Finansın ülkeler ve ülkelerin ekonomik gelişimindeki öneminin herkes farkında! Bir uluslararası finans öğrencisi olarak, bu bölümü hem aday öğrencilere tanıtmak hem de tüm dünyayı etkileyen ekonomik olayları inceleyen insanların 4 yıllık lisans yolculuğu hakkında bilgi vermek istedim. Uluslarası Finans bölümü hakında daha öce duymadığınız detaylar için okumaya devam edin!

 Şu an öğrenim gördüğüm Bahçeşehir Üniversitesinde, finans dışında aldığımız işletme ile derslerimi ve finansla birebir ilgili olan kurumlardan aldığım eğitimlerle ilgili daha çok bilgi sahibi olmak isterseniz ders programıma göz atabilirsiniz.

Uluslararası Finans Mezunları Ne İş Yapar?

 Bu bölümden mezun olduktan sonra öğrenciler, finansal analist olarak bankalarda, danışmanlık şirketlerindeki finans departmanları gibi birçok yerde çalışma imkanı bulurlar. Kısacası bu bölüm, finans ve işletme alanında uluslararası her türlü kurum ve kuruluşun kapılarını bizlere açmakta; işte o kurumlardan bazıları:

  • Kamu Kuruluşları

  • İMKB

  • SPK

  • Merkez Bankası

  • Hazine Müsteşarlığı

  • Dünya Bankası

  • Uluslararası Para Fonu

  • Dünya Ticaret Örgütü

Uluslararası Finans Eğitimi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 İlk olarak seçeceğiniz üniversite çok önemli. Üniversitenizi seçerken uluslararası standartları taşıdığına emin olun. Okulunuzun size bu anlamda neler verebileceğini düşünerek seçim yapın. Yurt dışı imkanları rahat olan bir üniversiteyi seçmek size büyük fayda sağlayacaktır çünkü Erasmus ve benzeri programlara katılmanız, farklı ülkeleri tanıyıp sistemlerini anlamanız için çok etkili olacaktır.

 Staj programlarını da asla es geçmemelisiniz. Bir Bahçeşehir Üniversitesi programı olan Co-op sayesinde, geçen yıllarda yaptığım birçok stajla beraber mezun olmadan büyük bir iş tecrübesine sahip oldum. Sizlerin de benzer programlara katılmanızı şiddetle tavsiye ederim!

 Uluslarası finans bölümü öğrencileri olarak ne kadar düzenli teknik bilgi alıyor olsak da, elbette alabiliyorsanız yazılım benzeri bilgisayar bilimleri hakkında da ek dersler alabilir ve kendinize çok şey katabilirsiniz. Böylece piyasaya sizinle beraber adım atacak meslektaşlarınızdan önde başlayabilirsiniz!

 Uluslararası finans hakkında aklınızda herhangi bir soru işareti kaldıysa yorumlarda buluşalım, hepinize başarılar!