Bazen üniversite veya lise hayatımızda yurtta kalmamız gerekebilir. Yemekler yağlı olabilir, sen vejetaryen olabilirsin ya da sevmediğin yemek çıkabilir. Bu örnekleri baya artırabiliriz. Durumumuz öyle olunca kendimize abur cubura vuruyoruz. Hareket etmeyince de abur cuburlar bize kilo olarak yansıyor maalesef. Bu durumun önüne geçmek için her ortamda hazırlayabileceğiniz birkaç önerimiz var. 

1) Sütlü Yulaf 

   Marketlerden aldığımız küçük hazır sütler 3-4 gün normal oda şartlarında genelde bozulmuyor. 2 yemek kaşığı yulafın üzerine küçük boy sütümüzü döküp yiyebilirsiniz. Yulaf içerisinde bolca lif bulundurduğu için tok tutar ve karbonhidrat değeri yüksek olduğu için enerji verir. Eğer ilk kez deniyorsan yulafın tadı değişik gelebilir. Hatta beğenmeyebilirsin. Zamanla alışıyorsun. Ama pişirme imkanın varsa küçük bir tencereye yulafı 4 yemek kaşığı koyup 1 su bardağı sütü döküp lapa kıvamına gelene kadar pişirirsen tadı daha çok hoşuna gider. Pişirme imkanın yoksa içine çiğ badem, çiğ fındık, kuru üzüm gibi yemişler atabilirsin.

2) Muz-Fıstık Ezmesi İkilisi

   Bu ikiliye bayılacaksın. Muz da normal oda şartlarında maksimum 3 gün dışı kararmadan durabiliyor. O yüzden aldığında az almaya dikkat et. Fıstık ezmesi ise marketlerde satılıyor ama çoğu içinde şeker bulunduruyor. Bazı büyük marketlerde şekersiz olanları var. Ya da yurda gitmeden önce evinizde yer fıstığını soyduktan sonra kabuklarıyla fırına atıyoruz üzerine bir şey eklemeden. Yaklaşık 5 dakika 170 derece fırında kalıyor. Daha sonra kabuklarını soyup rondoya atıyoruz. Dinlendirerek yaklaşık 10 dakika çektiğimizde fıstık ezmemiz hazır oluyor. Bir muzun üzerine fıstık ezmesini sürüp yiyebilirsin. Sana hem enerji hem tokluk sağlayacak.

3) Meyveli Yoğurtlar

   Öncelikle yoğurdun normal oda şartlarında dayanma süresinden bahsedeyim. Yoğurt da açılmadığı zaman maksimum 4 gün hayatta kalabilir. Taze meyvelerin çoğu ise genelde 1 hafta dayanıyor. Örneğin elma. Elmayı doğrayıp yoğurdun içine attığımızda kendi meyveli yoğurdumuzu yapmış oluruz. Ve tadı çokta güzel olur, nefis olur, enfes olur. İçine yine yemiş, yulaf katabilirsin. Fıstık ezmesi bile koyabilirsin. Yani meyveli yoğurdunu kafana göre süsle. 

4) Domates ve Salatalık Her Daim Yanımızda

   Domates ve salatalık normal oda şartlarında en az 1 hafta gidiyor. İçlerinde bol miktarda su bulunmasından dolayı hemen tokluk hissi verir. Kalori miktarı ise su bulundurmasından dolayı oldukça düşük. Ayrıca nagatif kalori olarak geçiyor bazı yerlerde. Yani verdiği kalori miktarı yaktırdığı kalori miktarından fazla. O yüzden rahatlıkla tüketebilirsin. Dilersen tam buğday ekmeğinin arasında sandviç bile yapabilirsin.

   Yurt ortamlarında pişirme ya da en azından dondurma gibi olanaklarımız olsaydı seçenekler baya artıyordu. Amaaaa şimdilik bunlarla yetinelim. Eğer işine yarayacaksa bu bilgiler ne mutlu bize. Bunları her ortamda ve her zaman anında hazırlayabilirsin. Sana sağlıklı ve bol olanaklı yurt günleri diliyorum...