“Ehe, deli doktoru mu olacaksın sen şindi?” Hayır. Öncelikle biz doktor olmuyoruz, biz ilaç yazmıyoruz, biz hiç kimseye deli demiyoruz. Hatta bu bölüme gelirseniz hocalarınızdan birçok kez “Hasta değil danışan!” isyanını duyarsınız. Çocukları, kadınları, ergenleri, yaşlıları ve herkesi ele alan bir bilim dalıdır psikoloji. Çocuklara üzülür, kadınlarla yan yana savaşır, ergenlerin sivilceleriyle uğraşır, yaşlıların çocuklaşmasını seyredersiniz. Uzay boşluğundaki boşluğu bile anlamlandırmaya çalışırsınız. Kendinizi en nefret ettiğiniz insanın bile yerine koyup onu anlayabilirsiniz, ki bir süre sonra nefret denen duygudan tepeden tırnağa arınırsınız. İşte, burası böyle bir pencere. Açmak istersen de kolu şurada, tammm şurada bak!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Hayır, ikinci senemde kazandım. Ben Yabancı Öğrenci Sınavıyla (YÖS) üniversiteye girdim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Kendimi bildim bileli psikolojiye, insanlarla konuşmaya onları anlamaya, dinlemeye hevesliydim. Bir şekilde yardımım dokunmasını çok isterdim. Bu yüzden psikoloji bölümünü okumak hayalimdi. Tabi ki dönem dönem farklı mesleklere aklım gidiyordu. Fakat o zamanda işin içine herkeste biraz olduğu gibi aile baskısı araya giriyordu. Ailem psikolojiyi daha çok istiyordu, düşüncelerimi hemen değiştirebiliyorlardı.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


4 yıllık lisans eğitiminden sonra psikolog unvanı ile mezun olamıyoruz maalesef ki. Psikoloji bölümü mezunu oluyoruz. Buda demek oluyor ki yüksek lisans birazda şart. Ya da 4 yıllık lisans eğitiminden sonra KPSS ile atanmayı bekliyorsun. Hastanelerde, okullarda, rehabilitasyon merkezlerinde çalışma imkanları var. Benim hedefim öncelikle yüksek lisans yapmak. Klinik psikolojiyi çok istiyorum ama herkesin B planı olmalı deyip endüstriyel psikolojiyi de araştırıyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


YÖS ile girdiğim için biraz kontenjanlar yüzünden şanssızdım. Ek olarak aileme yakın olmak için özellikle yakın yerlerin sınavlarına girdim. Ama üniversitemden hiç pişmanlık duymadım.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evde kalıyorum. Okula ulaşımım çok rahat. Oturduğum yerde bütün otobüsler geçiyor ve hepsi de kampüse gidiyor. Herhangi birine bindikten sonra en fazla 15 dk içinde okulda oluyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Kesinlikle yeterli eğitim verildiğini söyleyebilirim. Öğretmenlerimizin gerçekten çok düzgün bir öğretim programı hazırladıklarını düşünüyorum. Psikoloji bölümü okuyan öğrencilerin hangi dönemde ne ders alması gerektiğini ve nasıl bir yol izleyeceklerini çok açık ve net dile getiriyorlar. Her hafta dönem boyu süren cuma günü seminerlerimiz var. İşinde uzman ve deneyimli kişileri getirip ayrı konularda onları dinleme şansı ediniyoruz.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Okulda yeterince aktif kulüp faaliyetleri var. Aklıma gelen aktif olarak dağcılık, dans grubu, tiyatro, psikoloji, AKUT, TEMA, Havacılık.. Bu kulüpler gerçekten sürekli etkinlikler düzenleyip bir şeyler yapıyorlar. Aydın’da okul dışında pek aktivite olduğunu söyleyemem tabi ki.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Aslında her bölümün kendi içinde zorluğu olduğunu kabul etmek lazım. Psikoloji bölümünde bana kalırsa okumayı,araştırmayı,öğrenmeyi bırakmamak gerekiyor. Çünkü bir konu işlendiğinde onu anlatan onlarca kitap olabiliyor. Daha iyi anlamak için o kitapları alıp okuman sana fayda sağlayabilir. Okulumuzun bana kalırsa en büyük zorluğu staj imkanı sağlamıyor olması.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğitimcilerimiz gerçekten bizlerin ileride onlardan bile daha iyi olmamız için, gerçekten yararlı birer psikolog olabilmemiz için uğraşıyorlar. Herhangi bir eğitimcinin yanına gidersen git ne derdin varsa ve ya sorun hiç sıkılmadan dinler ve çözüm bulma yoluna kadar gider.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okulumuzda Erasmus programı var. Polonya,İtalya ve Romanya ile anlaşması var. Daha lisans bölümümüz yeni olduğu için henüz daha değişim yapan öğrencisi yok. Ama gitmek istersen anlaşmaları bulunuyor herhangi bir sorun çıkmıyor.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Maalesef ki staj imkanı şimdilik sunulmuyor. Ama sunması için öğrenciler arasında neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. En kısa sürede staj için bir şeyler yapmayı hedefliyoruz. Şimdilik her şey bize kalmış durumda.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Ben bu konuda fazlasıyla netim. İnsan hangi mesleği istiyorsa, neyi yapabileceğine inanıyorsa hangi üniversite olursa olsun gitmeli. İnsan istediği zaman nerede olursa olsun kendini bir şekilde gösterip fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilir. İstemediği bölümde ama ismi düzgün bir üniversite de en fazla okulunu bitirene kadar vakit geçirecek. Oradan mezun olduğunda yaşamı boyunca sizce de sevmediği ve istemediği mesleği yapması ne kadar mantıklı olabilir ki? Benim düşüncelerim tabi ki.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Bölümü tam bilmeden gelen öğrenci çok var. Özellikle çoğu arkadaşımız psikolog olarak mezun olmadığımızı bilmiyordu. Meslek yasası haklarını bilmeli. İleride yüksek lisans yaparsa hangi konuda yapabilir diye iyice araştırmalarını tavsiye ederim.


Hemen Psikoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!