Lise bazılarının korkulu rüyalarından biriydi, bazılarının ise belki de en güzel zamanlarıydı. Zorlu bir sınav senesini atlattıktan sonra belki ailenizle kalmaya, belki de şehir dışında okumaya karar verdiniz. Hangisini seçerseniz seçin, artık bambaşka bir ortamdasınız. Lise hayatı artık geride kaldı. Gelin, hayatınızda ve düzeninizde muhtemelen gerçekleşecek değişiklikleri kısaca ele alalım.

1) Ders Saatleri

  Artık okulunuz 9 gibi başlayıp 4 civarında bitmeyecek. Tabii hazırlık okuyorsanız böyle bir programınız olabilir ama bölümünüze geçtiğinizde muhtemelen dersler günlere dağılmış olacak. Hatta ders aralarında uzun boşluklar olmasından yakınabilirsiniz. Her gün derslerin farklı saatlerde başlayıp farklı zamanlarda bitmesi, ilk başta planlama açısından sorun çıkarabilse de, alışılmayacak bir şey değil. 12 Sene boyunca saat 7’de uyanmaya alışmış olabilirsiniz. Ancak, artık haftada sadece 2 kere bu saatlerde uyanmak zorunda kalmak bile size zor gelmeye başlayabilir.

2) Yeni Arkadaş Çevresi 

  Liseden hatta ilkokuldan çok iyi arkadaşlıklarınız olabilir, onlarla buluşmayı aksatmayın. Ancak artık çevrenize yepyeni insanlar katılacak. Bu insanlarla 18’li yaşlarınızda tanışıyorsunuz. Yani çocukluğunuzdaki gibi kolay arkadaş edinememeniz çok normal. İlk başta çekingen tavırlar sergileseniz de 1-2 ay içinde aynı dersi aldığınız, aynı kulüplerde olduğunuz  insanların çoğuyla az  çok tanışmış olacaksınız. Tabii bu bir genelleme ancak tanışmak istediğiniz biriyle konuşmaya çekinmeyin, hele onun birinci senesiyse biriyle tanıştığı için o da mutlu olacaktır.

3) Öğrenci Kulüpleri/Toplulukları

  Belki sizin lisenizde aktif kulüpleriniz vardı ama çoğu lisede kulüp aktiviteleri maalesef pek verimli değil. Üniversitede mutlaka birinde kendinizi iyi hissedip insanlarla iyi vakit geçirebileceğiniz bir kulüp bulabilirsiniz. Kulüplerin en güzel yanlarından biri, açılırken okulun onayından geçmesi gerekse ve zaman zaman aktiviteler için hocalardan destek alınsa da, kulüplerin öğrencilere ait olması. Yani eğer okulunuzdaki bir kulübe ilginiz varsa ancak kulüp hiç aktif değilse, katılıp siz bu kulübü büyütebilir ve daha faal hale getirebilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizde.

4) Özgürlük Hissi

  Ailenizle kalıyor olsanız bile artık üniversitedesiniz ve 18 yaşındasınız. Bunun farkına vardığınızda, aileniz biraz kısıtlayıcı olsa bile, kendinizi ister istemez özgür hissediyorsunuz. Ayrıca özgürlük sadece istediğiniz zaman dışarı çıkabilmek değildir. Artık belirli bir bölümde okuyorsunuz ve zamanınızı bu alanda kendinizi geliştirmeye harcamakta özgürsünüz. Farklı diller öğrenebilir, daha önce zaman bulamadığınız için yapamadığınız hobilerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. 12. Sınıftaki gibi gününüzün uyku dışındaki her anında çalışmak zorunda hissetmemek, kesinlikle apayrı bir özgürlük.

  Üniversiteye geçiş sürecinde biraz afallamış biri olarak, bunların hiç birinin korkutucu değişiklikler olmadığını eklemek isterim. Hayatınızın farklı bir evresine geçtiniz ve zaman zaman bunu kabullenmek zor olabilir. Bu çok normal ve bunu yaşayarak anlayacaksınız. Zaman geçiyor, büyüyoruz, yaşlanıyoruz ve her yaşın kendine özgü güzellikleri var. Geride kalanları düşünürken elinizdeki imkanların kaçıp gitmesine izin vermeyin. Size sancısız ve eğlenceli bir alışma süreci dilerim.