İstanbul deyince aklımıza eğitimden festivallere, alışverişten gezmelere bir sürü şey geliyor. Eşsiz manzarasıyla, içinde barındırdığı üniversiteleriyle bizi kendine çekiyor şüphesiz. Hal böyle olunca sınava hazırlanırken hepimiz İstanbul'da üniversite okuma hayalleri kuruyoruz. Hem bütün eğitim konferansları, kişisel gelişim etkinlikleri orada hem gezilecek onlarca yer var hiç sıkılmayız hem de çok havalı, düşünsene çevrendeki herkes sana gıptayla bakacak.. peki işin aslı böyle mi gerçekten? İstanbul öğrenciler için mucizevi bir şehir mi? Bütün imkânlar orada mı sadece? Gelin hep birlikte karar verelim.

 

1) Kaliteli Üniversiteler Sadece İstanbul'da Değil

   İstanbul'da birçok kaliteli üniversite bulunsa da hepsinin böyle olduğunu söylemek büyük yanlış olur. Zira ülkemizde artık neredeyse her şehirde bir üniversite var ve İstanbuldaki bazı üniversitelere kıyasla çok daha kaliteli eğitim verenler olduğu aşikar. Hangilerinin daha kaliteli eğitim verdiğini size ne gibi imkanlar sağladığını öğrenmek için orada okuyanlarla irtibata geçmek en sağlam bilgiyi almanızı sağlayacaktır.

 

2) Konferans Ve Etkinlikler Artık Her Yerde

   Elbette İstanbul'da etkinlikler konferanslar bitmiyor, sürekli bir şeyler düzenleniyor ancak bu etkinlikleri üniversitenizle ve arkadaşlarınızla anlaşarak  kendiniz de düzenleyebilir, getirtmek istediğiniz konuşmacılara ulaşarak ne kadar istekli olduğunuzu belirtirseniz İstanbul'a gitmek zorunda kalmadan etkinlikleri ayağınıza getirebilirsiniz. Aynı zamanda çevre illerde düzenlenen etkinliklere de bütçenizi ayarlayıp gidebilirsiniz.

 

3) İnternette Ulaşım İstanbul'da Ulaşımdan Daha Kolay

   İstanbul'un bitmek bilmez çileden çıkaran trafiğini bilmeyeniniz yok. Hal böyle olunca bir yerden bir yere gitmek saatlerinizi hatta günümüzün yarısını bile alabiliyor. Daha sakin yerlerde okumanın en büyük avantajlarından biri de bu olsa gerek. Yolda harcayacağınız zamanı istediğiniz başka şeylere rahatlıkla harcayabiliyorsunuz. Ama en önemlisi İstanbul'da yolda vakit harcayarak ulaşabileceğiniz şeylere bile internette ulaşabilecek olmanız. Artık internet öyle bir hal aldı ki merak ettikten sonra ulaşamayacağınız bilgi öğrenemeyeceğiniz hiçbir şey yok. En önemli artısı da burada trafik sizi çileden çıkartmıyor. 

 

4) Mesele İstanbul'da Okumak değil

   Unutmadan İstanbul'da okuyan herkes kendini geliştirmiyor, etkinlikten etkinliğe koşmuyor, elindeki fırsatları değerlendirmiyor. Bu da gösteriyor ki mesele İstanbul'da okumak değil, okuduğun yerdeki fırsatlara ulaşabilmek, değerlendirebilmek kendi fırsatını kendin oluşturabilmek.

   İstanbul hala her haliyle güzel ama üniversite için üzerinde daha fazla düşünmek gerekiyor. Üniversite mi şehir mi sorusunun cevabını da buradan yola çıkarak verebilirsiniz artık.