Kültürler arası etkileşimlerin zirvede olduğu bir çağda yaşayan bireyler olarak, yeni bir yabancı dil öğrenmek ve diğer yaşam tarzlarına sahip kişilerle iletişim kurmak, özellikle son zamanlarda hepimiz için oldukça önemli bir mesele hale geldi. Eğlenceli olduğu kadar çaba ve emek de isteyen bir süreç olan dil öğrenme yolculuğu, kullanılabilecek birkaç yöntemle daha etkili şekilde ilerleyebilir.

 

1) Öğrenmeye çalıştığınız dilin kültürel içeriğiyle ilgili araştırmalar yapın.

   Hangi dili öğrenirseniz öğrenin, o dilin etkin biçimde var olduğu ve yaşadığı kültürler, ve bu kültürlerin şekillendirdiği coğrafyalar hakkında bilinçli olmak; öğrendiğiniz dili özümsemenize ve anlamlandırmanıza yardımcı olur. Örneğin; İngilizce öğrenirken genel İngiliz tarihi hakkında araştırmalar yapmak, kültüre özgü eserleri okumak ya da müzikleri dinlemek, dilin geçmişten günümüze dünyayı nasıl etkilediği hakkında bilgi sahibi olmak, bireysel olarak öğrendiğimiz dille bir bağlantı kurmamızı ve öğrenme sürecini kolaylaştırmamızı sağlar. Yapılacak bu çeşit araştırmalar, dünya görüşümüzü genişletmeye ve alacağımız tüm bilgilere açık olmamıza da katkıda bulunur.

 

2) İlgi alanınızda olan yabancı dizi/filmleri izleyin.

   Bir dili öğrenirken belki de pratikte en çok işe yarayacak şey o dili nasıl konuşacağını bilmektir. Dilin tüm dil bilgisi kurallarını ve yapılarını biliyor olabilirsiniz, ama eğer sorulan sorulara cevap veremiyorsanız ya da konuşma esnasında zorluklar çekiyorsanız günlük hayatta bu dili kullanırken karşılaştığınız sorunlarla başa çıkmanız güçleşebilir. Herhangi bir yabancı dilde dizi ya da film izlemek, konuşma dilinin geliştirilmesi için oldukça faydalı olacaktır; keyifle geçirilen bu zaman, kelime haznesini geliştirdiği gibi o dilin gündelik kullanımı konusunda da fayda sağlar. Günümüzde pek çok dizi/film veya belgesele ister Türkçe, ister yabancı dile ait altyazıyla erişim mümkün.

 

3) Öğrendiklerinizi kendi kendinize konuşarak geliştirin.

   Öğrendiğiniz dilde pratik yapabileceğiniz bir arkadaşınız ya da yakınınız olmayabilir, kendiniz bu konuda faydalanabileceğiniz en büyük kaynaksınız. Her gün kendinize farklı konular belirleyip, yapacağınız konuşmayı ses kaydına almayı deneyebilirsiniz. Örneğin Fransızca çalışıyorsanız, bir süre Fransızca kaynaklara (gazete, dergi gibi kaynaklardan başlayarak makalelere kadar) göz gezdirdikten sonra kendinize o gün için bir konu belirlemek ve ona ait düşüncelerinizi kaydetmek konuşma yeteneğinizi oldukça geliştirecektir. Daha sonra ses kaydını yeniden dinlemek ve hataları saptayarak bir daha tekrar etmemeye çalışmak dili öğrenmede faydalı bir yöntemdir. Bu yöntemle hem konuşma yeteneğinizin hem de okuma yeteneğinizin gelişimini izleyebilmek, dil farkındalığınız için etkili olacaktır.

 

4) Kullandığınız teknolojik aletlerin dilini değiştirin.

   Her gün defalarca kez farklı amaçlar için kullandığınız akıllı telefonunuzun ya da tabletinizin dilini değiştirmek, sizi öğrendiğiniz dilde düşünmeye zorlayacaktır.  Dili değişmiş teknolojik alete alışmak bir miktar zaman alsa da, size uzun vadede kazandırdıkları çok olacaktır.

 

5) Öğrendiğiniz dilde günlük tutun.

   Okuma ve yazma becerilerinizi geliştirebilmek için bu konularda pratik yapmak da oldukça önemli. Yeni bir dilde günlük tutmak; yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanmak, anlamlı cümleler kurmak, fikirlerinizi rahatça paylaşabilmek sizi hem bir öğrenci hem de bir birey olarak geliştirecektir. Güzel yazma becerisine sahip olmanın bağlayıcı bir etken olmadığı bu teknik, kendinizi ve öğrenmeye çalıştığınız dili tanımanıza da yardımcı olacaktır. Eski usul günlük tutmayı tercih etmiyorsanız, günümüzde oldukça popüler olan blog sayfaları üzerinden de çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

 

 

Yukarıda saydığım örnekler gibi yardım alınabilinecek pek çok teknik olsa da, asıl belirleyici özelliğin sizin azminiz ve çalışmanız olduğunu lütfen unutmayın. Yeni bir dil öğrenmek uzun ve sancılı bir süreç olabilir, ama sizin istek ve çabanızla dilediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün, kendinize güvenin ve hayallerinizi gerçekleştirin!