Gelişen ve değişen dünya ile birlikte farklı meslek alanları ortaya çıkıyor. Hatta bir mesleğin farklı alt dallara ayrıldığını bile görebiliyoruz. Özellikle günümüzde artık her meslek dalından on binlerce mezun olduğunu düşünürsek, iş bulmak bir hayli zorlaşacak. Ülkemizde de yeni yeni gelişen ve büyük bir ivme kazanan E-spor mesleği hakkında bugün sizleri bilgilendireceğiz. 

 

E-spor Nedir? 

   Öncelikle E-spor yani Elektronik Spor ülkemizde yeni gelişen bir meslek dalı olduğunu söylemekte fayda var. E-spor: Çeşitli oyunların internet sağlayıcısı aracılığıyla online ortamda oyuncuların birbirleriyle yarıştığı bir ortamdır. E-sporcu ise bu yarışta yer alan kişilere verilen isimdir.  

 

Yani Bilgisayar Başında Oturarak Yapacağım Bir Spor Dalı Mı? 

   Şu anlık evet. Ama gelişen VR teknolojisi ile hareketli ortamlarda da göreceğimiz bir spor dalı olması için de çalışmalar yapılıyor. Özellikle ailelerimizin büyük tepkisiyle karşılaşsak da, ülkemizde büyük bir ivme kazandığını söyleyebiliriz.

   Her yıl ülkemizde düzenlenen etkinliklerle yüz binlerce seyirciye ulaştığı ve bununla da sınırlı kalmayıp Twitch ve Youtube üzerinden canlı yayınlarla da binlerce seyirciye ulaşan bir spor dalıdır. 

 

E-Spor Bİr Spor Dalı Olarak Ülkemizde Kabul Ediliyor Mu? 

   Elbette. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı bu dalda büyük çalışmalar yapıyor. Ve bu spor ile uğraşan insanları sporcu lisansı dahi veriyor. Hatta Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi büyük takımların yanı sıra artık üniversitelerde E-spor takımları kurmaya başladı. Ayrıca bu takımlara ciddi sponsor destekleri de var. Örnek olarak Turkcell, Vodafone gibi büyük şirketler verilebilir.

 

E-Spor Dalı Hangi Oyunlarda Var?

   League of Legend, PES, FIFA, DOTA, CS: GO, Star Craft, Overwatch, PUGB gibi online oyunlarda bu spor dalı mevcut. Çok ciddi yatırımların olduğu bu oyunlar ülkemizde de büyük rağbet görüyor. 

 

E-spor Bir Meslek Olarak Kabul Edilir Mi?

   Kesinlikle ama kesinlikle evet. Size bir E-sporcunun aylık maaşını söylemek pek doğru olmasa da, yıllık 100 bin liraları bulan bir maaş aldıkları biliniyor. Bu ücret kazanılan turnuvalarla birlikte daha da artabiliyor. Özellikle oyun oynamayı seven insanların odak noktası olan bu meslek, ilerliyen yıllarda gözde meslekler arasında yer alacağı belirtiliyor. ,

 

E-Spor Lisansı Nasıl Alabilirim? 

   E-spor lisansı alabilmek için ilçenizde ki Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlüklerine başvurabilirsiniz.