Yurtta kalmak belki de hayallerinden biriydi. Küçükken büyüklerimiz “Onu yapma!”, “Buna dokunma, elin yanar.” gibi uyarı cümlelerini çok sık kullanırdı. “Çoraplarını yerine koy ve odanı topla.” sürekli kullanılan cümleler arasındaydı. Yemek masasında da durum farksız değildi eminim. Bu yüzden uyarılardan bunalıp, aileden uzaklaşmayı istemek çok olağandı. Belki bu hayalimiz gerçek oldu. Yani genel anlamda. Çünkü eminim yurt ortamını böyle hayal etmiyoruzdur hiçbirimiz. Tamamen aynı olmayabilir ama yurt bize neler kazandıracak?

1) Yeni Bir Aile

  İkinci ailen olacak. Ailenden daha fazla görmeye başlayacağın ve her şeyini paylaşacağın arkadaşların olacak. Onlar senin kardeşin olacak. Bir öğretmenim demişti ki “Benim öz abim uzakta ama burada iki abim var.”. Bu cümle o kadar hoşuma gitmişti ki. Evet, kardeşin, annen ve baban uzakta olabilir. Sen öz kardeşini seçemezsin ama yurtta kendi kardeşini seçebilirsin. Bu çok büyük bir avantaj! Onlar senin canından öte oluyor çünkü :) 

2) Paranı İdareli Kullanırsın

  Babamız veya annemiz aylık ya da haftalık harçlık verir bize. Hafta/ay sonu bir türlü geçmek bilmez çünkü en başta hunharca harcarsın. Sona çok az bir miktar kalır. Zamanla paranı idareli harcamayı, isteklerin yerine ihtiyaçlarına öncelik vermeye başlarsın ve bu zamanla bir alışkanlık haline gelir. Güzel de bir alışkanlıktır bu. 

3) Kendini İdare Edebilirsin

  Evdeki gibi kıyafetlerin ütülü ve temiz bir şekilde gelmez önüne. Kirlilerini ayırırsın, onların arasından siyahını ve beyazını, tek tek ütülemek... Hepsi sana kalır. Etrafı toplamanı söyleyen biri olmadığı için bir süre sonra kendin topluyorsun. Kaybolma şansı burada daha yüksek olduğundan hepsinin yerli yerinde olması gerekiyor. İleride kendi evin olduğunda daha kolay adapte olabilmen açısından çok güzel bir avantaj. 

4) Hasta Olmamak İçin Çabalamak

  Burada kendi kendine bakmalısın. Sabaha kadar ateşinin düşmesini bekleyecek kimse olmuyor. Bu yüzden sen hasta olmamaya çalışıyorsun. Önünü kendin kapatırsın, akşamları camı kapatmayı unutmazsın, sağlıklı şeyleri daha çok tüketirsin. 

5) İnsanları Tanırsın

  Yurtta istisnasız her çeşit insan oluyor. Kimin nasıl olduğunu, iyiyi, kötüyü burada ayırıyorsun birbirinden. İnsanların bir sonraki hamlesini tahmin edebiliyorsun. Davranışlarından anlayabiliyorsun bir süre sonra nasıl olduğunu. Kısacası minik bir insan sarrafı oluyorsun.

6) Paylaşmayı Öğrenirsin

  Yiyeceklerini, kıyafetlerini, sırlarını kısacası her şeyi paylaşmayı öğrenirsin. Birbirinizin ihtiyaçlarını gidermeyi. Yurt güzel şeydir.

  Şöyle bir özet geçmek gerekirse, yurt bizi hayata hazırlar. Kendi ayaklarının üzerinde durmaya bir tık belki de iki tık önce başlıyorsun. Evet ailenden uzak kalmak kötü ama güzel değerlendirirsen, ders çalışmak gibi, uzak kaldığına değer. Sen başarılı oldukça onlar da seninle gurur duyar ve son olarak bence yurt, annelerimizi daha erken yaşta anlamamızı sağlıyor. 

  Kendine iyi bak ve bizi okumaya devam et.