Telefonların yediden yetmişe herkesin kullanabileceği bir araç olması artık kabul edilen bir gerçek. Her ne kadar “3 yaşında çocuk telefonu açmayı biliyor ya hu!” gibi tepkiler son bulmasa da bu duruma da alıştığımız söylenebilir. Yedi yaşındaki bir kullanıcı ile yetmiş yaşındaki bir kullanıcı artık aynı adres üstünde buluşuyor. Bu durum da üreticinin içerik skalasını genişletmesi ihtiyacını doğuruyor. İşte bu yüzden mobil mağazalar olarak adlandırabileceğimiz ‘App Store ve Play Store’ günden güne içeriğini yeniliyor. Bu da biz kullanıcıların alternatiflerinin her geçen gün artmasını sağlıyor. Yani kendi zevkimize ve tarzımıza hitap eden içerikleri bulmak şimdilerde daha kolay. Biz tercihimizi alışılmışın dışında olanlardan kullandık. Tam da bu konu üzerine sizin için güzel bir liste hazırladık. Eğlenirken, zihnini zorlamak isteyenler doğru adres! İşte hazırladığımız liste;

1) Monument Valley 

Baştan söyleyelim fazla şaşıracağınız bir oyun! Oyunun karakteri Ida adında bir prenses. 10 bölümlük kısa bir serüveni onunla ilerleyeceksiniz. Aslında senaryo ve bölümler için kısa diyebiliriz fakat epey yorucu. Oyun boyunca görsel illüzyonlarla karşılaşacaksınız. Ve aslında bu da sizi oyunun sonuna doğru götürecek. Sonunda oyunun tadı damağında kalanlar için devamı iki mağazada da satışta. Aynı zamanda oyunun ücretli olduğunu da belirtelim. 

 

2) Outfolded 

   Outfolded, oynarken sürekli düşünmenizi isteyecek. Oyunda size verilen üç boyutlu cisimleri kullanacaksınız. Aynı zamanda oyun size eşit karelerden oluşmuş bir yüzey, o yüzey üzerinde başlangıç ve bitiş noktaları verecek. En başında göreceğiniz üç boyutlu cisimleri belirtilen yüzeyde başlangıç noktasından bitiş noktasına ilerleteceksiniz. Ama unutmamalısınız ki her hamlede kullandığınız cismin verilen yüzeye değen yüzü silinecek. Biraz karışık görünse de keyif alacağınız bir oyun diyebiliriz. Oyunda günlük olarak verilen bir tane özel bölüm var. Bu bölümleri tamamlamanız size ipuçları kazandıracak. Oyun her iki mağazada da ücretsiz.  

 

3) Rullo 

   Rullo analitik beceri isteyen bir oyun. Aynı zamanda da bu beceriyi geliştirecek bir oyun diyebiliriz. Kategorileri oldukça fazla Rullo’yu ilerlemenizi kaydederek oynayabilirsiniz. Yani ertesi gün kaldığı yerden oyununuza devam edebilirsiniz. 5,6,7,8 birimlik kareler arasından seçtiğiniz bir kare üzerinde oynayacağınız oyunda her satır ve sütunun rastgele verilen bir sayısı var. Satırda bulunan sayıların toplamı o satırın sayısına, sütunda bulunan sayıların toplamı o sütunun sayısına eşit olmalı. Bunun içinse yapmanız gereken tek şey sayıların ışıklarını söndürmek. Can sıkıntısına iyi gelecek, kafa dağıtacak bir oyun. Bizce telefonunuzun bir köşesinde dursun. 

 

4) Aquavias 

   Uzun soluklu oyunlardan bir tanesi. İlk bölümler için çok yorucu diyemeyiz, ama ilerledikçe işler iyice karmaşıklaşıyor. Aslında oynaması kısa ve basit. Yapmanız istenen akan suyu harcamadan başlangıç noktasından bitiş noktasına geçirmek için bir kanal oluşturmak. Bu kanalı oluşturmak içinse sadece verilen parçaları döndürerek birleştireceksiniz. Tabii işi zorlaştıran kısmı hamle sayısı. Bütün bu işlemleri verilen hamle sayısı içerisinde yapmak zorundasınız. En az hamlede bitirerek bölümü üç yıldızlı geçmiş oluyorsunuz. Süre ve hak sıkıntısı yok. Bütün bölümleri tekrar tekrar oynayabilirsiniz.