Hayalimizdeki üniversiteye karar verdik, hedefimizi belirledik ve o hedefe giden yolu ilmek ilmek işliyoruz. Peki ya bu süreçte emin adımlarla ilerken hiç de istemeyeceğimiz sonuçlar verecek adımlar atarsak? Merak etmeyin korkulacak, strese girecek hiçbir şey yok. Sizin için her şey çok daha güzel olsun istiyoruz. Kötü sonuçlarla karşılaşmayın diye de yapabileceğiniz hataları önden servis ediyoruz. İşte üniversite sınavına hazırlanırken yapılan 5 hata:

1) Plansız Çalışmak 

  Plansız ve programsız çalışmak bütün süreci en verimsiz hale getirecek etken diyebiliriz. “Aman zaten program yapsam da programa uymuyorum.” deyip önüne ne gelirse çalışman üniversiteye hazırlanırken yapacağın en büyük hatalardan biri olabilir. Unutma önünde uzun bir zaman var ve bu zamanın her anı senin için çok kıymetli. Kafanda yapman gereken her şeyi planla, uzun vadeli planlar işe yaramıyorsa bir gün sonrasını planla. Planladığın her şeyi programla. Söz uçar yazı kalır. Bizden söylemesi...    

2) Hesaplamalarla Vakit Harcamak

  Her gün internet sitelerinde bakkal hesabı yaparak “Matematik'ten şu kadar net yapsam, Fen şu kadar gelse, Sosyal'den üç soru yapsam” karmaşalarına girmek yok. Her gün buralarda saatlerini harcayıp sınav gününe kadar hala aynı hesabı yapıyor olmandan korkuyoruz. Anlıyoruz, fazla heyecanlı ve streslisin. Fakat bu hesaplara bakıp zihnini iki kat yormaktansa yapabileceğinin en iyisi yapmaya çalışmak bizce hedefine daha kestirme giden bir yol. Unutma, hedefin ne kadar yüksek olursa yüksek olana o kadar yaklaşmış olursun! 

3) Hazır Ders Programı Kullanmak

  Hazır olarak eline verilen tüm çalışma programlarını hafızandan silmeni istiyoruz. Çünkü bu süreçte yapılması gereken çalışma programı görüp görebileceğin en öznel program olmalı. Sana ait ve tamamen senin kurallarına göre! Sence de kulağa daha hoş gelmiyor mu? Unutma, hangi saatlerde daha çok verim aldığını, ne kadar çalışabildiğini, hangi konulara öncelik vermen gerektiğini, ne kadar sürede odaklanabildiğini bir tek sen biliyorsun. Bu yüzden senin için en şahane programı hazırlayacak kişi sensin! Evet, evet sen! Bizce, sen bu işin üstesinden gelirsin.  

4) Konu Çalışmaya Ağırlık Vermek 

  Bu süreçte, sana çok zarar verecek hatalardan bir diğeri ise “Hiçbir şey bilmiyorum test çözemem.” deyip günlerce konu çalışmak! Şöyle basit bir matematikle anlatalım, bir günlük çalışma saatinin sadece yüzde 40’ını hatta belki de daha azını konu çalışmaya ayırmalısın. ÖSYM, üniversite sınavlarında sadece bilgiyi değil; analiz yeteneğini ve süre kullanımını da ölçüyor. Bu yüzden bol bol test çözmeye ve deneme yapmaya ihtiyacın var. Hiçbir şey bilmediğini düşünsen dahi, test çözmek sana konu çalışmak kadar katkı sağlayacak. Bütün testlerde ve denemelerde süre takibini unutma, fazlasıyla hassas bir nokta. 

5) Sağlığına Dikkat Etmemek 

  Elbette bu sürecin altında kalmamak için yapacağın en önemli şey düzen. Bu yüzden düzensiz uykular, düzensiz yemekler gününü bir hayli verimsiz hale getirecek. “Dersten, çalışmaktan başka hiçbir şeye vakit harcayamam.” diye hareketsiz kalıp bütün çalışma vaktini boşa harcama olasılığın oldukça yüksek. Sıfır verim, yorgun zihin, dirençsiz bir vücut... Kim ister ki? Elbette hiçbirimiz! O yüzden yediğine içtiğine, uykunu alıp almadığına oldukça dikkat etmeli, harekete ve vücudunu dinlendirmeye zaman ayırmalısın! Eee, ne de olsa sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!