Hayatımızla ilgili radikal kararlar aldığımız ama genellikle bu kararları uzun süreli uygulayamadığımız yeni yıl dönemi yaklaşmak üzere. Sizlere bu yıl başında bakış açınızı değiştirecek ve kendinizi daha iyi hissettirecek birkaç öneri sıraladık, umarız bu maddeler sizlere yeni yollar açar!

1) Kendinize mektup yazmak ister misiniz?

 Future Me, aslında bir mektuplaşma uygulaması. Fakat onu diğer uygulamalardan ayıran en önemli özellik, gelecekteki herhangi bir zamana mektup yollayabiliyor olmanız. Karmaşık görünse de bu sistem aslında çok basit bir şekilde işliyor. Future Me web sitesinden ulaşacağınız mail ekranına mektubunuzu yazıyorsunuz. İstediğiniz herhangi birine gönderebileceğiniz bu mektubun o kişiye varmasını istediğiniz zamanı da belirtmeyi unutmuyorsunuz. Örneğin günümüzde bundan 7 yıl sonrasına, yani gelecekteki kendinize yollamak istediğiniz bir mektubu bu uygulama aracılığıyla gönderebilir, 7 yıl sonra size ‘geçmişten gelen’ yazıları okuyabilirsiniz. Mail adresini belirttiğiniz herkese atabileceğiniz bu mektuplar, genellikle kişilerin kendilerine mektup yazmaları için tercih ediliyor. Yıllar sonra mail kutunuza birdenbire düşen bu mektuplar size duygusal ve nostaljik anlar yaşatıyor. Future Me websitesinden kendinize mektup yazmaya başlamak için buraya tıklayın.

2) 2019’da yapılması gereken 19 şey!

 Her yeni yılın başlangıcında kendimize birdenbire sözler verir, bugüne kadar gerçekleştiremediğimiz her şeyi büyülü bir şekilde yeni gelen yılla değiştirebileceğimizi sanırız. Genellikle yıl başında planladığımız şeylerin çoğunu yılın sonuna bile gelmeyi bırakın, ocak ayının sonunda terk ederiz. Kendimizi kandırmadan koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmenin yollarından bir tanesi listeler hazırlamak olabilir. “2019’da yapılması gereken 19 şey”, “2020’ye girmeden gidilmesi gereken 20 yer” ya da daha basitinden “2019’da okumak istediğim kitaplar” gibi kişiye özel başlıkları ve içerikleri listelemek verimliliğinizi arttıracağı gibi bir yıl içinde neler başarabildiğinizi görmeye de imkan sağlayacaktır. Sorumluluk göreviyle değil de sadece istediğiniz ve kendinize inandığınız için listelediğiniz bu eğlenceli maddeleri arkadaşlarınızla paylaşarak onlarla kitap ya da film kulüpleri bile oluşturabilirsiniz!

3) Kendimizle ilgili kararlar aldık, başkalarına da yardım edelim

 Be My Eyes, tamamen görme engelli kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir mobil uygulama. Uygulamaya giriş yapıp konuştuğunuz dilleri sisteme kaydettikten sonra, görme engelli bireyler tarafından size gönderilen çağrılara cevap vererek onlara yardımcı olabiliyorsunuz. Kullanıcılar sizden kıyafetlerinde herhangi bir leke bulunup bulunmadığını, alacakları ürünün içeriğini veya yol istikameti gibi karşılaştıkları herhangi bir durum için danışabilirler, siz de bu kişilerin gözleri olarak davranıp sorularını cevaplayabilirsiniz. Özellikle Amerika’da belli bir süredir kullanılan bu yardımlaşma uygulaması maalesef ülkemizde henüz hak ettiği değere sahip olmasa da bunu değiştirmek bizim elimizde. Uygulamanın websitesine buradan ulaşabilirsiniz.