Bir son sınıf isyanı olarak; ‘’Stres bitti, sınav bitti derken şimdi de tercih stresi ya!’’ Ne tutarsa yazıcaz bakalım devrine son vermek adına buradayız. Yeni hayatınızın yepyeni bir sayfası olan üniversite için herkesin kriterleri farklı olmalı bence. Derece/puan olarak üniversite tercihi yapmaktansa, sizin hakkınızdaki bazı şeyleri de bu tercih sırasına katmak mantıklı olabilir. Peki bu süreçte neleri hesaba katalım, nasıl karar verelim?

1) Kafanda Kurduğun Gelecekle Ne Kadar Alakalı Bir Meslek Seçimi Yapıyorsun?

Senin çizim yapmayı sevdiğini, bir evin mimarisine baktıktan sonra bir daha dönüp baktığını düşünürsek; senin için doğru bölüm neden tıp olsun ki? Sırf puanı yüksek ve onu kazandığını duyan herkes senin dereceni ortalama olarak bileceği için mi? Sanki sadece bu şekilde takdir edilirmişsin gibi. İşte ben buna katılmıyorum. Ömür  boyu seveceğin ve sevginle doğru orantılı olarak daha başarılı olabileceğin bir meslek seçimi yapabilecekken, neden kendimize böyle bir şey yapıyoruz? Bence senin için doğru tercihi kalbine sor. Neyi sevdiğini, ne konuda gerçekten başarılı olduğunu ve neyi daha fazla öğrenmek istediğini.

2) Okumak İstediğin Şehirden Neler Bekliyorsun?

Küçük bir şehirde üniversite okumak senin için yeterli mi yoksa büyük bir şehirde kendini farklı alanlarda da geliştirmek ister misin? Demek istediğim şu ki; eğer İstanbul’dan örnek vermemiz gerekirse, burada üniversiteden çok daha fazlası var. Bilindiği gibi İstanbul her şeyin merkezi. Konferans, networking, büyük firmalar ve daha birçok şey. Ama çoğu şehir için bu geçerli değil. Üniversite dışında, kendinizi geliştirmek için çok fazla alternatifiniz olmuyor. Tabii ki siz kendi fırsatlarınızı oluşturabilirsiniz, hatta belki de şehir şehir gezebilir yine kendinizi geliştirebilirsiniz. İşte bu noktada kendinizi düşünün. Sizin için bu şehirde ne olmalı? Hangi şehir için bütçen daha uygun?

3) Tercih Ettiğin Bölümün Hangi Üniversitedeki Akademik Kadrosu Daha İyi?

İki üniversite arasında seçim yaparken sosyallik, kulüpler vb, şeylerden çok daha önemli bir şey varsa o da akademik kadrodur. Üniversite, liseden farklı olarak sizi yapmak istediğiniz mesleğe ve hayata hazırlar. Bu yolda size yön verecek olan insanlar öğretmenleriniz olacak. Bu yüzden araştırın, soruşturun, ölçün, biçin ve buna göre bir öncelik verin.