Gerek sosyal medya ve televizyonda gerekse bilimsel başarılarıyla tanıdığımız insanların hangi üniversitelerden ve bölümlerden mezun olduğunu biliyor muydunuz? Stephen Hawking, Gülse Birsel, Aras Bulut, Oktay Sinanoğlu, Kemal Sunal ve Orhan Pamuk'un hangi üniversite ve bölümlerden mezun olduğunu duyunca çok şaşıracaksını! İşte sizin için derlediğimiz "Ünlülerin Mezun Olduğu Üniversite ve Bölümler":

1) Stephen Hawking

   14 Mart 2018 tarihinde 76 yaşında hayata gözlerini yuman İngiliz bilim adamı Hawking, belki de oldukça zor olan hayatına sayısız başarı ekleyen nadir insanlardan biridir. Kendisi Matematik bölümünde okumak istiyordu. Fakat babası Tıp okuması taraftarıydı. Gittiği okulda ise Matematik bölümü olmadığı için Fizik alanına yönelen Hawking, daha sonra Oxford Üniversitesi Fizik bölümünden mezun oldu. Böyle garip bir bilinmezlikten Fizik alanında dersler görmeye başlayan Hawking, yıllar geçse de kazandığı sayısız başarılarıyla hatırlanmaya devam edecek.

2) Gülse Birsel

   Sanırım birçoğumuzun Avrupa Yakası adlı diziden tanıdığı güzel oyuncu, aslında şu an yaptığı meslekle alakalı bir bölüm mezunu değil. Gülse Birsel, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu. Hatta üniversite okurken gazeteciliğe de merak sarmış. Önce köşe yazarlığı, daha sonra da kendi dergilerini çıkarmış. Bunların yanı sıra sunuculukta yapmış.

3) Aras Bulut İynemli

   İstanbul doğumlu olan 28 yaşındaki başarılı oyuncu aslında bir Uçak Mühendisi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uçak Mühendisliği okurken başka bir alana yönelmesiyle birlikte okulunu donduran İynemli şimdilerde ise ekranların sevilen yüzlerinden biri.

4) Oktay Sinanoğlu

   19 Nisan 2015 yılında aramızdan ayrılan Oktay Sinanoğlu ülkemizin en başarılı bilim adamlarından biridir. Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliği bölümü mezunu olan Sinanoğlu, bölümünü de birincilikle bitirmiştir. Henüz 28 yaşındayken profesör olan başarılı bilim adamı, uzun yaşamına da sayısız başarı sığdırmıştır. Monoküler biyoloji alanının kurucuları arasında gösterilmesinin yanı sıra iki kez de Nobel Ödülüne aday gösterilmiştir. Yale Üniversitesi’nden hayat boyu öğretim üyesi unvanı almıştır.

5) Kemal Sunal

   Küçükten büyüğe herkesin gönlünde taht kuran, Türk sinemasının en başarılı oyuncalarından biri olan Kemal Sunal, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezundur. 

6) Orhan Pamuk

   Nobel Edebiyat Ödülü kazanan ilk Türk olarak tarihe geçen Orhan Pamuk’un da öğretim hayatı bir hayli ilgi çekici. Tam olarak üniversite hayatında ne olmak istediğine karar verememiştir. Önce İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık Fakültesi’nde okuyan yazar, üç yıllık eğitiminin ardından bu bölümü bırakmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitim almaya başlamıştır. Bu bölümde de istediğini bulamayan yazar ardından üniversite hayatına son vermiştir. Bu eğitim hayatından sonra kitap yazmaya başlayan Pamuk, 12 Ekim 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü almıştır.