Her yıl yayımlanan pek çok yeni kitap olmasına rağmen gerek Türk okurların gerek dünya çapındaki okurların vazgeçemedikleri ve tekrar tekrar okudukları birkaç belli başlı eser, okuma alışkanlıklarımızın ve okuma beğenilerimizin incelenmesine büyük katkı sağlıyor. Bu yazıda büyük olasılıkla her birimizin okuduğu, okumamış olanların da hiç değilse ismini duyduğu birkaç kitap serisinden bahsedeceğim!

Harry Potter – J. K. Rowling

 1997’de yayımlanan Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabıyla birlikte J. K. Rowling, dünya edebiyatının önemli isimleri arasına girmeye hak kazandı. Harry isimli bir gencin büyücülük dünyasına adım atmasını konu alan bu kitap, yayımlandıktan sonra büyük bir ilgiyle karşılandı. Fakat bu kitap serisine asıl popülerlik kazandıran şey; 2001 yılında, Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabı yayımlandıktan 1 yıl sonra, serinin ilk kitabının beyaz perdeye aktarılması oldu. Kitaplardan uyarlama bu film serisinin gişede yakaladığı başarı, serinin bir sonraki kitabının ve filminin hayranlar tarafından daha da heyecanla beklenmesine neden oldu. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm II’nin 2011 yılında vizyona girmesiyle Harry, Hermione ve Ron’a veda etmiş olsak da bu büyücülük evrenine ait diğer kitapların da vizyona aktarılmasıyla Harry Potter bizler için bir nevi ölümsüzlük kazanmış oldu; öyle ki bugün bizler için Harry Potter serisini hiç okumamış veya hiç izlememiş birisiyle karşılaşmak neredeyse imkansız hale geldi. Hala dünyanın farklı yerlerinde Harry Potter üzerine düzenlenen konferanslar, film gösterimleri ya da çeşitli cosplay etkinlikleri olması, bu efsaneyi kolay kolay unutmayacağımızı da gösteriyor.

Yüzüklerin Efendisi – J.R.R. Tolkien

 J. R. R. Tolkien’in 1954’te kaleme aldığı Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk kitabı olsa da okurların Orta Dünya’yla tanışmaları aslında çok daha önceye, Hobbit’in yazıldığı döneme rastlıyor. İlk defa yayımlandığında çeşitli eleştirilerle karşılaşan bu eser, aynı Harry Potter durumunda da olduğu gibi beyaz perdeye uyarlanmasıyla zaten sahip olduğu hayran kitlesini daha da genişletti. 2014 yılında son Hobbit filmiyle bizlere veda eden ama asla unutulmayacak olan bu evren, hala pek çok okurun sık sık geri dönüp okumalar yaptığı bir seri olarak hafızalarda yer ediyor. Serinin hayranları, geçtiğimiz günlerde yayımlanan Tolkien filminin fragmanı ile, bu dahiyane kitap serilerinin arkasındaki ismi daha da yakından tanıyabilmeyi bekliyor.

Yerdeniz Serisi – Ursula Le Guin

 Geçtiğimiz yılın 22 Ocak’ında aramızdan ayrılan Ursula Le Guin, fantastik edebiyatın en önemli isimlerinden birisi. Dünya edebiyatına kazandırdığı Yerdeniz Serisi ise bugüne dek yazılmış en ilgi çekici ve sürükleyici serilerden birisidir. Le Guin’in kurguladığı Yerdeniz Evreni adalardan oluşur, her kitap farklı bir adada geçer ve farklı bir tema etrafında şekillenir. Fantastik edebiyatın en önemli yapıtlarından sayılan Yerdeniz Serisi, geçmişten günümüze pek çok okurun kütüphanesinde kendine yer bulmayı başarmış ve hala popülerliğini sürdürebilmiştir.