Okullar açılacak mı açılmayacak mı diye tartışılırken sizlerin büyük bir umutla üniversitenize kavuşmayı beklediğinizi biliyoruz. Hatta büyük bir heyecanla henüz belli olmayan yurdunuza eşya aldığınızı da biliyoruz. E endişelisiniz de öyle mi yapsam böyle mi diye... Biz de sizler için bir liste hazırlamak istedik. Üniversite hayatınızda bunları sakın yapmayın(!)

  1. Size ‘Yapmayın!’ dedikleri her şeyi yapın!

Kural bir! İşte en önemli kısım burası, hayatınız boyunca buna dikkat edin. Çünkü birileri gelip size bunu denediğini söyleyecek ve yapmayın diyecek. ‘’O projeye onu ekleme, hoca çok kızar!’’ diyecek. Ve özellikle üst dönemler ‘size yardım etmek için’ çok fazla şey söyleyecek. Aklınızda kalacağına keyfini sürün! Tamam burada kendinize zarar verin demiyoruz size, akıl ve mantık sınırları içinde yapın ne yapacacaksanız :) İlk maddeyi iyi anladıysanız diğerlerine geçebilirsiniz.

  1. Herkesle tanışın!

Özellikle okulun ilk haftalarında ortalıkta sizin gibi birileriyle tanışmak isteyen çok fazla kişi olacak. Gördüğünüz birine gülümsedikten sonra hemen muhabbete girebilirsiniz! Tamam tamam Amerikan filmi çekmiyoruz burada ama gidin tanışın siz de işte. Mesela yemekhane masası bu konulara biçilmiş kaftandır ya da yemek sıraları... Farklı bölümlerden birçok kişiyle tanışın çünkü herkes bambaşka. Bu kişiler sayesinde onlarca kültür tanıyabilirsiniz, İngilizce sınav sorularını alabilirsiniz, heykel atölyelerine giriş biletiniz bile olur! Sakın kimseden çekinmeyin!

  1. Üstüne vazife olmayan her şeyi öğren!

Mesela konu bulamadığınız birine direkt ‘’Hogwarts’ta hangi binasın?’’ diye sorarsanız 3 saat daha konuşabilirsiniz çünkü birçok insanın hayatı bir şekilde Harry Potter’dan geçmiştir. Tamam konumuz bu değil ama insanlarla iletişim kurabilmek için konuşabileceğimiz ‘şey’ler var. Ve bu şeyleri ne kadar attırırsak hayatımıza o kadar fazla kişiyi dahil edebiliriz. Ki bu durum sadece iletişim kurmakla da alakalı değil, kendini geliştirmekle ilgili. Kendimizi geliştirmeyi sadece kendi alanlarımıza indirgemeyelim. Zaten yıllarca sahip olacağımız meslek için bir şeyler yapıyoruz ama kendimiz için pek bir şey yapmıyoruz. Hem de şirketlere verilen o özgeçmişlerin hobiler kısmına sadece ‘kitap okumak’ yazmak yakışıyor mu bize? Neden karşımıza çıkan İspanyol ile İspanyolca bir şeyler mırıldanmayalım ki? Bu dünyada yaşıyorsan bu dünyada olan her şey üstüne vazife!

  1. Sorgulayın!

Tamam demiyorum koca koca profesörlere kafa tutun diye ama inandığınız şeyleri savunun. Biliyorsanız da karşınızdaki kişinin statüsüne bakmadan anlatın. Size de her söylenene inanmayın, hani dediler ya ilkokulda ‘’Canlılar 2 alemdir; Hayvanlar, Bitkiler.’’ E yalanmış! Sorun soruşturun, birkaç kişinin karşısına çıkın. Üniversitede birçok hoca sizi öğrenciden ziyade bir fikir olarak görür. Çekinmeyin ve güzel bir fikir olduğunuzu herkese gösterin!

  1. Bazen düşünmeyi bir kenara bırakın!

Bakın kanımızın en deli aktığı zamanlar, her şeyi yapasımız var. Tamam paramız falan yok ama bizi kısıtlayan sorumluluklarımız da minimum seviyede. İşte bu yüzden yaşamanın en güzel vakti üniversite. Gerekirse banklarda yat yine de o geziye çık! Biz aman param çalınır mı diye düşüne düşüne hiçbir şey yapamadık ama siz yapın. Düşünürken yaşamayı unutmayın!

Koca bir döneme giriyoruz, her şey ve herkes farklı. Doya doya yaşamamız gereken zamanları oflaya oflaya yaşamayalım. Tamam kolay değil üniversite ama keyif alarak her şeyi güzelleştirmek mümkün!