebilmek için konuyu birilerine anlatmayı deneyin. Bu kişi sizinle aynı konuyu çalışan arkadaşınız ya da konu hakkında hiçbir fikri olmayan ebeveyniniz bile olabilir. Önemli olan sizin konu hakkında öğrendiklerinizin gerçekten ‘öğrenilmiş’ olup olmadığının test edilmesidir, dolayısıyla ne kadar çok anlatır ya da anlatmaya çalışırsanız bunun faydalarını zaman içinde açıkça görebilirsiniz.