Vize veya final haftasından sonra hepimizin üzerine kısa süreliğine de olsa bir rehavet çöktüğü doğrudur. Vize veya finallerimiz iyi de geçse, kötü de geçse rahatlamak ve kafa dağıtacak şeylerle uğraşmak istiyoruz, en azından bir sonraki sınavlara kadar.

  Kafamızı dağıtacak şeylerin başında da aklımıza ilk olarak film izlemek gelir, biz de "Hangi filmi izleyeceğim ki?" diye düşünenlere harika film önerileri ve +1 bonus ile devam ediyoruz.

1) Uyumsuz Serisi

  Beatrice Priorın Chicagosunda toplum, her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda.

  Beatrice, hem ailesiyle kalmak hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. Bu nedenle kendisi dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.

  Serinin yazarı Veronica Roth heyecanlı seçimler, kalp kıran ihanetler, kan donduran sonuçlar ve beklenmedik aşklarla dolu karanlık bir geleceği anlatan gerilim serisinin ilk kitabı "Uyumsuz" ile edebiyat sahnesine çıkıyor ve bu müthiş kitaplardan mükemmel bir film serisi ortaya çıkmış oluyor.

  Film serisi sırasıyla; Uyumsuz, Kuralsız, Yandaş-1, Yandaş-2 şeklinde gidiyor. Küçük bir not düşmekte fayda var, henüz bu yazı yazılırken Yandaş-2 ve sonrasında gelen Dört'ün çekimleri henüz yapılmamıştır. Bilginize.

2) Başlangıç

  Keşke bu filmin de devamı olsa da izleyebilsek diyebileceğiniz mükemmel bir film daha.

  Film ile ilgili şöyle kısa bir bilgi geçelim: Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabii eğer imkansız “başlangıç”ı tamamlayabilirse.

  Kurgusuyla da, çekimleriyle de mükemmel bir film diyebilirim. 

3) Kaptan Fantastik

  Ben Cash, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ile beraber medeniyetten izole bir hayat yaşamaktadır. Bu izole ortamda ebeveynlik, kendi doğrularını yaratmıştır ve çocuklar moderniteye karşı bir bağışıklık kazanamamışlardır. Ben, kendini çocuklarını büyük bir titizlikle hem fiziksel hem de entelektüel olarak yetiştirmeye adamıştır. Çocukları küçük yaşlarda sporcu adalelerine sahip, kitap okuyarak gelişen ve sürekli öğrenen, sanatı ve mantığı; yani beyinlerinin sağ ve sol loblarını sürekli olarak kullanacak şekilde yetişmişlerdir. Fakat karısı Leslie’nin ölümü ormandaki "düzeni" de sarsar. Zira çocuklar annelerinin cenazesine katılmak için şehre ve medeniyete dönmek isterler. Ev eğitimi ile yetiştirdiği çocuklarının hem annesi hem babası olan Ben için bundan sonrası ormandaki hayattan daha zor olacaktır.

  Yukarıdaki üç farklı filmden sonra bu bonus sizi çok daha farklı yerlere, insanlığın gökyüzüne (tepesine) götürecek. Yukarıdaki filmlerden sonra bu bonus ile kesinlikle kafanızı dağıtabileceğinize inanıyorum.

Bonus: Ters Yüz Animasyon Filmi

  Beynimizin iç yapısını ele alan bu animasyon filmini izlerken hem eğlenecek, hem üzülecek, hem de öğreneceksiniz desem inanmazsınız belki ama gerçekten de bu üçünü bir arada bulabileceğiniz bir animasyon filmidir.

  Film şu şekilde gelişiyor: Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Riley'in zihninin içinde yaşayan (Neşe, Korku, Üzüntü, Öfke, Nefret), ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır.

  Umarım bu filmler vize ve final haftanızdan sonra kafanızı dağıtmanıza yardımcı olur. Sizlerin de önerilerini yorumlarda görmek isteriz.