Yazın son günlerindeyiz, okullar da ha açıldı ha açılacak. Tatil yapanlarımız da var yapmayanlarımız da. E son düzlükte bir şeyler yapmak isteyenler varsa diye bir liste hazırladık. ‘’Zeytinli’ye gittin mi yeaa?’’ sorularına cevap, ‘’Ben Çikolata Kahve Festivali’nde şöyle bir şey tatmıştım!’’ demelik bir içerik sizinle. Kumbaralar, valizler hazırsa buyrun içeriğimize!

1) Zeytinli Rock Festivali

 Her yıl planlar yaptığımız, hayaller kurduğumuz o festival bu yıl da hizmetimizde! Hatta kendileri ‘Türk Rock Müziğinin Geçit Töreni Yıla Damgasını Vurmaya Hazırlanıyor!’ diyor. Gidenler gitmeyenlere anlatıyor, kimisi seviyor kimisi nefret ediyor fakat ortada kaliteli bir şeyler döndüğü kesin. Hatta rock festivali dendiğinde çoğumuzun aklına Zeytinli Rock Festivali geliyor. İşte o festival bu yıl 28 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında Edremit Akçay Sahili’nde gerçekleşecek. Sanatçılar saymakla bitmez, üçünü beşini koyalım desek yine seçemedik ama yine de birkaç isim eklemek istedik. MFÖ, Selda Bağcan, Teoman, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Athena, Duman, Manga, Şebnem Ferah… Tüm bu sanatçıları ve daha fazlasını izlemek istemenin bedeli de 220 lira. E hadi o zaman müziğe kapılmaya!

2) İstanbul Coffee Festival

 Kapitalizmmiş, bir kartona 10 lira vermekmiş derken ülkemizde çok fazla linç yedi kahve. Hem de kahvaltı kelimesinin nereden geldiğini unuttuk. Bir de kahveyi sanki bir Amerikalı havalimanına vücudunda kahveyle gelmiş gibi olayı her yere getirdik. Kahvaltıyla çay, kahvaltı biter bitmez de kahve içmemize rağmen çayla kahveyi yarıştırdık. Demem o ki, onun da festivalini yapmışlar! E fazlasıyla hak etti tabii ona lafımız yok. Birçok farklı kahveyi tadabileceğiniz ve keyifli anlatımlar eşliğinde kahve yolculuğuna çıkabileceğiniz etkinlik bunlarla sınırlı değil. Aynı zamanda Elçin Orçun, Mirkelam, Feridun Düzağaç gibi isimlerle müziğe de doyacaksınız. E o zaman 18-22 Eylül tarihlerinde Küçükçiftlik Park’tan kokuları alanlar zıplasın!  

3) Kaş Caz Festivali

 Kaş’a mı doyamıyorsun yoksa caza mı? Bizce cevaplaması çok güç bir soru. Ama öyle şeyler söylemişler ki, ben ikisine de doyamayacağımıza inandım.

 ‘’Efsaneye göre, Kaş ile Meis’te biri kadın biri erkek iki dev yaşar. Denizin çekilmesiyle ayrı düşen birbirine aşık iki sevgili, deniz suyuna yeniden temas ettiklerinde uyanıp birbirlerine kavuşacaklar ve tekrar aşk yaşayacaklardır.’’

 Mitinden yola çıkarak, Kaş’ın devi şarkılarla Meis’e aşkını bildirecekmiş. Kaş’ın en keyifli zamanlarında güzel bir bahane Kaş Caz Festivali. 6-8 Eylül tarihleri arasında bu aşka siz de tanıklık etmek isterseniz, sizi de Kaş Marina’ya bekleriz.

4) Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali

 Buram buram sanat kokacak bir festival daha! Üstelik uluslararası festivaller arasında da yerini almış. Binlerce yıllık tarihi olan Aspendos, sanatın en güzeli opera ve bale ile buluşuyor. Hayatınızda hiç operaya ya da baleye gitmemişseniz böyle bir ortamı kolay kolay yakalayamayabilirsiniz. E başlangıcınızı da böyle bir etkinlikte görmek isteriz. Sanata doymak isterseniz, farklı ülkerlerden sanatçıları da görmek isterseniz, en çok da neymiş bu Kuğu Gölü Balesi derseniz… 1-18 Eylül tarihleri arasında Aspendos’ta yerinizi alabilirsiniz!