Yoğun bir okul hayatından sonra yaz tatiline girince kendini birden boşlukta hisseden bir öğrenci misin? Sıkıntıdan yapacak hiçbir şey bulamıyor musun? Instagram’da milletin tatil fotoğraflarını görmekten bıktın mı? Merak etme, yalnız değilsin. Sosyal medyadan uzaklaşıp boş vakitlerinde kendin için verimli bir şeyler yapmanın zamanı geldi. En güzel vakit geçirme yöntemlerinden filmler, kitaplar ve daha fazlası için hadi okumaya devam et…

 

1) Kendine bir okuma listesi oluştur ve okumaya başla!

   Uzun zamandır okumayı planladığın, ama bir türlü fırsat bulamadığın o kitabı okumanın tam zamanı. Bu kitap her konuda olabilir. Hatta sadece kitap okuyacaksın diye bir şey de yok. Okuduğun/kazandığın bölümle alakalı daha çok bilgi sahibi olmak istersen internetten bu bölümün bulunduğu üniversitelerin sitesine girebilir ve bölüm hocalarının makalelerini okuyabilirsin. Kitap satın almak istemiyorsan internette birçok kitabın pdf’i mevcut, indirebilirsin. Veya -benim favori yöntemim- kütüphaneler! Her şehirde mutlaka bir kütüphane vardır. Kitap kokan rafların arasında kendini kaybedebilirsin.

 

2)  Kitap kurdu olmak bana göre değil diyenler için izleme listesi!

   Burada şu filmi veya bu filmi izleyin demeyeceğim çünkü herkesin farklı zevkleri olabiliyor. Benim önereceğim tek bir şey var, o da buradan ulaşabileceğiniz IMDB 250 listesi. Geçmişten günümüze yapılmış en iyi filmlerden oluşan bu listeyi ister baştan sona tek tek, ister kafana göre izleyebilirsin. Ayrıca IMDB’nin dizi listesi de var, onun için de buraya tıklayıver. Öyle ya da böyle genel kültürüne çok büyük katkısı olacağı kesin. Daha verimli bir şeyler istersen çok güzel belgeseller mevcut. İstediğin konuda izleyebilirsin. Sıkıcı belgeseller artık mazi oldu.

 

3) Sanatla ilgilenmeyi seviyorsan bu konuda kendini geliştirebilirsin!

   Bazılarımız bu konuda doğuştan gelen yeteneklere sahip. Fakat bu, diğerleri için bir engel değil. Keşfedilmeyi bekleyen kim bilir kaç tane yeteneğimiz var. Deneyerek ne olduklarını bulabiliriz. Resim veya müzik kurslarına katılabilir, daha ekonomik bir şeyler istersen belediyelerin kurslarını, halk eğitim merkezlerini araştırabilirsin. En olmadı interneti kullan. Ben geçen sene Youtube’dan gitar dersleri dinlemiştim. Resim veya müzik dalları sana göre değilse el sanatlarıyla uğraşabilir, hatta yaptıklarını satabilirsin. Örneğin örgü, takı yapımı, keçe işleri, oyuncak yapımı, kukla yapımı, atık malzemelerden eşya yapımı… Bu Youtube kanalının çok işine yarayacağını düşünüyorum.

 

4) Biraz spora ne dersin?

   Spor sadece yaza fit girmek için yapılır diye bir şey yok. Kışa fit girmek için de yapılabilir. Ya da sadece fit olmak için değil, zevk için de yapılabilir. Bu yaz sana en uygun spor hangisi bulmaya ne dersin? Üstelik sıfır masraf! Mahalleden arkadaşlarını toplayıp futbol, voleybol, basketbol oynayabilirsin. Yürüyüş veya koşu yapabilirsin. Kaykay veya paten sürebilirsin. Benim favorim bisiklet ve yüzme. Bunların dışında aerobik veya zumbayı da deneyebilirsin. Yoga da şu sıralar çok popüler. Youtube’da nasıl yapacağına dair pek çok video var. Spor salonlarına kimin ihtiyacı var? Eğer istiyorsan her an, her yerde, her şeyi yapabilirsin.

 

5) En iyisini sona sakladım!

  Bu yazının başlığına en çok yakışan maddeye geldik. Size kendinizi akademik olarak geliştirmenin en güzel yolunu takdim edeyim; Coursera. Çok sevdiğim bir öğretmenim sayesinde keşfettiğim bu sitede dünyanın pek çok prestijli üniversitesinden dersler/kurslar mevcut, üstelik ücretsiz! İstediğin bölümden dersler bulabilirsin ve ufak bir miktar ödeyerek de sertifika alabilirsin (isteğe bağlı). Dersleri izledikten sonra küçük sınavlara giriyorsun. Ufak bir pürüzünü de söylemeden geçmeyelim, videolar İngilizce. Gönüllü çevirmenler Türkçe altyazı ekliyorlar fakat Türkçe altyazısı bulunmayan bir videoya da denk gelebilirsin. İngilizcesini geliştirmek isteyenler için müthiş bir fırsat. Hatta İngilizcene güveniyorsan daha da ileriye gidip gönüllü olarak çeviri de yapabilirsin. Sitenin linkini de şuraya bırakayım.

  Benim verimli bir yaz tatili için tavsiyelerim bunlardı. Sen bunları ilgi alanlarına göre daha da arttırabilirsin. Güzel, eğlenceli ve verimli bir yaz geçirmen dileğiyle…