Özellikle lise son sınıfa geçen ve üniversite hayatına atılmasına ramak kalan öğrencilerin kararsız kaldığı konulardan biridir; vakıf üniversitesi mi yoksa devlet üniversitesi mi?

  Eğitim hayatında önemli bir role sahip ve geleceğine yön verecek olan üniversiteni seçerken, ikilemde kalabileceğini düşündüğüm bu konuyu detaylandırmak ve aklında bulunan soru işaretlerini gidermek amacıyla bu yazıyı kaleme almak istedim.

  İkilemde kalmak istemiyor ve seçimini çok net bir şekilde yapmak istiyorsan; gel hep beraber “Vakıf Üniversitesi” ile “Devlet Üniversitesi” arasındaki farkları, avantajları ve dezavantajları soru-cevap şeklinde irdeleyelim;

1) Vakıf Üniversitesinde Parayla Ders Geçmek?

  Tamamen yanlış olmasına rağmen sürekli konuşulan bu konu sadece laf olsun diye söylenmiş bir söz diziminden ibarettir. Vakıf üniversitelerinde böyle bir durum söz konusu dahi değildir.

 

2) Devlet Üniversitelerinde Ekipmanlar Yetersiz mi?

  Bu konu maalesef ki doğru. Devletin; üniversitelere ayırdığı bütçenin, yeterli sayıda ekipman alımına olanak sağlamadığı bir gerçek. Vakıf üniversitelerinde ise bu durum böyle değil çünkü her öğrenciden (burssuz olanlardan) yüklü miktarda para alındığı için haliyle ekipman konusunda da sıkıntı yaşamıyorlar.

 

3) Kampüsler Ne Durumda?

  Vakıf üniversitelerinin devlet üniversitelerine kıyasla kampüslerinin daha temiz, bakımlı ve hijyenik olduğunu inkar edemeyiz. Bu da tabi ki bütçeyle alakalı bir durum. Örneğin çimlerinin sürekli biçildiği, çiçek ve ağaçların düzenli olarak bakımının yapıldığı bir kampüs haliyle tercih sebebi olacaktır.

 

4) Vakıf Üniversiteleri Para Tuzağı mı?

  Bu konu göreceli olmakla birlikte kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak iki üniversite türünün de hemen hemen aynı eğitimi verdiğini unutmamak gerek. Burada önemli olan aile bütçesinin durumu ve öğrencinin neyi daha çok istediğidir. “Vakıf Üniversiteleri Para Tuzağı!” gibi varsayımlara inanmaktansa o bölümü okuyan veya okuyup bitirmiş insanlarla iletişime geçmen, senin yararına olacaktır.

 

5) Öğretim Üyelerinin İlgisi?

  Her iki türde de deneyimli ve tecrübeli öğretim üyelerinin olduğunu varsayarsak açık ara bir farkın olduğunu söyleyemem. Ancak vakıf üniversitelerindeki ilgi düzeyinin devlet üniversitelerine kıyasla daha iyi olduğunu da söylemeden geçmemek gerek.

 

6) Vakıf Üniversitelerinde Ücretler Sürekli Artıyor mu?

  Evet bu da göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçek. Bu durum kimi ailelere sorun olmazken kimi ailelerin de geçim sıkıntısı yaşamasına sebep olabiliyor. Fiyatların her sene artması da vakıf üniversitesinin olumsuz yanlarından biri olarak gösterilebilir. Tabii ki bu söylediklerim vakıf üniversitelerine burssuz olarak giren öğrenciler için geçerli eğer tam bursluysanız fiyat artışlarını sorun etmenize gerek yok.

 

7) Yurt Ve Yemekhane Ücretleri Ne Durumda?

  Bu konuda maalesef vakıf üniversiteleri, devlet üniversitelerine kıyasla pahalıya kaçmış durumda. Bu yüzden devlet üniversiteleri yurt ve yemekhane ücretleri açısından bulunmaz bir cevher niteliğinde denebilir! Aynı yiyecek ve içeceğin farklı ücretlerle sunulması da farklı bir tartışma konusu.

 "Bu kadar soru-cevap, avantaj ve dezavantaj doğrultusunda son kararı verecek olan sensin! Bu senin hayatın ve kuralları sen belirlersin. Ancak o kuralları belirlerken de doğru yolda olduğundan emin ol..."