Üniversiteye geçtiğinizde çevrenizde birçok tipten ve karakterden insan olacak. Bu insanların arasından sizin düşüncelerinize, fikirlerinize ve karakterinize uygun olanı bulmak zor olabilir ama bu zorluğun derecesini sen belirlersin.

   Hadi başlayalım bakalım.

 

1) İlk Gün

  Üniversiteye geçen herkes de eminim bir ilk gün heyecanı olmuştur, ben hiç heyecanlanmadım diyen birileri varsa eğer o hissi tadamadığın için geçmiş olsun.

   İlk gün senin üniversite hayatın boyunca birlikte olacağın insanları belirlemez, o nedenle o gün akşamı evine döndüğünde kendini sakın hüsrana uğratma, önünde daha çook uzun bir yolculuk var.

  Şimdi, okula girdin gözlerin her yeri, her detayı tarıyor. Kalbin pıt pıt atıyor. Heyecanını sakın gizlemeye çalışma, doğal ol her zaman nasılsan öyle davran. En önemlisi gülümse. Muhtemelen birileriyle tanışma fırsatı yakalarsın, o fırsatı çekinip de elinden kaçırma. Git konuş, sohbet et, yeni insanlar tanı. Emin ol onlarda senin kadar heyecanlılar onlarda birileriyle tanışmak istiyorlar. Hem kim bilir bakarsın en iyi dostunu bulmuşsun…

2) Sınıfın İle Olan Uyumun

   Dersler genellikle okulun açılmasından bir hafta sonra başlar. İlk dersi sakın kaçırma, senin için çok değerli olacak, hatta üniversite bittiğinde geriye doğru baktığında aklına gelen anılardan biride ilk dersinin olma ihtimali büyük.

   Sınıfa adımını kocaman bir gülümsemeyle at. Bir köşeye geçip tek başına oturup seninle tanışmaya birilerinin gelmesini bekleme, sen git. Sınıf da açık sözlü ol utanarak konuşma, atılgan ol. Bir şeyler sorulduğunda fikrini açıkça belirt. Bolca soru sor arkadaşlarını tanı. Hatta günün sonunda bir cafeye gidin, kahvelerinizi için, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır derler :)

3) Okul Kulüpleri

Kulüpler senin için çok büyük bir şans. Okullarda fotoğrafçılık, müzik, dans vs. bir sürü katılma imkanın olan kulüpler olacak. İlginin olduğu alanlarda ki kulüplere katılırsan seninle aynı konuya ilgi duyan insanlar tanıma fırsatın olur, böylelikle çevren genişler. Hem de kendini geliştirme şansı yakalarsın.

4) Okulda Yapılan Etkinlikler

   Okulda yapılan etkinliklere katıl. Kendine bir şeyler kazandırmana çok yardımı olacak. Kendi bölümün ile ilgili düzenlenen sempozyumlar, konferanslar vs. her ne varsa katıl hem de kendi okulunda olmasa bile, bunu sadece sosyal bir insan olman için söylemiyorum, kendini geliştirebileceğin hiçbir fırsatı kaçırmaman için söylüyorum. Bu fırsatları çok iyi değerlendir eminim faydalarını göreceksin.

5) Hocalarla Olan İlişkin

Hocalarla olan ilişkin deyince aklına notlar, vizeler, finaller filan gelmesin ondan bahsetmeyeceğim. Bahsedeceğim şey hocalarının sana katkıları olacak. Onlara da merak ettiğin ne varsa sorabilirsin, özellikle kendi alanında gelişmeni sağlayacak öneriler verebilirler, kitap önerirler sana, film önerirler, etkinlikler önerirler onlara gidersin öğrenirsin. Kendini geliştirmen de çok yardımcı olurlar sana. Seninle aynı bölümü okuyan insanları da tanıman yanına kar kalacak.