"Üniversiteyi kazandıktan sonrası kolay abi, yata yata geçiyorsun." diyenlere kanıp şu ana kadar hiç çalışmamış, dersleri takmamış olabilirsiniz fakat vizeler gelip çattığında işlerin pek de söylendiği gibi olmadığını göreceksiniz. Bu cümleleri gördükten sonra içinizi ufaktan bir korku kaplamış olsa da biz sizleri düşündük ve hemen vizelerde işinize yarayacak, notlarınızı dengede tutacak birkaç kurtarıcı taktikle geldik. Taktiklerimizin sınıf birincisi olacaksınız gibi vaatleri olmamakla birlikte bulunduğunuz durumdan daha iyi bir sonuç elde edeceğinizi söyleyebiliriz. Şimdiden kolay gelsin.

1) Sınıfın Çalışkanlarıyla Aranızı İyi Tutun

  O hiç kimseyle muhatap olmadan bütün derslerde istisnasız not tutan kişilerin adeta bir dolar gibi değerlendiği dönemdir vize haftası. Önceki haftalarda eğer bu kişileri rahatsız edecek tavırlarda bulunduysanız geçmiş olsun ancak hala vakit varken aranızı iyi tutup notlarını sizinle de paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

2) Grup Çalışmalarına Katılın

  Tek başınıza çalışmaktan sıkılıyorsanız hele bir de elde çalışacak kayda değer notlarınız da yoksa yapabileceğiniz en mantıklı şey arkadaşlarınızla birlikte çalışmak! Çünkü hepinizin kafasına yerleşmiş bir bilgi ortaya koyuldukça elinize dört beş bilgi daha geçer. Böylece konuları öğrenirken aynı zamanda da karşınızdaki insanlara öğreterek sağlam bir birikim elde etmiş olursunuz.

3) Bir Haftayı Gözden Çıkartın

  Yeni ortamlar, güzel bir kampüs, eğlence, kafeler, gece bizim derken çok güzel haftalar geçirdiğinizden şüphem yok ancak dört seneyi bu şekilde yürütmeniz pek mümkün değil. Bu yüzden işleri dengede tutmak için bir haftanızı gözden çıkartıp derslere yoğunlaşmanızı tavsiye ederim. Zaten sizin gibi birçok öğrenci de o haftalarda vizelerine yoğunlaşacağından pek zorluk çekmeyeceksiniz.

4) Düzenli Notlar Tutun

  Vizeler kapıya dayanmışken bu maddeyi gerçekleştirecek pek zamanınız kalmadı biliyorum ama bunun finalleri ve hatta geçemezseniz bütleri var malesef. Ancak bugünden itibaren düzenli not tutmaya başlar ve önceki haftaların eksik notlarını bir arkadaşınızdan temin ederseniz, bir sonraki sınavlarda çok rahat edeceğinizden hiç şüphem yok.

  İşinize yarayabilecek bu taktikleri uygulayarak vizeleri daha rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. Sizin aklınıza gelen taktikler varsa yorum kısmına eklemeyi unutmayın ki hepimiz faydalanalım. Şimdiden başarılar :)