#ÜniversiteGünlükleri1: “Ben yatay geçiş yaparım yaaa” Diye Başlayan 1 .Sınıf Hikayem

Üniversite sınavına çalışmak gerçekten emek isteyen ve hayatımızın gidişatını büyük bir oranda etkileyebilecek bir süreçtir. Gerçekten lise hayatını ya da en azından son senesini verimli geçirenler bu sürecin sonunda istediğini elde ederken bir kısmı da sadece ”İstediğim bölüm olsun, ben yatay geçiş yaparım ya” kafasına sahip insanlardır. Birçok insana göre yatay geçiş yapmaktansa tekrar hazırlanmak daha kolay gelir. Maalesef ben de bölüme olan bağlılığıma aldanıp olmak istediğim okulda yer almıyorum. Şimdi sizlere bu süreci biraz anlatmak istiyorum.

 

1     "Her Şeyin Başı LYS Sonucumdu"

Aslında her şeyin özü hayatımı baya değiştirecek bir sosyal medya platformuna denk gelmemdi ama sınav senemin en zor yanlarının başı LYS sonucum idi. 2017 yılında yapılan son YGS/LYS öğrencisiydim. Bu sene sınava ilk girişimdi ve YGS’de beklemediğim bir sonuç almama rağmen (İlk 50.000 içindeydim) LYS için pek bir umudum yok gibiydi ama neredeyse 2 katı bir gerileme de beklemiyordum. İşte o an “Her şey bitti…” dedim.

 

2. Ardından Gelen Kararsızlık

O zamanlar her kafadan bir ses çıkıyordu.

“Üniversite sınavı bir kerelik değildir.”

“Mezuna kalırsan sen daha iyisini yaparsın.”

“LYS dönemi zor bir süreçtir, 1 sene daha üstüne düşmelisin.”

 Aklımdaysa “Herkes üniversiteye gidiyor.” ve “Şehrin bu kadar önemi olur mu ki?” gibi sorular dönüyordu.

 

3.Tercih Zamanı Geldi

İşte o korkutucu süreç geldi ve o anlık baskılardan dolayı yapmam gereken herkesi ve her şeyi geride bırakarak kurtulmak ve sadece sevdiğim bölümde girebileceğim tüm okulları yazmak oldu. Ahhh… Bir senede büyüdüğümü bu kadar hissedemezdim…

 

4.Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

Ne büyük heyecan! Çevrem “Sen hangi okulu kazandın? O da mı tıp kazanmış? Ooo ODTÜ mü Bilkent mi ?” muhabbetleri ile dolup taşıyordu. Ben ciddi anlamda çalışmamanın kurbanı olmuştum. Sırf bu yüzden sonucumu görür görmez kaçmak için o okula kayıt yaptırdım. Halbuki beni bu ana getirecek ilginç bir sürece adım attığımın farkında değildim.

 

5. “Yatay Geçiş yaparım ben yiaa” Diye Başlayan Bir Süreç

Ahh bir bilseniz o işlerin o kadar kolay olmadığını, sevmediğiniz bir şehirde ne kadar mutsuz olabileceğinizi, bir yanınız bölüm için yanıp tutuşurken diğer yandan derslerinizin mutsuzluğunuzdan dolayı ruhunuza zulüm olarak gelmesini… Ne demişler ne yaparsan yap aşk ile yap. Bölümü ne kadar sevseniz de aslında şehir/arkadaşlar ve birçok etmen de üniversite hayatında sizi ileriye de taşıyabiliyor geriye de atabiliyor.

 

 

Bu süreç şu an nasıl ilerler bir fikrim açıkçası yok. Ama bazen bunları yaşamasaydım şu satırları yazamazdım, Bir İşe Giriştik ekibinde yer alamazdım, İstanbul'a gidemezdim ve aklıma gelecek bazı güzelliklere de sahip olamazdım diyorum. Bazı süreçler size çok kötü görünse de aslında geriye dönüp baktığınız zaman birer hayat tecrübesi de olabiliyor.

 

Son olarak eklemek gerekirse “Yatay geçiş yaparım diye bir üniversiteye başlamayın, sonra üzülen siz olursunuz.” Elbette bunu başaranlar var fakat cesaretiniz varsa bir sene, bir sene ve hatta bir sene daha deneyin. Belki %100 hiçbir zaman tatmin olamayız ama en güzel yaşlarınızın hakkını vererek birçok yönden sevdiğiniz bir yerde olmayı deneyin. Ve asla unutmayın: “Bu hayatta başımıza gelen her şeyin bir sebebi vardır. Hayat bize bu çeşitli yolları yap bozumuzda bir konuma koymamız için sunuyor.”


Vuslat Sena Emre