Çağımızın en büyük problemlerinden birisi ertelemek… Önce alarmı, sonra saatleri ve hayatı. Hem de hiç farkında değiliz. Ertelediğimiz şeyleri yapabileceğimizin hiçbir garantisi yokken yine de vazgeçmiyoruz. Oysa bu durum beynimizi daha da yoruyor ve bizi çaresizliğe sürüklüyor gittikçe. Bir de ertelediğimizin farkında olmadığımız durumlar var, tam da zamanı şimdi. Yeni yıl, yeni umutlar…

 Neden her zaman pazartesileri seçeriz? Ya da neden ayın 13’ü bize 1’i kadar mutluluk vermez? Peki aranızda hiç ders çalışmaya 21.37’de başlayan var mı?
Bu sorduğum sorulardan muhtemelen en az 1 tanesi sizi düşündürdü. Çünkü pazartesi yeni bir hafta, ayın biri ilk gün ve 21.37 tam saat değil.
 Yeni, ilk, tam… Bu kavramlar nasıl oldu da hayatımızı bu denli etkilemeye başladı? Şimdi muhtemelen abartmayalım diye düşünüyorsunuz. Fakat ufak bir hesapla her gün 21.37’de değil de 22.00’da başladığımız zaman, 3 günde 1 saatten fazla vakit kaybediyoruz ve bunun farkında değiliz, olaylar o kadar masumane geliyor ki.
15 dakikacıktan ne olacak diye düşünüyoruz. 4 tane 15 ‘dakikacığın’ 1 saat olduğunu hesaba katmadan. Dakikalar saatleri kovalıyor, saatlerse günleri ve biz asla farkına varmıyoruz.

 Gelelim en nefret ettiğimiz ama en umutlu olduğumuz güne, pazartesi… Lanet okuyarak başladığımız ve hiç sevmediğimiz bu güne neden bu kadar anlam yüklüyoruz peki? Hani hep pazartesi başladığımız diyetler için pazardan hazırlık yapıyoruz ya. Bilmiyormuş gibi yapma, ‘Zaten diyete başlıyorum bugün hamburger yiyeyim.’ hazırlığından bahsediyorum. E sonra ne mi oldu? Pazartesi annen dolma yaptı, haftaya pazartesi başlarsın sen de. Sadece soruyorum, gerçekten bu kadar anlam yüklüyor musun tek bir güne?

 Geldik en masumuna… 2019’da 27 hedef listemiz. Eminim o listeden sen de hazırladın, hem de 17 aralıkta ve geri kalan 13 gün hiçbir şey yapmadın. Önemli olan tek şey 201’in yanındaki rakamın değişmesi mi? 8 ya da 9 hayatında bu kadar fazla anlama geliyor mu?

 Erteliyoruz… Ama o kadar farkında değiliz ki. Çünkü günler, saatler bizi kandırırken o kadar tatlılar ki kıyamıyoruz. E her yer yılbaşı ağacıyla süslüyken 23’ünde hedef mi gerçekleştirilir canım?
 Sadece fark et ve tam da şu an saati, yılı ve günü bir kenara bırak. Tam, yeni ya da ilk olmasını bekleme. Çünkü herhangi bir uyumluluk senin hayallerinden daha önemli değil.