Ve sonunda sonuçlar açıklandı. İyi ya da kötü bir sonuç geldi. Gösterdiğin emek ve sabır, yapılan fedakarlıklar karşılığını buldu. Şimdi tercih vakti. Artık nerdeyse üniversiteli oldun sayılır. Peki, bundan sonra ne olacak? Nasıl durumlar seni bekliyor? Birlikte bunlara biraz göz atalım.

 

1) Ev Yokmuşcasına Eğlenmek

   Yani doyasıya özgürlük. Bir de okumaya şehir dışına çıkmışsan... Var ya senden mutlusu olmaz. Evinle bağlantın kopar çünkü hesap verilecek kimse yoktur artık orada. Eğlencenin ortasında ‘Hadi artık geç oldu eve gel.’ diyen bir aile büyüğü yok. ‘O zaman sabaha kadar dans, sabaha kadar renk.’ diyeceksin. Deme. Elbette gezip tozacağız ama her şey kararında olacak. Abartı yok!

 

2) 10₺ ile Bir Hafta 

   O kadar gezip eğlenmeye ay sonu para kalmayabilir elde. Baba bankalarının para yollamasına daha birkaç gün kalmış olabilir. Ve sen 5-10₺ ile haftayı atlatmak zorundasındır. O yüzden paranı gereksiz şeylere sakın harcama! Ailenin de o parayı çalışarak kazandığını düşünürsen ve biraz da empati kurarsan bu sorunun üstesinden gelebilirsin. Heh diyorsan ki ‘Para nasıl harcanır ben hiç bilmiyorum.’ o zaman buradaki yazımıza da bir göz atmayı unutma!

 

3) Not Kardeşliği

   Bilinen tek gerçek şudur ki; notun varsa ve paylaşıyorsan dünyanın en iyi kankasısın. Notun varsa ve paylaşmıyorsan en bencil insan sensin. Mesela resimde not almaya çalışan küçük bir kızımız var. İleride bu huyu devam edecek gibi. Ve bu not isteme haftalarında öyle şeyler duyacaksın ki. “Kanka bak seni severim bilirsin diğerleriyle zaten anlaşamıyorum ki ben.” , “Sen bana bu sınavda ver, sonraki sınavın notlarını da ben sana vereceğim. İnanmıyor musun bana?” gibi laflar havada uçarken aklından geçen düşünce şu olacak; ben o kadar çalıştım onlar hazıra mı konacak şimdi? Çok haklısın. Bu konuda tavsiye veremeyeceğim o yüzden notlarını verip vermemek sana kalmış. 

 

4) Kızların Rutini Haline Gelecek

   Ne mi? Çok iyi bir kapatıcı kullanmak. E tabi o uykusuz gecenin izlerini kapatıcılar örtecek. Artık vazgeçilmez makyaj malzemelerinden biri olacak. Cilde zarar vermeyen iyi bir kapatıcının da hatrı sayılır bir fiyatı olduğundan, her şekilde kendine dikkat etsen iyi olacak.

 

5) Ders Çalışma Gecesi = Parti Gecesi

   Ders çalışmak için arkadaşın evinde toplanılan o gece yok mu? Normalde evin kapasitesi 3 kişiyken 8 kişi kalmak ve sınırları zorlamak. Ders çalışmak için tüm kitapları yanına almak ve çalışırken yemek için gereksiz veya gerekli bir sürü yiyecek almak; bu gecenin vazgeçilmezleri arasındadır. Ama gece bir anda sizin halay çekmenizle veya sınıftaki kızın 9. sevgilisinden neden ayrıldığıyla bitebilir. Çünkü okuduğunuz kelimelerin harfleri birbirinden ayrılır ve birden evren hakkında düşünmeye başlarsınız. Sonra o harfler size ne dedikodular anlatır. Kızlarda durum böyleyken erkeklerin maç muhabbetleri havada uçar. Onların tüm sözcükleri ise on sene önceki Beşiktaş-Fenerbahçe maçının skorunu söyler. Kaçırılan gol pozisyonları ve sinirlenmeler, daha neler neler...  Aman diyeyim dikkat. 

 

6) Sınava Nasıl Çalışılıyor?

   Tabiki günde neredeyse sadece 3 saat uyuyarak. Ve olmazsa olmaz üst dönemlerden geçen yılların sorularını alarak. Bazen sadece o sorulara çalışılır. Bazen o sorulara sadece bakılır. Onları ezberleyip ‘Sınava çalıştım ya ben!’ moduna girilir. Ama hiç de mantıksız sayılmaz. Eğer hoca o soruları sorarsa... İşte o zaman yaşadın diyelim. 

 

7) Ev Kiraları

   Öğrenciyseniz zaten ev bulmak başlı başına bir dert. Hadi buldunuz diyelim. Öğrenci olduğunuz için fiyatlar anında artar. O, bu, şu derken bir bakmışsın elde avuçta para kalmamış. Eğer ev bulup tuttuysan ona narin bir bebek gibi bakmak zorundasındır. Çünkü biz öğrenciler her şeye her an zarar verebiliriz.

 

8) Fotokopiciyi İkinci Ev Yapmak

   O kadar not, üst dönemden alınan sınavlar neyle çoğalacak? Kim bilir kaç kopya çıkacak tek bir kağıttan. İşte bu yüzden çoğu üniversitenin karşısında bulunan fotokopici zengindir. Ve artık o kadar gidip gelmeye başlarsın ki fotokopiciler senin en yakın kankandır. 

 

   İşte üniversiteli olunca başına gelebilecek olayları senin için sıraladık. Ama küçük bir kaç not bırakıyorum şuraya;

   Sürekli gezenlerden değil zamanında gezenlerden ol,

   Paranı oraya buraya değil ihtiyaca göre harcayanlardan ol,

   Not isteyen değil not istenilen kişi ol,

   Ve bizi okumaya hep devam et. Başarı, mutluluk, sağlık hep seninle olsun. Bir de üniversite hayallerin gerçek olsun.