Merhaba sevgili HÜHB ailesi! Hazır sınavlar da yaklaşıyorken karşınıza bomba gibi bir içerikle geldim. Hiç "Çalışıyorum, çalışıyorum ama olmuyor." dediğiniz oldu mu? Eğer olduysa muhtemelen yanlış tekniği kullanıyor veya çalışırken başka şeylerle ilgileniyor olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için size harika bir önerim var: Pomodoro Tekniği!

Pomodoro Tekniği Nasıl Ortaya Çıktı?

  Pomodoro Tekniği 1980’lerde tıpkı bizler gibi öğrenci olan, ders çalışan ve verim alamayan bir genç olan Francesco Cirillo tarafından keşfedilmiştir. O zamanlar İtalya'da mutfaklarda kullanılan domates şeklinde bir zamanlayıcı vardı. Francesco bu zamanlayıcıyı kullanarak belirli çalışma süreleri ve belirli dinlenme süreleri ile ders çalıştığında hem sıkılmadığını hem de verim aldığını fark etti ve sonunda da Pomodoro Tekniği ortaya çıktı. Peki ismi neden pomodoro diye soracak olursanız, pomodoro kelimesi İtalyancada domates demek. Yani kullandığı zamanlayıcının şekli, bu güzel ders çalışma tekniğine ismini vermiş.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

  Şimdi birazcık kendi deneyimlerimi de katarak uyguladığım bu süreci sizinle paylaşacağım. Öncelikle kendinize bir çalışma programı oluşturun. Hangi dersi ne zaman çalışacağınızı, hangi derste neyi çalışacağınızı ve hangi kaynaklardan çalışacağınızı belirleyin. Bu işlemi çalışma sırasında düzenin bozulmaması ve vakit kaybetmemek için uyguluyoruz. Daha sonra etrafınızda dikkat dağıtıcı ne varsa uzaklaştırın. Etraftaki posterler ve notlar bile dikkatinizi dağıtabilir. Tabii ki bunlara telefonunuz da dahil. Bazılarınız zamanlayıcı olarak telefonunu kullanmak isteyebilir. Fakat kendinize bu konuda hakim olamıyorsanız, mesaj gelince bakmadan edemiyorsanız kesinlikle telefonunuzdan farklı bir odada çalışmalısınız. Sıradan bir saati de zamanlayıcı olarak kullanabilirsiniz.

  Gelelim çalışma sürelerine. Pomodoro Tekniğinde 25 dakika ders, 5 dakika mola kuralı vardır ve bu 25+5=30 dakikalık süre ise 1 pomodoroya denk düşmektedir. Günde 8-16 pomodoro ideal bir çalışma temposudur. Yani 4-8 saate tekabül ediyor. Çalıştığınız 25 dakika boyunca kesinlikle çalışmaktan başka bir şeyle meşgul olmamanız gerekiyor. Aynı şekilde 5 dakikalık molada da çalışmanızla ilgili bir şey düşünmemelisiniz. Bu molalarda kafanızı dağıtacak bir şey yapmanızı tavsiye ederim. Örneğin telefonunuzun bulunduğu odaya gidip sosyal medyaya göz gezdirebilir, güzel bir makale okuyabilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Ama sakın dakikaları aşmayın yoksa düzen bozulur. En önemli kuralımız istikrar!

  4 pomodoroyu tamamladıktan (yani 2 saatlik bir çalışmadan) sonra 20-30 dakikalık büyük bir mola veriyoruz. Bu molada önemli ihtiyaçlarınızı görebilirsiniz. Sonra 5. pomodoronuza devam edebilirsiniz. Kurallara uymayı unutmayın. Yoksa tekniğin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Zaten kısa bir çalışma süresi ve hemen ardından gelen kısa molalar sayesinde sıkılmayacak, vaktin ne kadar çabuk geçtiğine hayret edeceksiniz. Fakat önemli bir konu daha var, eğer çalışmanızı 25 dakikadan daha önce bitirirseniz sakın çalışmayı bırakmayın. Yaptıklarınızı gözden geçirerek 25 dakikayı doldurmaya çalışın. Aksi takdirde yine düzeni bozmuş olursunuz.

  Bonus olarak ders çalışırken telefonu dikkatini dağıtmayan kişilere bir uygulama önerim olacak: Pomodoto. iOS için buradan, Android için de buradan indirebilirsiniz. Pomodoro tekniğinizi uygularken size çok yardımı dokunacaktır.

  Herkese sınav döneminde başarılar dilerim!