Merhabalar HÜHB okurları! Hazır yaz tatiline bir adım daha yaklaşmışken yazınızı verimli geçirmek adına size kitap önerileriyle geldim. Kitaplığımı düzenlerken bu sene içerisinde okuduğum kitapları gözden geçirdim ve kendime yeni bir liste yapmaya karar verdim. Sizinle de bu listeyi paylaşmak istedim.

1. Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde

 Bu sene okuduğum ve en çok etkilendiğim iki kitaptan birisi Dorian Gray’in Portresi. Oscar Wilde’ın tek romanı olan bu kitapta, Dorian Gray isimli bir gencin kendi portresine hayran kalıp onu kıskanmasıyla başlayan hikayesi anlatılıyor. Hedonist olan Lord Henry’nin düşüncelerinden oldukça etkilenen Dorian Gray, hayattaki en önemli şeyin güzellik ve haz olduğuna inanmaya başlar. Elbette ki bu düşünce onun sonunu getirir. Oscar Wilde’ın anlatımı, düşünceleri beni oldukça etkiledi. Umarım sizde de aynı etkiyi yaratır.

“İnsan hayatı, başkalarının yaptığı hataların ağırlığını yüklenemeyecek kadar kısaydı. Herkes kendi hayatını yaşıyor ve yaşamak karşılığında kendine çıkan faturayı ödüyordu. İşin acıklı yanı şuydu ki insan tek bir hata için bir sürü ödeme yapmak zorunda kalıyordu. Durmadan ödeme yapmak zorunda kalıyordu, işin en doğrusu. İnsanla olan alışverişlerinde Kader, alacak defterini hiç kapamıyordu.”

2. Doktor Ox’un Deneyi – Jules Verne

 Bir solukta okuyacağınız kitap, oldukça ilginç bir hikaye anlatıyor bence. Hikaye, hayali bir şehirde geçer. Hiçbir aşırılığa kaçmadan, sakin, ölçülü bir tutum sergileyen halk; yüzyıllardır herhangi bir duygu göstermeden, uyum içerisinde yaşar. Liderleri de aynı şekilde hiçbir inisiyatif almadan, hiçbir karara ulaşmadan ölüp giderler. Ancak Doktor Ox, bu durumu değiştirecektir. Şehri aydınlatma bahanesiyle halk üzerinde bir deney yapmaya çalışan Doktor Ox, halkı kobay olarak kullanmaktan çekinmez.

“Tüm yaşamı boyunca hiçbir şeye karar vermeden ölen bir adam, bu dünyada mükemmeliyete yaklaşmış demektir.”

3. İnci – John Steinbeck

 Bir halk hikayesinden esinlenilmiş olan İnci, fakir bir inci avcısı olan Kino ve ailesinin hikayesini anlatır. Kino’nun daldığı denizden çıkardığı eşi benzeri görülmemiş inci, umut getireceği yerde yıkım getirir. Kısa bir hikaye olan İnci, bir oturuşta bitirebileceğiniz okuması kolay, sizi yormayacak bir kitap.

“Derler ya, insan asla doymak bilmez diye, yüzünü verseniz ille de astarını ister diye. Bu sözler insanı kınama amacıyla söylenir, oysa insan soyunun en büyük yeteneklerinden biri, onu elindekiyle yetinen hayvanlardan üstün kılan bir yetenektir bu.”

4. Leyla’nın Evi – Zülfü Livaneli

 Bir Livaneli hayranı olarak, bütün kitaplarını bayılarak okurum. Leyla’nın Evi, bir Osmanlı torunu olan Leyla Hanımın yalısının elinden alınma öyküsünü anlatıyor. Bir İstanbul romanı olan kitapta, birbirini hiç tanımayan ve birbirinden oldukça farklı üç ayrı karakterin hayatlarının nasıl kesiştiği anlatılıyor. Livaneli’nin yalın anlatımı sayesinde zevkle okuyacağınıza inanıyorum!

“Madem ki insanlar birbirine acı veriyordu, o zaman en güzel şey hayata meydan okumak ve mutlak yalnızlığı seçmekti.”

 Sizden de öneriler bekliyorum sevgili okurlar. Yorumlarda buluşalım, iyi tatiller!