Bu hafta karşınıza ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bir haberle geldim. Çin’de bilim adamları yapay ay geliştiriyor. Üstelik gerçek Ay’dan 8 kat daha parlak. Hedefleri dev aynalarla Güneş ışınlarını yeryüzüne yansıtabilmek. Böylece şehir aydınlatmasında ciddi tasarruf sağlanabilecek.

Çin'deki News Daily gazetesinin haberine göre, Chengdu'daki şehir yetkilileri 2020 yılında sözde aydınlatma uydusunu başlatmayı planladıklarını açıkladı. Bu cesur plan Chengdu'da 10 Ekim'de düzenlenen bir özel şirket olan Chengdu Havacılık ve Uzay Bilimleri Mikroelektronik Sistem Araştırma Enstitüsü A.Ş.'nin başkanı Wu Chunfeng tarafından açıklandı. China Daily gazetesine verdiği röportajda Wu, uydunun ayna gibi dış cephesinin Güneş ışığını Dünya'ya yansıtacağını ve Ay'ın sekiz katını daha parlak bir şekilde yansıtacağını söyledi.

Bu uyduların 24 saat boyunca sürekli aydınlanma sağlayacağını belirtti.Chunfeng, China Daily'ye yaptığı açıklamada, Xichang Uydu Lansman Merkezi'nden fırlatılan uydunun, şehrin yukarısında 300 mil (500 kilometre) üzerinde yörüngeye gömüleceğini ve Güneş ışığını Dünya'ya yansıtacak şekilde ayna benzeri bir kaplama kullanılacağını belirtti.

 Yapay Ay, sokak lambalarından 174 milyon dolar elektrik tasarrufu sağlayabilecek. Tabi sağladığı bu güzel şeylerin yanında hemen aklımıza acaba yapay Ay’ın kullanılması insanları ve doğayı etkilemeyecek mi diye bir soru geldi? Gökyüzünde başka bir ışık kaynağının kullanılmasının yerel halkı veya yaban hayatını olumsuz etkileyip etkilemeyeceğine dair Wu, planın uygulanabilir olduğunu ve doğal çevre üzerinde zararlı bir etki yaratmayacağını belirtti. Chunfeng, insan yapımı ayın hem yeri hem de parlaklığının değişebileceğini ve gerektiğinde tamamen kapanabileceğini söylüyor.

 

Bu yapay Ay Dünya'dan yalnızca bir yıldız şeklinde görülebilecek. Wu, yeni ayların Chengdu şehrini elektrik maliyetlerinde yılda 1.2 milyar yuan (173 milyon $) kurtarabileceğini, elektrik kesintileri ve doğal afetler sırasında ilk müdahalecilere yardımcı olabileceğini tahmin etti. Proje eğerki başarılı olursa, 2022 yılında gökyüzüne üç tane daha yapay Ay ekleyebileceklerini belirttiler. Ancak, daha fazla test yapılması gerektiğini belirten Daily’ “Testlerimizi sadece ıssız bir çölde yapacağız, bu yüzden ışık ışınlarımız herhangi bir insanı veya Dünya tabanlı uzay gözlem ekipmanını etkilemeyecektir” dedi.