Ne için çalışıyor olursak olalım, üretken olmadığımız her dakika bizim için kayıp demektir. Vaktimizi verimli kullanamamak ve üretememek sadece şu anki yaşamımızı değil, geleceğimizi de etkileyecek olumsuz bir durumdur. Günlük hayatımızda üretkenliğimizi etkileyen davranışları bazen kestiremeyiz. Şimdi gelin bu davranışlar neler olabilirmiş, bakalım:

1. Çok değil verimli çalışın.

 Çok fazla çalışmak üretkenliği öldüren faktörlerden biridir. Tam bu noktada zaman planlaması yaparak önceliği ilk yapılması gereken işimize ayırmalıyız. Planlama yapmak verimimizi arttırırken bizi gereksiz yere efor sarf etmekten alıkoyar. Haftalık ve aylık planlar yaparak üzerimizdeki yüzü oldukça azaltabiliriz.

2. Çalışırken mola vermeyi unutmayın.

 Ben de dahil olmak üzere birçoğumuz masanın başına oturup saatlerce kalkmıyoruz. Kalktığımızda da her yerimiz ağrıyor ve bunalmış oluyoruz. Aslında bu bile yanlış yolda ilerlediğimizin göstergesi. Dinlenmiş bir beynin üretkenliği, yorgun bir beyinden çok daha fazladır. Dolayısıyla, kendimize mola noktaları belirlemeliyiz. Molanın türünü ise nasıl kolay dinlenebiliyorsak öyle ayarlamalıyız, mesela ben kitap okuduğumda kendimi dinlenmiş hissediyorum.

3. Ayrıntılara takılı kalmayın.

 Her şeyi boş vermek ile tüm gereksiz detaylara takılmak arasındaki orta noktayı bulmamız gerekiyor. Mesela bir işi tamamlarken üzerinden 20 kez geçiyorsak burada kendimize “dur” demeliyiz. En iyisini yapmaya çalışırken boşu boşuna vakit kaybederiz, üstelik üretkenliğimizi de öldürmüş oluruz. Ayrıntılar içinde boğulmak yapacağımız en son şey olsun.

4. Aynı anda farklı işler yapmayı deneyin.

 Aynı anda zorlayıcı işler yapmaktan bahsetmiyorum tabii ki. Söylemek istediğim, bir işe başlamak için diğerinin bitmesini beklememize gerek yok. Aynı anda iki farklı işle uğraşırsak birinden sıkıldığımızda diğeriyle devam edebiliriz. Ayrıca beynimiz çalışmayı durdurmadığı için sıkıldığımız işe geri döndüğümüzde yaratıcı fikirler üretmiş olabiliriz.

5. İş birliğinden kaçınmayın.

 Her şeyi kendimiz yapamayız, bunu belki defalarca tecrübe etmişizdir. Yardım almayı bilmek üretkenliğin en önemli yanlarından biridir. Eğer yardım almaktan kaçınırsak işlerimizi zamanında tamamlayamayacağız. Ayrıca iş yükünü hafifletmek yaratıcılığımızı arttırarak etkin çalışmamıza da yardımcı olur.

6. Erteleme batağına düşmeyin.

 Ertelemek, çağımızın hastalığı… “Yemek yiyeyim öyle başlayayım.” “Yemekten sonra biraz dinlenmeden olmaz.” gibi birçok bahane ile işlerimizi erteledikçe erteliyoruz. Daha sonra işlerimiz çığ gibi büyüyor ve bu sefer daha çok kaçıyoruz. Ertelemek, üretkenliği öldüren faktörlerden bir başkası. Ertelemeye başladıkça motivasyonumuzu kaybederiz. Aynı zamanda biriken işlerin stresiyle düşünmek oldukça zorlayıcı olur. Dolayısıyla, üretkenliğimizi öldürmemek için erteleme alışkanlığımıza dur demeliyiz.