Bir yıl boyunca çalıştık, çabaladık, gecemizi gündüzümüze kattık ama sonuç istediğimiz gibi olmadı mı? Asla umutsuzluğa düşmek yok! Emeklerinizin hiçbiri boşa gitmedi. Onun için tez günde silkinmeli, şu uyuşukluğu üstünüzden atmalısınız. Mezuna kaldım diye karalar bağlamamalısınız. İnsan yenilir. yenilgimizin üstüne kapanıp kalmamalıyız. Daha büyük bir azimle yolumuza devam etmeliyiz. Peki Bunu Nasıl Yapacağız?

 

1) Asla Pes Etme

   ‘Bir yılım heba oldu. Bütün emeklerim boşa gitti. Bundan sonra bir baltaya sap olamam ben.’ Gibi düşünceleri hemen aklınızdan çıkarın. İstediğin bölümü kazanamadın mı? Mezuna mı kaldın ? Bunlar dünyanın sonu değil. Hala nefes alıyorsak umut var demektir. Önemli olan senin kendine inancın. Eğer ilk başta sen kendine inanmazsan insanlar sana neden inansın? Yoğun karamsar düşüncelerinden kurtulup etrafındakilere, ailene yapabileceğini söyle. Bu işin sonunun başarısızlıkla bitmemesi gerektiğini düşünüp her işte bir hayır vardır diyerek kendi yolunu çizmelisin.

 

2) Tekrar Dene

   Başarısızlıklarımız bize en büyük derstir. Onlardan çıkardığımız çıkarımlarımızla daha iyisini yapmayı öğreniriz. Eğer sen de istediklerini elde edemediysen tekrar dene. Bu sefer daha önce düştüğünüz tuzaklara düşme daha büyük bir azimle ve inançla yoluna devam et. Çalışma sürecindeki bütün yanlışları doğrularıyla değiştir. Unutma, bütün dâhiler hata yapıp, tekrar deneyerek başarıya ulaşmışlardır.

 

3) Yalnız Değilsin

   Bu dönemlerde iyice içimize kapanıp yalnız kalmak isteyebiliyoruz. Ama zamanla bu yalnızlık gittikçe büyüyüp daha kötü hissetmemize neden oluyor. Böyle kötü zamanlarımız için aile ve arkadaşlarımızın yanımızda olması bize destek çıktıklarını bilmek çok daha iyi. Kendini kapatmak yerine onlarla birlikte tekrardan özgüveninin yerine getirmelisin.

 

4) Karamsar Olma

   Böyle zamanlarda pozitif düşünce ve olumlu bakış açısı çok önemlidir. Etrafında gelişen olayları kötü bir ruh hali ile karşılarsan kötü sonuçlar alırsın. Tepkilerini ve düşüncelerini hedeflerine göre şekillendirmelisin. Başarısızlık düşüncesinden doğan bu duyguya kapılmamalı imkansız gibi görünen şeylerin yapılabileceğini görmelisin. Bu duygu halinden ancak başarabildiğini görerek çıkabilirsin. Denemezsen de yeniden başarıp başaramayacağın bir soru işareti olarak kalır.

“Umutsuzluğa kapılmak doğru değildir. Kaybetmenin ilk basamağı, umutsuzluğa düşmektir.”

Alfred Capus