Üniversite süreci boyunca gelişimimize katkı sağlayacak birçok kuruluş bulunmakta. Sizler için bu yazımızda o 3 kuruluşu ele aldık! Başvuru sistemleriyle birlikte dahil olabileceğiniz bu kurumlar ile devam edelim!

 

1) İnovaTİM:

   İnovaTİM; TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) bünyesinde üniversite öğrencilerinin başvuruları dahilinde oluşan bir topluluk.150 üniversiteden öğrenci bulundurmasıyla birlikte 2256 kişilik çok büyük bir oluşum. İnovaTİM’li öğrenciler; her yıl düzenlenen İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’na katılıyor, yurtiçinde düzenlenen birçok teknik geziye katılıyor, inovasyon ve girişimcilik üzerine eğitimler alıyor, çeşitli meet-up ve şirket görüşmelerine katılıyorlar. Başvurular ise senede bir kez olmak üzere www.inovatim.org üzerinden alınıyor. İnovatim başvurusunun ilk aşamasında sorular cevaplayarak bir form dolduruyorsunuz. 2. aşamaya geçmeniz halinde ise online sınava davet ediliyorsunuz. İkinci aşamayı içeren online sınav ise analitik zeka ve kısa sürede düşünme beceriniz ölçülmeye çalışılıyor. Bu aşamadan sonra ise üniversite kontenjanınız dahilinde İnovaTİM üyesi oluyorsunuz. Daha detaylı bilgiye www.inovatim.org üzerinden erişilebilirsiniz.

 

           

 

2) Girişimcilik Vakfı (Girvak):

   Girişimcilik Vakfı 2014 yılında kurulmuş olup amacı girişimciliğin bünyesinde bulunan girişimciliğin değişimin anahtarı olduğuna inanan iş insanları ve fikir önderleri ile birlikte, girişimciliği gençler için bir kariyer seçeneği haline getirmek. Ayrıca Fellow isimli bir öğrenci programı mevcut. Programa 17-24 yaşında olan yani üniversite 1,2,3 ve 4. Sınıf öğrencileri başvuru yapabiliyor. Girişimcilik Vakfı hakkında Burası Girişimcilik Vakfı! isimli videoyu buradan izleyebilirsiniz.

 

Başvuru ile kabul alan Girvak Fellow programının başvuru aşaması ise 6 basamaktan oluşuyor:

 

 

 

Fellow programına seçilen

kişiler ise birçok fayda ile karşılaşıyor.

                               

 

 

 

 

Tabii fellow olmanında birkaç ufak

Şartı mevcut.

     

                                                    

Girişimcilik Vakfı'nın Fellow programına seçilen kişiler için birçok faydası olması  ile birlikte, Girişimcilik Vakfı'nın bazı beklentileri mevcut:

 

(Başvuru zamanları vakfın Twitter vb. sosyal medya hesapları  üzerinden takip edilebilir.)

 

Ayrıca Fellow sürecinde geçecek iki sene programı şu şekilde:

 

3) YeniBirLider Derneği:

   YeniBirLider Derneği, 9 Temmuz 2012’de Türkiye’nin gelecek nesil liderlik ekosistemini oluşturmak amacıyla gençleri farklı alanlarda tecrübe sahibi öncü kişi ve kuruluşlarla bir araya getiren ve gençlerin gelişimlerine katkıda bulunan, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşudur.

  Kısaca özetlemek gerekirse Yenibirlider Derneği öğrencilerin kendi potansiyellerini fark ederek kendilerini yeniden keşfetmelerini sağlamayı ve devamında değişime öncülük etmelerini hedeflemektedir.

   Ayrıca benzer bir şekilde üniversite öğrencilerine yönelik bir programı mevcut. Bu programın ismi ise YBL21 programının amacı iş hayatından önce Türkiye'nin 7 bölgesinde bulunan gençlerin kendilerini daha iyi tanımaları, eksik yönlerinin farkına varıp bunları geliştirmekle birlikte iş hayatlarında yapacakları başlangıcın daha başarılı olması ve sahada yapılacak çalışmalar ile iş dünyasında aktif rol oynamalarıdır. YBL 21 programı başvuru tarihleri ise derneğin web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebilir. Ayrıca YBL-21 programının Lider İle Zirveye isimli videosunu ise buradan izleyebilirsiniz.

 

Benzer şekilde başvuru ile kabul alan derneğin YBL 21 programı Seçim Süreci:

YBL-21 Programının içeriği ise şu şekilde: