"Eyvah üniversiteli oldum! Vizeler ve finallere nasıl çalışacağım?" Uzun zamandır başarmak için çabaladığınız hedeflerinize eriştiniz, istediğiniz üniversiteye ve bölüme yerleştiniz. İlk haftaları da kolaylıkla atlattınız, sırada vize/final haftaları var ve telaşlanmaya başladınız. Merak etmeyin, bu yazıda size yardımı dokunabilecek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak öneriler listeledim; keyifli okumalar!

 

1) Nasıl öğrendiğinizin farkına varın.

Hangi çeşit öğrenme tipini benimsediğinizin farkında olmak, size sadece sınav dönemlerinde değil, tüm eğitim yolculuğunuzda destek olacaktır. Genel olarak üç ana kategoriye ayrılan öğrenme stillerinin tamamını hayatımız boyunca kullansak da ağırlıklı olarak tercih ettiğimiz bir öğrenme stili mutlaka vardır. Görsel öğrenme, işitsel öğrenme ve kinestetik öğrenme şekillerinden hangisine sahip olduğunuzu belirleyip, öğrenme eylemine bu kısma hitap eden çalışma şekilleriyle devam etmeniz oldukça önemli. Eğer görsel öğrenen bir bireyseniz farklı kavram haritalarından ya da şemalardan destek alabilirsiniz; işitsel öğrenen bir bireyseniz çalıştığınız konuyu başkalarından tekrar dinleyerek anlamlandırmaya çalışabilirsiniz; kinestetik öğrenen bir bireyseniz hareket halinde çalıştığınız konuları daha iyi öğrenebilirsiniz. Özellikle verim almak istediğiniz çalışmaları, kendi öğrenme şeklinize uygun hale getirmeye çalışınca işinizin daha da kolaylaşacağını siz de göreceksiniz.

 

2) Plan hazırlayın ama aşırıya kaçmayın.

Sınavların başladığı, derslerin devam ettiği, öğrenci kulüplerinin aktivitelerin sürdüğü dönemlerde her yere yetişmek ve başarıya ulaşmaya çalışabilmek oldukça zor. Özellikle vize ve final haftalarınız açıklandıktan sonra, yanınızda sürekli önemli tarihleri not alabileceğiniz bir defter taşıyın. Çok önemli bilgileri ya da dikkat etmeniz gereken değişiklikleri not almaktan çekinmeyin, ders planınızı da çok detaylı olmamak üzere hazırlayın. Hiç esneklik payı olmayan, sadece belirli sınırlarla çizilmiş bir program tam tersi bir etki de yaratabilir. Başarmışlık hissiyle üzerini çizebileceğiniz, maddelerini tamamlayabileceğiniz listeler çalışma şevkinizi arttıracağı gibi, özel olarak o derste ya da o konuda ne kadar ilerlediğinizi görmeye yardımcı olacaktır.

 

3) Bütün derslere çalışın.

Sınav haftası gelip çattığında huzursuz olmamak için, aldığınız tüm derslere zaman ayırıp çalışın. Bilginizden emin olduğunuz ve sınavı başarıyla geçeceğinize inandığınız derslere diğerleri kadar ağırlık verip vermemek sizin tercihiniz, ama sadece bildiğiniz konuları çalışıp diğerlerini göz ardı etmeyin. Bilmedikleriniz ve öğrenmek istediklerinize odaklandığınız bir çalışma sürecine girmek, sizin için en faydalısı olacaktır. Not ortalamanızı olabildiğince yüksek tutmaya çalışmak için, aldığınız tüm derslerin kredilerini inceleyip önceliklerinizi belirlemek de faydalı bir yöntem olabilir.

 

4) Uykunuzdan feragat etmeyin.

Son gece uyumayıp ders çalışmak fikri, sıkıştığınız ve yetişemediğinizi hissettiğiniz anlarda size cazip gelse de, size neredeyse hiç fayda sağlamayacak bir eylem. Sınavdan son gece edindiğiniz bilgilerin çoğunu öğrenmezsiniz, kısa süreli hatırlamanıza yardımcı olacak şekilde ezberlemeye çalışırsınız. Bu nedenle, birey olarak asıl hedefinizin ‘öğrenme’ olduğu derslerde ve konularda, tüm gece uykusuz kalıp ders çalışmaya ‘çalışmak’ oldukça faydasız olacaktır.