2018 yılının sonuna yaklaşmamızla birlikte, gelecek yıldan beklentilerimiz ve dileklerimiz de yavaş yavaş zihinlerimizde belirmeye başladı. Bu yeni yılda bir yandan bir farklılık yaratmak istiyor bir yandan da buna nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız bu yazıyı okumanın tam zamanı!

Mümkünse her şeyin kaydını tut!

 Hayatımız boyunca pek çok şey yaşıyoruz fakat bunlardan ne kadarını hatırlayabiliyoruz? Hafızamız her ne kadar görevini yerine getirmeye çalışsa da bazı tarihler, anlar ve insanlar aklımızdan olduğu gibi hayatımızdan da uçup gidiyor. Bugüne kadar yardım ettiğiniz insanları, kutladığınız doğum günlerini, hiç beklemediğiniz anlarda aldığınız hediyeleri hatırlayın; kendi hayatınızın minik bir arşivini oluşturun. Anımsayabildiklerinizi ister tarihleriyle yazılı şekilde not edin, ister fotoğraf albümleri oluşturun, ister çeşitli ses kayıtlarını derleyin; yeter ki kaydedin. Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, geriye dönmek ve o anlara ve duygulara farklı bir bakışla bakmak geleceğiniz için anılarınızdan güç almanız sayesinde mümkün olabilir!

Planlarını kısa ve uzun vadeli olmak üzere sırala!

 Her yıl başında yaptığımız en büyük hatalardan biri de gelecek yeni yılın bir anda bizleri değiştirebileceğine inanmamız. Bu yüzden her birimiz genellikle en radikal kararlarımızı yıl başlarında alırız; birdenbire kilo vereceğimize, notlarımızı yükselteceğimize dair inançlarımızı her ne kadar arttırsak da gerekli olan azmi ve kararlılığı sene boyunca maalesef gösteremeyiz. Dolayısıyla her yeni yıl bizim için öncelikle yeni umutlar ve ümitleri simgelese de kısa süre sonra yalnızca hayale dönüşürler.

 Bu yıl yeni bir tutum deneyin, planlarınızı kısa vadeliden uzun vadeliye doğru listeleyin. Olması gerektiğine inandığınız, yüreğinizin en derininden istediğiniz tüm dileklerinizi ve bu hedeflere erişmeniz için yapmanız gerektiğine inandığınız şeyleri birer birer not edin. Yıl boyunca da bu hedefleri gerçekleştirmek için çabalamaktan vazgeçmeyin. Çalışmalarınızın ve verdiğiniz emeklerin bir süreç sonunda başarıya dönüşeceğini aklınızdan çıkarmayın, hayatınızda kökten değişiklikler yapıp bunlara alışmaya çalışmak için zorlanmak yerine yavaş değişimlerle başarıya ulaşacağınıza inandığınız yolda yürümeyi alışkanlık haline getirin.

Zamanın akıp gittiğinin farkına var ve değişime karşı koyma!                   

 Belki de en önemlisi, zamanın hiç kimse ve hiçbir şey için durmadığını hatırla. Öğrenmek istediğin yeni bir dil varsa daha fazla geciktirme, hemen bugün öğrenmeye başla. Uzun zamandır izlemek istediğin filme bir bilet al, çok merak ettiğin o kitabı oku ya da daha uzun vadeli planların için hesaplamalar yapmaya başla. Hangi fırsatın önüne ne zaman çıkacağını kestiremeyeceğin gibi, şimdiden kendine kattıklarının gelecekte hangi konularda sana yardımcı olacağını hayal dahi edemiyor olabilirsin. Fakat şunun önemini unutma, yapman gerekenler listesine ekleyeceğin minik bir madde, gün geldiğinde hayatını bile değiştirebilir. Eğer yeni şeyler denemeyeceksek ve herhangi bir farklılık yaratmaya çalışmayacaksak yaşamımızı nasıl ilerletebiliriz ki? Bu yüzden özellikle bu konuda kaybedecek bir şeyimiz olmadığını hatırlayıp yola devam etmeye çalışmak, hiç değilse çabalamak çok önemli.

 Şimdiden mutlu yıllar!