Hmm İzmir mi, İstanbul mu ya da Ankara mı diye düşünürken “Yok canım ben asla ama asla burayı yazmıyorum! Ben şehir dışında okumak istiyorum biliyorsunuz sizde. Benim hep hayalimdi bu.” laflarını dilinden düşürmeyen kızın tecrübeleriyle karşı karşıyasınız. Biliyorum ki sizde tercih döneminde hangi üniversite hangi bölüm karar vermeye çalışırken bir yandan da “Ne yapsam ki ya kalsam mı ki burada? Hem araba alırız belki fena mı olur, onca parayı bir göz odaya vereceğime; sıcacık yuvamda, önümde mis gibi anne yemekleri, kapımda araba, cebimde para rahat rahat okurum. “ düşüncelerine engel olamıyorsunuz. Gelin bakalım bu işin gerçekleri nelermiş.

Aile Yanında Kalmanın Avantajları

1) Mis gibi anne yemekleri hem de sınırsız ve ücretsiz

2) Yıkanmış ütülenmiş çamaşırlar

3) Aile ortamı

4) Bir nebze maddi özgürlük

5) Derslere ve gönüllü faaliyetlere daha fazla vakit

6) Hastalandığında 24 saat yanında olabilecek anne

Aile Yanında Kalmanın Dezavantajları

1) Eviniz üniversiteye uzaksa sabah çok erken saatlerde kalkıp uzun bir yola katlanmak

2) Her istediğinde arkadaşlarında kalamamak aynı şekilde arkadaşlarında senin evinde rahatlıkla kalamaması

3) Dışarıdayken sürekli saate bakmak zorunda olmak (son otobüsü asla kaçırmamalısın yoksa bal kabağına dönüşebilirsin :) )

4) Buluşma mekanlarının sürekli sana uzak arkadaşlarına yakın olması (ömrün yollarda geçer)

5) Grup ödevlerinde -ki özellikle mimarlık ve mühendislik gibi bölümlerde- yine geç saatlere kadar çalışma gerektirdiğinden problemler yaşanabilir

6) Ev yönetmeyi, paraya sahip çıkabilmeyi daha geç öğrenirsin

7) Kafana estiğinde biraz hava alıp geliyorum deme şansın olmayabilir

   Tüm bunlara ek olarak; ailenizin yanındaysanız akşam 11’de gelen “Canım pasta istiyor, hadi çıkalım mı?” mesajına hiçbir zaman cevap veremeyebilir, kankalarınızın gece parkta çekirdek çitlerken yan tarafta gitar çalan grubun şarkılarına eşlik ettiği hikayelerini hüzünle izleyebilir, "Baba bu akşam kızlarda kalabilir miyim?" sorusuna “Akşama amcanlar geliyor.” cevabını alabilir, vize haftasında akrabanızın düğününde bir görünmek zorunda kalabilir, her "Hadi otostop çekelim!" denildiğinde "Acaba bir tanıdık denk gelir de anneme söyler mi?" diye üç buçuk atabilirsiniz… Hadi bir de iyi tarafından bakalım; sabahları poğaça yemek zorunda kalmaz, ev arkadaşınızın hiç tanımadığınız arkadaşlarıyla aynı salonu paylaşmak zorunda olmaz, fatura ödemeyi unuttuğunuz için banyoda köpükler içinde kalmaz, hastalandığında sabah olsun giderim demek yerine annenize seslenebilirsiniz…

Tüm bunlar ailenizin tutumu, yaşadığınız şehir, maddi olanaklarınız, kişilik özellikleriniz ve arkadaş çevreniz gibi faktörlerin etkisi ile çoğalıp azalabilir. Bu konunun özünde özgürlük ve refah gibi temel iki faktör var. Bu faktörleri de göz önüne alarak etraflıca düşünüp anlattıklarımı kendi süzgecinden geçirdikten sonra en doğru kararı verebileceğini biliyorum. Bu senin hayatın ve burada yetkili merci sensin. Aman ha kararını verirken kimseyi incitmemeye çalış. Unutma ki ailenin desteği şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da en iyi yol arkadaşın olacak. Belki onlarla bu konuda ufak pazarlıklar bile yapabilirsin. Her şey gönlünce olsun. :)