Bu yazıda üzerinde duracağımız konu başlıktan da anlaşılacağı üzere istemediğiniz bir bölümü yahut bir üniversiteyi kazanıp gitmek istememeniz olacak. Şimdi öncelikle bu konuda yalnız olmadığınızı söyleyelim. Kendim dahi bir üniversiteyi kazandığım halde kayıt yaptırmamıştım. Peki neden bu duruma düşüyoruz, gelin birlikte bakalım. 

 

1) Ne Olmak İstediğimizi Bilmiyoruz 

   Böyle bir durumun içinde olmanın ilk sebebi kesinlikle kendimizi tanımıyor olmamız. Gelecekte kendini hangi konumda görmek istiyorsun? Neleri yaparken mutlu hissediyorsun, oturup bir düşün. Daha kendini tanımadan ben şu mesleği yapacağım demek, gerçekten iyi bir adım olmayacaktır.  

 

2) Meslek Araştırması Yap 

   Hemen atlayıp ben doktor olacağım demeden önce o mesleği araştır. Belki elinizde bir kalp tutmak sizin hoşunuza gitmeyecektir. Nasıl bir böceği elinize alamayacağınız gibi belki de bir organ tutmakta hoşunuza gitmeyecektir. (Bu böcek tutma olayının elbette istisnaları var.) Çevrenizde o işle uğraşan kişilerle sohbet etme şansı yakalayın. En kötü ihtimalle elinizin altında internet gerçeği var, hemen her şey hakkında yorum alabilirsiniz. Bkz: Hangi Üniversite Hangi Bölüm  

3) Yanlış Yönlendirme  

   Sırf aileniz o mesleği istediği için bir hevesle o bölümü o şehri yazmayın. Daha sonra büyük bir hevesle gidip, pişmanlık duyarak gelen onlarca insanlarımız var. Tercih yaparken her şey sizin kontrolünüzde olsun. Elbette danışın, sorun, sorgulayın ama unutmayın son kararı verecek olan sizsiniz.  

 

4) Sırf Maaşı İyi Diye Tercih Etmeyin 

   Mutluluğun tanımı herkese göre aynı olmayabiliyor. Yani sen çok para kazanarak mutlu olursun; ben sevdiğim işi yaparak mutlu olurum. Ben her zaman tercihimi sevdiğim işten yana kullandım. Sırf parası çok iyi diye sevmediğim bir işi yapmak, bana doğru gelmiyor. İnanın bana ilk zamanlar sırf parası iyi diye tercih ettiğiniz bölüm sizlerin en büyük hayal kırıklığı haline gelebiliyor. Sevdiğiniz işi yaparsanız ise parası az dahi olsa o işi bırakmak istemezsiniz. Çünkü mutlusunuzdur. 

   Ve en önemlisi ise her zaman hayallerinizin peşinden koşun. Hayat çünkü gerçekten kısa.