Hayatımızın her anında özellikle de yeni bir yerler gezip, keşfetmek istediğimiz anlarda sevdiklerimizle beraber olmak ve onlarla anılarımızı paylaşmak isteriz. En basitinden alışverişe veya sinemaya sevdiğimiz insanlarla gideriz değil mi? Peki ya yalnız kaldığımız herhangi bir günümüz olursa?  Ya bu eğleneceğimiz zamanlardan bir yerlere yalnız gidememek uğruna vazgeçmek zorunda kalırsak. Sahi gerçekten tek başımıza bir şeyler yapamaz mıyız biz, illa ki yalnızlık üzüntü demek mi herkes için? Üniversiteyi başka şehirlerde okuyanlar anlayacaktır bu yazdıklarımı. İlk senelerde arkadaş bulmak herkes için kolay olmaz, çoğu insanın bir ortama girebilmesi uzun zamanlar alabilir. Peki o zamanlarda ne yapacağız? Çözüm apart veya yurt odalarından çıkmamak mı?

 Tabii ki de değil! Evet, sevdiklerimizle mükemmel bir gün geçirmek istiyor olabiliriz ama o sevdiklerimizin bizim o çok yapmak istediğimiz aktiviteyi yapmaya zamanı olmayabilir. Bununla elbet bir gün karşılaşacağız ve belki de yalnız bir şeyler yapmanın tadına varacağız. Ne yapacağız ki tek başımıza demeyin!

 Öncelikle odanda ya da kapalı bir alanda sakın kalma. Dışarı çık. Yürümeyi çok seven biri olarak benim ilk yapacağım iş eğer sahili olan bir şehirde yaşıyor olsaydım tek başıma sık sık sahilde yürümek olurdu. Ya da bir kitapçıya giderdim ve kitapların içerisinde boğulurdum. Oradan da güzel bir kitap alıp herhangi bir kafede o kitabı incelerdim. Ki bunu gerçekten faydasını görmüş biri olarak söylüyorum; bazı kitapları inceleyerek okumak insana farklı bir bakış açısı sağlıyor, resmen ufkunuz açılıyor. Tavsiye ederim. Bu konuya sonraki haftalarda kitap okumayı çok seven biri olarak derinlemesine girmeyi düşünüyorum. Ne dersin?  

 Ama şimdi konumuza geri dönelim! Yemek yapabilirsin. Bence yemek yapmak insanın üzerindeki stresi azaltıyor. Yemek yapmayı bil veya bilme tek başına tariflere uyarak yeni deneyimler yaşayabilirsin. Tek başına yemek yapmanın mutluluğu bir başka benden söylemesi, hele bir de o yemek güzel olmuşsa… Seni nasıl mutlu edeceğini tahmin bile edemezsin! 

 Son olarak daha önce gitmediğin yerlere gidebilirsin. Müzeleri, sergileri gezebilirsin. Tabii yapabileceklerin sadece bunlarla sınırlı değil daha birçok şey var. Kendi kendine yapabileceğin bir sürü şey varken, sen hala oturuyor musun? Hadi, ne duruyorsun sen de kalksana!