Psikoloji ilginç bir dünya. Onu bu kadar ilginç yapan da elbette biz insanlar. Dünyada yaşayan insanların tamamının farklı oluşu bize her anlamda inanılmaz bir zenginlik ve çeşitlilik sunuyor. Bu çeşitliliğin en belirgin hissedildiği alanlardan biri de psikoloji. Her bireyin ayrı bir zihin işleyişi ve yaşam deneyimi var ve tabii bununla birlikte getirdikleri fobiler. Şimdi gelin sizleri hayretlerle okuyacağınız ilginç fobiler ile tanıştırayım!

1) Alekterofobi: Tavuk Korkusu

 İlginç ama tavuk kümesine yumurta almaya girenler bu fobiye sahip insanları bir nebze anlayabilir diye düşünüyorum. Zira tavuklar tarafından kovalanan insan sayısı epey fazla. Hatta tavukların uçabildiğini savunan insanlar ondan da fazla.

2) Arachibutyrophobia: Damağa Fıstık Ezmesi Yapışması Korkusu

 Bana sorarsanız en ilginçlerinden biri bu. Gerçekten dünyada bir yerlerde damağına fıstık ezmesi yapışmasından korkan insanlar mevcut.

3) Aulofobi: Flüt Korkusu

  

 Türkiye'de müzik derslerinin olmazsa olmazı flüt, bazılarının korkulu rüyası. Eminim müzik dersinin olduğu gün okula gelmek bile işkence olmalı onlar için.

4) Bibliyofobi: Kitap Korkusu

 Flüt korkusuna şaşırdıysanız, sizi şöyle alalım. Zira bu kitap korkusu flüt korkusunun yanında solda sıfır kalıyor. Böyle bir korkunun literatürde olduğunu bilsem de gerçekten varlığına akıl sır erdiremediğim için yakınlarıma durumun ilginçliğini anlatırken onlardan bir tanesi eski okulunda bibliyofobiye sahip bir arkadaşı olduğundan bahsetti. Anlattıklarından aktarabileceklerim ise şunlar, kişi kitapları kendine yaklaştırmıyor ve yan sırasındaki arkadaşının sırada kitap açmasına tahammül edemiyor. Yani kitabı kendinden uzaklaştırmaya çalışıyor. Arkadaşıma nasıl ders çalıştığını sorduğumda ise, çoğunlukla dijital kaynaklardan çalıştığını nadiren de kağıtla çalıştığını söylemişti. Yani olayın özü materyalin kağıt olmasından çok kitap olmasıyla alakalı.

5) Katoptrfobi: Ayna Korkusu

 Tüm şu derlediğim fobiler arasındaki en makul olanı bence bu. Korku filmlerinin yıllardır değişmez kaynağı aynalar bir dönem hepimizi korkutmuştu. Bu korkunun büyüyüp bir fobiye dönüşmesi çok da haksız sayılmayabilir.

6) Metrofobi: Şiir Korkusu

 Günümüzde epey yaygın olan sevgiliye/eşe şiir okumak herkes için aynı sevecenlikte değil maalesef. Fakat bu durum bırakın sevecenliği, kabus olabiliyor. Sebebini hiç bilmediğim bu fobinin sonu için çeşitli senaryolar canlanıyor kafamda. Eminim sizin de canlanmıştır.

7) Gametofobi: Evlilik Korkusu

 Toplum içinde epey yer edinen hatta sinema ve dizi sektöründe güldürü amaçlı üzerine belki yüzlerce senaryo yazılmış bu fobi gerçek! Tabii birçok dizi ve filmde ''evlilik korkusu'' olarak adlandırılan şey aslında kaygı. Fakat bu fobideki kaygı düzeyinin normalin çok üstünde olduğunu söylemek mümkün.

 8) Eufobi: İyi Haber Korkusu

 Benim en şaşırdıklarımdan biri de bu oldu. Çoğu kişinin gelsin diye yolunu gözlediği iyi haber bazen ürkütücü bir şey olabiliyormuş demek.

9) Ksantofobi: Sarı Renk Korkusu

 Sarı renkten korkmak ilk başta beni biraz güldürse de biraz düşünmeye itti. Çünkü diğer fobilere baktığımda 'helyofobi' adı verilen güneş korkusu olduğuna rastladım. Daha sonra helyofobi ve ksantofobi'ye nazaran dahasık karşılaştığımız limon korkusu geldi aklıma. Sahi ne var bu sarı renginde? Renklerin insan psikolojisinde önemli bir yeri olduğu aşikar. Acaba sarı renginin birden fazla fobiyle kesişmesi sadece tesadüf mü? Bilemiyorum ama sizin de aklınızın bir köşesinde bir soru işareti olarak kalsın isterim.

10) Selonofobi: Ay Korkusu

 İstisnasız her gece gökyüzünü aydınlatan o beyaz daireye karşı bir fobi beslemek hiç kolay olmasa gerek. İnsan nereye kaçar ne kadar görmezden gelebilir bilemedim.

 Bizim sizlerle paylaşacağımız korkular bunlardı. Eğer sizin de bildiğiniz böyle enteresan korkular varsa yorumlarda buluşalım!