Yabancı dil öğreniminin kritik noktalarından birisi olan yazma becerisi, kendimizi en açık ifade edebileceğimiz alanlardan birisi olduğu için oldukça önemlidir. Hem dil bilgisi kurallarını kullanarak hem de dilin yapısal özelliklerine dikkat ederek yazdığımız metinlerde daha iyiye ulaşabilmemiz için başvurabileceğimiz birkaç püf noktası var. Daha önceki yazılarda da kelime ya da dinleme gibi farklı becerileri listelediğim gibi, bu yazıda da bu noktaları sıraladım. Keyifli okumalar!

 

1) Neler hakkında yazacağınızı belirleyin

   Bu sürecin ilk basamağı hangi konu hakkında yazmak istediğinizi veya hangi argümanı desteklemek/çürütmek istediğinizi belirlemeniz. Bir metin yazmadan önce uzun uzadıya düşünmeniz, incelemeniz ve değerlendirmeniz gereken pek çok kaynak olacaktır. Bahsetmek istediğiniz konuyla ilgili elde edebildiğiniz tüm bilgileri detaylandırmanız ve argümanınızı bunların üzerine kurmanız oldukça önemli. Tüm bir metnin temelini sizin asıl düşünceniz oluşturacağı için, görüşünüzü desteklemek ve en doğru bilgileri sunmak amacıyla araştırmanızı yapın.

 

2) Kesinlikle bir taslak hazırlayın!

   Tüm materyallerinizi topladıktan ve yazmaya masanın başına oturduktan sonra ilk iş bir taslak hazırlayın. Hazırlayacağınız metni üç ana kısma ayırın; giriş, gelişme ve sonuç. Giriş paragrafında anlatacağınız konuya açık ve genel bir giriş yapın, planladığınız örneklerinizi ya da alıntılarınızı bu kısımda sunmamanız argümanınızın yerinde desteklenmesi için size yardımcı olur. Gelişme paragrafına gelince, bu kısmı mümkünse üç fikir destekleyecek şekilde parçalara ayırın. Her bir paragrafta vurgulamak istediğiniz özellikleri ve alıntıları verin. Sonuç bölümünde ise savunduğunuz ya da çürüttüğünüz düşünceyi tüm yazı sürecinde nasıl incelediğinizi ve değerlendirdiğinizi son kez olmak üzere belirtin, okuyucuların açıklamalarınızdan tatmin olmalarını sağlayın.

 

3) Kelime seçimlerinize dikkat edin!


   Metninizi yazmaya başlayacağınız bu adımda en önemli şeylerden biri de yazınızda kullanacağınız kelimeleri belirlemeniz. Akademik dile uygun, bahsedeceğiniz konuya ait terminolojiyi metninizi geliştirmek ve inandırıcılığını arttırmak için mutlaka kullanmalısınız. Bunun yanı sıra edat ve bağlaç gibi uygun kelime kullanımıyla metnin genelinde de düzenli bir yapı yakalayabilirsiniz. Eğer kelime öğrenimiyle ilgili merak ettikleriniz varsa buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz.  

 

4) Metni bitirdikten sonra tekrar tekrar okuyun


   Metni yazıp tamamladınız; ama hata yaptığınızı, yanlış kullanımlarda bulunduğunuzu düşünüyorsanız tekrar tekrar okuyun. Hatta etrafınızda metni yazdığınız dili bilen birileri varsa, metninizi okumalarını rica edip yaptıkları yorumları da değerlendirebilirsiniz. Dönüt almak her zaman çok ama çok önemli olduğundan metninizi ilerleme aşamalarında ne kadar çok kişiye okutursanız o kadar faydalı olur. Eğer metninizi okuyacak kimse yoksa kendi kendinize okuyup her seferinde ses kaydı almak, hatalarınızı bulup düzeltmenize oldukça yardımcı olacaktır.

 

 5) Yazma alıştırmaları yapmaya devam edin


   Her beceride olduğu gibi yazma için de söylenebilinecek en temel şey, yazmak eylemine her koşulda devam etmeniz gerektiği. Diğer yetenekler gibi gelişmeye daima açık olduğu için yazma alıştırmalarını sürekli farklı konular hakkında yazarak devam ettirmelisiniz. Bu size dil yeterliliği kazandırdığı gibi bireysel gelişiminize de destek olur.

Yukarıda bahsettiğim birkaç öneri, umarım yazma yolculuğunuzda size faydalı olabilir; üretkenliğinizi arttırmanızı sağlar!