Yoğun programlarımız, sıkıcı gelen dersler, zorlu sınavlar bazen bizi o kadar bunaltır ki dinlenmeye, zihnimizi dizginlemeye ihtiyaç duyarız. Bir yaşam felsefesi haline gelen yoga ve meditasyon tam da bunun için var.

   Yoga ve meditasyon birbirini tamamlayan birisini doğru bir şekilde yaptığınızda aslında diğerini de yaptığınız iç içe yaşayan bir sistemdir. Yoga, zihin ve bedenimizin bir bütün olduğu, fiziksel egzersizler içeren bir beden eğitimidir. Yogayı her yaştan, belli bir yaş grubu sınırı olmadan herkes yapabilir. Yoga beden aracılığı ile zihni kontrol eder sakinleştirir ve stresi azaltır. Meditasyon ise bir çeşit odaklanma kabiliyetidir. Yaptığınız işe tüm dikkatinizi verdiğinizde, zihniniz başka yerlere başka düşüncelere gitmiyorsa zaten meditasyon yapıyorsunuzdur. Tabii ki farklı teknikler de var. Zihni sakinleştirir ve daha sağlıklı düşünmemizi sağlar.

1) Yoga ve Meditasyonun Faydaları Neler?

   Harvard Tıp Fakültesi’nden Dr. Herbert Benson, meditasyonun sağlığımıza etkileri hakkında söylediklerine göre meditasyon yapanların kalp atışı ortalama dakikada üç atış azalır, solunum sayısı azalır, bedenin oksijen tüketimi yüzde yirmi azalır, kandaki laktik asit miktarı düşer ve sinir krizleri önlenir. Ve yine bir araştırmaya göre; yirmi dakikalık bir meditasyonun 3-4 saatlik uykuya eşdeğer dinlenme sağladığı ve beynin beta dalgalarında güçlü bir değişim yarattığı bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Yani sadece odaklanma kabiliyeti ve zihin kontrolü sağlamıyor ayrıca vücudumuzda birçok yararlı etkilerin oluşmasını sağlıyor. Yoga da aynı şekilde, vücudu hem fiziksel hem ruhsal yönden tedavi eder. Vücuttaki kıvraklığı ve esnekliği arttırır, hafızayı, kendine güveni, kararlılığı güçlendirir. Yoganın stresle baş etmekte ve dolayısı ile hastalıkların önlenmesinde başarılı olduğu yönünde raporlar bulunmaktadır. Bunlar gibi birçok araştırma sonucu daha var.

2) Beynimizi Geliştiriyor Mu?

   Araştırmalara göre meditasyon ve yoganın beynimizin ön bölgesindeki (beynimizin ders çalışma düşünme gibi faaliyetlerini kontrol eden bölge) gri madde miktarını arttırıyor. Ne kadar çok gri madde o kadar çok konsantrasyon ve duygusal dayanıklılık demektir. Düşünceleri ve duyguları yargılamadan izlemeyi, gözlemlemeyi amaçlayan izleme meditasyonunu yapan insanların daha çok yeni fikir ürettiklerini ve yaratıcılık yeteneklerinin daha gelişmiş olduğun sonucuna varılmış. Yürütülen bir araştırmaya göre düzenli olarak yapılan yoga ve meditasyon dikkat dağınıklığını önlemek için beyin dalgalarını ayarlayabiliyor. Bu da yeni bir bilginin öğrenebilmesini kolaylaştırıp, hafızayı güçlendiriyor.

3) Düzenli Meditasyon ve Yoga

   Bilindiği gibi her iş düzenli yapıldığında verimli olur. Düzenli yapmaktan kastımız her gün veya saatlerce yoga ve meditasyon yapmak demek değil. Bunu vücudunuzun ihtiyaçlarına göre belli bir rutine oturtmak önemli. Bunu kendiniz için bir düzene oturttuğunuz zaman fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak bir bütün olabilirsiniz. Bu da daha sağlıklı olmak demektir. Bedenimiz ve zihnimizin bir bütün olduğunu ve bedenimizdeki bir sorunun zihnimizi, zihnimizdeki bir sorunun da bedenimizi etkileyeceğini unutmayalım.

4) Yoga ve Meditasyona Başlama Süreci

   Yoga ve meditasyona başlamak için asla geç kalmış sayılmazsınız. 7’den 77’ye her yaşta yapılabilecek bir beden eğitimidir. ‘Her şey iyi hoş ama zamanım yok.’ gibi düşünmenize de gerek yok. Siz zaten bu yoğunluktan kurtulmak, kendinizi rahatlatmak için başlayacaksınız. O zamanı kendiniz için yaratmalısınız. İşin özünde yaptığınız her şeyi bir kenara bırakıp tamamen kendinize odaklanmanız gerekir. Stres anınızda veya sadece düşüncelerinizle kalmak istediğiniz bir zamanda rahatsız edilmeyeceğinizden emin olduğunuz ve kesinlikle rahat edebileceğiniz bir ortam da sadece nefes alıp vererek ve birkaç küçük egzersizle bile bu süreci başlatabilirsiniz.