Plastiklerin pratik olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım. Ama hemfikir olmamız gereken bir konu daha var: Plastikler doğaya zarar veriyor. Dünya'da her yıl 400 milyon ton plastik üretiliyor. Bir plastiğin yok olma süresi  ortalama 1000 yıl. Her gün kullandığımız plastikleri düşündüğümüzde, doğaya karşı büyük bir savaş açmış oluyoruz. Ama unutmamamız gereken bir şey var ki doğa ile yapılan savaşta kaybeden taraf hep biz oluruz. Gün harekete geçme vakti!

 

1) Denizlere ve Okyanuslara Her Yıl 8 Milyon Ton Plastik Atılıyor!

   8 Milyon Ton! Gözümüzde canlandırabileceğimizin ya da hayal edebileceğimizin çok üstünde bir rakam. Yüzyıllarca yok olmadan kalan plastikler, çoğunlukla denizlerde ve okyanuslarda birikiyor. Su, dünyadaki her canlının temel yaşam kaynağı ve günden güne plastiklerle kaplanıyor. Birçok canlının yaşam alanı tehlikede. Fotoğrafta gördüğünüz yer Pasifik Okyanusu. ''Great Pacific Garbage Patch'' yani Büyük Pasifik Çöp Alanı. Fotoğraflar gerçek. Bu atıklar gerçek. Pasifik Okyanusunun yüzeyinde koca bir çöp yığını yüzüyor. Bireysel farkındalığımızı yaratıp plastik kullanımını azaltıp geleceğimize sahip çıkmalıyız.

 

2) Plastiksiz Temmuz

   2011 yılında Avustralya'da birkaç kişi ile başlanan bu hareket şimdilerde 170'den fazla ülkeden katılımcıya ulaştı. Hareketin adı ''Plastic Free July''. Plastik atığın olmadığı bir dünyayı düşleyen milyonlarca katılımcı her yıl temmuz ayı boyunca plastik kullanmıyor. Zor ama imkansız değil. 1 ay boyunca plastik kullanmayan bir kişi bile doğanın hızla kirlenmesini bir nebze yavaşlatıyor. Katılımcı sayısı her gün artan bu küresel hareket ile ilgili daha detaylı bilgiye www.plasticfreejuly.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 

3) Plastiksiz Yaşam'a İlk Adımı Nasıl Atmalıyız?

   Tabii ki tek kullanımlık plastiklerden kurtularak! Plastiği tamamen hayatımızdan çıkarmamız henüz mümkün olmasa da en aza indirgemek bizim elimizde. Greenpeace'in verilerine göre son 50 yılda plastik kullanımı 20 kat artmış. Doğada çözünmesi binlerce yılı alan plastiklerin kullanımının 20 kat artması, doğal kaynakların geri dönülmez bir yok oluşa gireceğinin habercisi. Tek kullanımlık plastiklerin başını elbette ki plastik tabak çatallar ve pet şişeler çekiyor. Kullandığımız ürünlere koyulan belli miktardaki plastiği fark edip hayatımızdan çıkarmamız başlangıç için kolay olmasa da işe sık kullandıklarımızdan başlayabiliriz. İşte birkaç öneri:

   Marketlerdeki plastik poşetler yerine kendi bez torbalarını,

   Pet şişeler yerine cam şişeleri (üstelik daha sağlıklı),

   Plastik çatal-bıçaklar yerine metalle çatal-bıçakları,

   Kozmetik ürünlerinde mümkün olduğunca doğal içerikli olanları tercih edebilirsin.

 

4) Plastiksiz Yaşama Bir Adım da İBB'den!

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni bir proje başlattı. Bu yeni projeyle birlikte İstanbulkart yükleme noktasına geri dönüşüm otomatları koyulacak ve geri dönüşüm için atılan her plastiğin, metalin veya kağıdın değeri kadar İstanbulkart'a yükleme yapılacak. Bu sayede hem ulaşımımızı ücretsiz hale getirebileceğiz hem de çevre kirliliğini azaltabileceğiz. Bu ve bunun gibi projelerin artması dileğiyle.