“Ne? Hayır! İngilizce anlatımlı bölümü okuyamam ben. İnsanlar Türkçesini zor okuyor.” dediğinizi duyar gibiyim, haberiniz olsun.

   İstediğin okul ve bölüm ya da hiç aklında olmayan bir meslek güzel bir üniversitede tutuyor ama bir araştırıyorsun ki bu üniversitelerin eğitimi %100 İngilizce eğitimli ve birden duraksıyorsun değil mi? Neden böyle oluyor biliyor musun? İngilizce olduğu için korkarak uzaklaşmaya başlıyorsun. Ben de sana diyorum ki, kaçma.

   Çünkü İngilizce bölüm okumak sana birçok şeyde fayda sağlayıcı özelliğe sahiptir. Tamam, yeni bir dil öğrenmek ve başka bir dilde üniversite okumak zor gelebilir ve bazen de tabi ki zorlayabilir ama Mevlâna ne demiş: “Gülün dikene katlanması, onu güzel kokulu yaptı.”

   Şimdi diyeceksin ki sen niye bu kadar güzel ve faydalı olduğunu düşünüyorsun, değil mi? O zaman size bu 4 nedeni sayıyorum, sonra tekrardan düşünmek isteyeceksin.

1) Bölüme geçmeden önce dinlenme fırsatın var!

  

   Üniversiteyi kazandık ve olmak istediğimiz yerdeyiz. Burası %100 İngilizce eğitimli bir üniversite demiştik ve İngilizce öğrenmek için önce hazırlık okumalıyız. Hazırlıkta bölümümüzü rahat okuyabilmemiz için gerekli eğitimler verilir. Ama eğitimden ziyade hazırlık yılı öğrencilerin dinlenmek için tercih ettiği bir yıldır.

   Uzun zamandır sınava hazırlanıyorsun ve dinlenmeye ihtiyacın var değil mi? İşte %100 İngilizce eğitimli bölümün sana ilk avantajı: Dinlenmek. Hazırlık okurken tek derdin ve dersin İngilizce çalışmak olacak. Bu ders sayısı azlığı sana rahatlık hissi verecek. Böylelikle hem vücudun hem de beynin dinlenmiş şekilde bölümüne başlayacaksın ve umduğundan daha da hevesli bir şekilde başlayacaksın. Tabi ki bu dinlenme esnasında ne unutmuyoruz? Ders çalışmayı. Sakın sadece İngilizce dersi var deyip tembellik yapma çünkü bölümde zorlanmak istemediğimiz için de buradayız. O zaman hadi dinlenme başlasın!

2) Kendini tanımaya başlıyorsun!

   Evet %100 İngilizce bölüm okumak dedik, dinlenmek dedik ama kendimizden hiç bahsetmedik. Şimdi diyeceksin ki, İngilizce bölüm okumak ile kendimizin ne alakası var? Evet, bir sebep olarak da bunu ekleyebiliriz. Birçok öğrenci İngilizce dilini öğrenmekte zorlanır ve benim aklım bu dili almıyor diye söylenir. Bu durumu yenmek, sana en büyük avantajlardan birini getirecek diyebilirim. Nasıl mı?

   Aslında dil öğrenmek seni sana anlatacak. Zor deyip korktuğun bu İngilizce eğitimli okul senin zorluklarla nasıl mücadele ettiğini ve senin ne kadar güçlü bir karaktere sahip olduğunu gösterecek. Bu korkuyu yenmek ve karakterini güçlü hale getirmek için işte sana fırsat!

3) Uluslararası eğitimlere açık oluyorsun!

   Biliyorsun ki artık uluslararası dil İngilizce. Bu demek oluyor ki çoğu insan İngilizce dilini bilmek zorunda. İşte sana en çok fayda sağlayacak özellik de bu! Düşünsene hem bölümünü okuyorsun hem de İngilizce öğreniyorsun. Çoğu öğrenci gibi üniversite bittikten sonra dil öğrenmek gibi bir derdin kalmayacak.

   Hatta erasmus yapmak istiyorsun diyelim. Erasmus dediğimiz eğitim programı Türkiye’de okuduğun bölümün eğitimini yurtdışında belli bir süre içerisinde almak demektir. Bu eğitimi tamamlamak için yeterli seviyede İngilizce diline sahip olmak gerekir. Eğer sen de üniversiteni %100 İngilizce okuyorsan yurtdışı eğitimleri senin için kolaylaşacak. Hadi durma, İngilizce öğrenmeye devam ediyoruz!

4) Kariyerine devam etmek için büyük fırsat!

   Şimdi gelelim kariyerimize. İngilizce dilini bilmenin faydalarını saymakla bitmez. Bu da onlardan biri. Evet, biliyorsun ki birçok üniversite öğrencisi mezun olduktan sonra hayatındaki eğitimi sona erdirmiyor. İleride üniversitelerde çalışmak ya da çeşitli alanlarda uzmanlaşmak için akademik kariyer yapmaya karar veriyor. Bu akademik kariyeri yapabilmek için yüksek lisans, doktora, uzmanlık sınavları vs. gibi birçok sınavlara giriliyor ve sınavları kazananlar çeşitli tezler yazıyor. İşte İngilizce bilmek size bu noktada fayda sağlıyor.

   Evet, doğru tahmin ettin! Bu sınavların çoğu İngilizce yapılıyor ve bu eğitimi almaya başladıktan sonra da birçok tezini İngilizce yazmak zorunda kalabiliyorsun. Eğer sende %100 İngilizce eğitimli bölümdeysen akademik kariyer yapmayı düşünebilirsin.

   Bölümünü İngilizce okumak sana birçok konuda tabi ki fayda sağlayacak. Sakın ben Türkçe eğitimli bölüm okuyorum deyip İngilizce öğrenmekten vazgeçme ve burada güzel bir söz ile yazımıza son veriyoruz:

   “Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır.”  Ludwig Wittgenstein