Haftaya diyete başlayacağım, yarın spora gideceğim, sabah erken kalkacağım, bir sonraki sınava daha çok çalışacağım ve çok daha fazlası bütün bir yıl boyunca ürettiğimiz bahanelerin başında geliyor. Artık çağımızın hastalığı haline gelen ertelemeye dur demenin zamanı geldi. Birkaç detay ile hayatımızı daha düzenli hale getirmek ve planladığımız şeyleri ertelemeden, aksatmadan yapmak mümkün, nasıl mı?

1) Ödül Ceza Sistemi Uygula

 Belirlediğiniz hedefleri yapmakta zorlanıyorsanız, unutuyor ya da erteliyorsanız ödül ceza sistemini uygulayarak verim alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse sınava çalışmanız gerekiyor ama bir türlü başlayamıyorsanız kendinize bugün sınava çalışırsam yarın arkadaşlarımla dışarı çıkacağım/çalışmazsam çıkmayacağım tarzı bir kural uygulayabilirsiniz.

2) Önceliklerini Hatırla

 Yapmak istedikleriniz hayatınıza ne düzeyde etki edecek planlar, neden yapamıyorsunuz? Önceliğiniz sağlıklı olmak için spor yapmak mı havalı olmak için mi? Sebeplerinizin gerçekçi ve geçerli olduğundan emin olun, zira içi boş cümlelerle doldurulmuş bir motivasyon sizi yarı yolda bırakır ve planlarınızı devam ettirecek gücü de kaybetmiş olursunuz.

3) Artı-Eksi Terazisi Yap

 Sizi planlarınızdan alıkoyan bütün sebepleri ve planlarınızı gerçekleştirmek isteme sebeplerinizi yan yana koyun ve artı eksi listesi çıkartın. Örneğin "Sınavlarıma çalışırsam yüksek notlarım olacak./Arkadaşlarımla dışarı çıkarsam güzel vakit geçireceğiz ama notlarım düşecek." tarzı. Bu aşamadan sonra artının çoğunlukta olduğu taraftan yürümek yapabileceğiniz en mantıklı adım olacaktır.

4) Kaybedeceklerini Düşün

 Zamanın akışında yaptığımız tercihlerin sonuçlarını her ne kadar detaylıca düşünemesek de olan olduktan sonra da yapacak bir şey kalmıyor. Tüm bunları yaşamamak için spor yapmazsak, ders çalışmazsak, planladığımız işleri sürekli ertelersek neleri kaybedeceğimizi iyice gözden geçirip iş işten geçmeden tedbirimizi almakta fayda var.

 Hazır yeni yıla girmeye günler, saatler kalmışken; hayatımızı iyice gözden geçirip memnun olmadığımız yaşam şartlarımızı değiştirmek, bizi mutlu edecek bir hayatın peşinden gitmek için çok güzel 365 gün geçecek elimize. Yalnız yeni yıl bahane, değişmek biz istedikten sonra her an mümkün, şimdiden mutlu yıllar!