Üniversitede Zihinsel Engelliler Öğretmenliği bölümünü okumak isteyen, bu mesleği yapıp yapamayacağını merak eden tüm adaylar, bu yazı sizler için! Umarız Zihinsel Engelliler Öğretmenliği yazımız aklınızdaki soruları cevaplayacağı gibi, bölümü daha da yakından tanımanıza yardımcı olur!

 Zihinsel Engelliler Öğretmenliği; duyma ya da görme gibi çeşitli engellere sahip öğrencilerin veya farklı sebeplerden dolayı öğrenme güçlüğü çeken bireylerin eğitimleriyle yakından ilgilenen öğretmenlik branşına verilen addır. Zihinsel Engelliler Öğretmenliği mesleğini yapmak isteyen öğrencilerin lisans eğitimlerini devlet ve özel üniversitelerinde tercih edebilecekleri Özel Eğitim Öğretmenliği bölümlerini seçerek tamamlamaları gereklidir.

 Zihinsel Engelliler Öğretmenliği bölümünün en önemli özelliklerinden birisi öğrencilerinin özel çocuklar olmasından kaynaklı, farklı engellilik alanlarını kapsayan pek çok ders içeriğine sahip olması. Eğitim sürenizin sonuna doğru alacağınız Öğretmenlik Uygulamasıyla da 4 yıl boyunca lisansta öğrendiğiniz bilgileri gerçek hayata ne denli yansıtabildiğiniz sorusu cevap bulacak.

 İşitme engelli, görme engelli, zihinsel engelli ya da üstün zekalı öğrenciler için hazırlayacağınız programların ya da ders içeriklerinin tümü bu bireylerin kişisel özelliklerine, hayattaki ihtiyaç ve gereksinimlerine uygun olmalıdır. Eğitim süreniz boyunca kendinizi hazırlayacağınız çalışma hayatınızda da en büyük önceliğiniz, öğrencilerinizin kişisel ihtiyaçlarını ve öğrenme şekillerini iyice inceleyerek onları doğru şekilde yönlendirmek ve eğitimlerini tamamlamalarına destek olmak olacaktır. 

 Mezun olduktan sonra çeşitli engellere sahip öğrencilerin veya üstün zekalı öğrencilerin öğretmenliğini yapacağınız için, aslında yalnızca öğrencilerle değil,; öğrencilerinizin aileleri ve çalıştığınız kurumun rehberlik ve danışmanlık sistemiyle de yakın bir ilişki içinde olmanız beklenir. Öğrencilerle kuracağınız her sağlıklı ilişki, onların yaşamda daha aktif rol alabilen bireyler olmalarını sağlayacağı gibi, sizin de yaşama farklı yönden ve farklı pencerelerden bakmanıza yardımcı olacaktır.

 Zihinsel Engelliler Öğretmenliği bölümünü tercih edecek bir üniversite öğrencisi adayının sahip olması beklenen bazı özellikler var,: Sabırlı olmak bunlardan en çok bilinen ve dile getirileni! Sabırlı olmak her öğretmenlik branşında önemli olsa da özellikle Zihinsel Engelliler Öğretmenliği alanında neredeyse hayati bir önem taşıyor; öğrencilerinizin kapasitelerini ve içinde bulundukları koşulları daima aklınızın bir köşesinde tutmanız ve bu durumlara uygun davranmanız gerekiyor. Sabırla ve istekle yaklaştığınız her öğrencinizin özel olduğunu ve hayata sizden farklı bir pencereden baktığını da kendinize hatırlatmanız, takınacağınız tutumda size yardımcı olacaktır. Karşınıza çıkabilecek herhangi bir problemde paniklemeden olayları objektif şekilde değerlendirmeye çalışmak, kariyerinizde size destek olacak bir yaklaşımdır. Genel olarak Zihinsel Engelliler Öğretmenliği bölümü, hayatta sahip olduklarınızın değerini daha iyi kavramanıza yardımcı olacak ve sizinle aynı koşullara sahip olmayan bireylerin yaşamlarını geliştirmeye elinizden geldiği kadar yardım edebilmek için çabalayacağınız bir hayatı size sunacak.

 Umarız bu yazımız Zihinsel Engelliler Öğretmenliği bölümünü tercih etmeyi düşünen adaylar için açıklayıcı olmuştur; bu oldukça değerli ve özveri isteyen mesleği yapmak isteyen adaylara başarılar diliyoruz!