1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz

Hayır ilk senemde kazanmadım,1 sene mezuna kaldım. Şunu söylemek isterim ki ilk girdiğim sene hiç çalışmadan mezun kalabilme ihtimalim olduğu için rahattım ve sınava da çalışmadan girip YGS'de 110 bine; LYS'de ise bu sıralamayı 60 bine girdim. İkinci sene mezuna kaldığımda çok çalıştığım halde YGS'de sınav anındaki heyecanımdan ötürü 157 bin sıralamam geldi fakat YGS'nin hiçbir şey olmadığının farkında olduğum için LYS'de bu sıralamayı 40 bine çektim. Diyeceğim şudur, önemli olan sizin ne istediğiniz arkadaşlar. İlk aşamada kötü geçmesi heyecandan olabilir ama LYS ile toparlayabilirsiniz.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında çok fazla değildi. Her EA öğrencisinin olduğu gibi bir hukuk ve Gazi Üniversitesi Siyasal Bilgiler ve Kamu Yönetimi bölümü hedefledim. Fakat sıralamam hukuka yetmeyince ve Gazi siyasaldan da daha iyi bir sıralama gelince alternatif olarak bu bölümü araştırıp tercih ettim (Aile baskısı şöyle etkili oldu, siyasal bilgilere gitmeme olumlu bakmadılar ve istemediklerini sürekli dile getirip PDR'nin daha iyi olduğunu söylediler).

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Herkesin bildiği gibi okullarda rehber öğretmen olma ihtimalimiz var fakat yanlış bilinen şu ki, rehber öğretmen olurken bölümümüzün psikolojik danışmanlık ve rehberlik kısmındaki danışma kısmını pek kullanmayıp genel olarak rehberlik yapıyoruz. Bu alanın devlette atanma şansı olduğu kadar sosyal hizmetlerde çalışabilme, özel öğretim öğretmenliği, özel şirketlere girebilme, bakanlıklarda çalışabilme gibi imkanları var. Ayrıca hukuksal olarak herkesin bildiği gibi boşanma davalarında hakimlerin davalıları hemen boşamaz, eşlerin öncelikle 1 sene gibi bir süre bir danışanla terapi yapma şartı vardır, bu danışan da biz oluyoruz. Ayrıca eğitim fakültesi çıkışlı olduğumuz için formasyonlu olarak fakülteden çıkıyoruz, yani bizler formasyonu Eğitim Bilimi dersini 4 sene görerek alıyoruz, 1 sene para vererek değil :) Kendi şahsıma olan hedef ise öncelikle 1 sene KPSS çalışıp bakanlıklarda ya da eğitim kadrosunda şansımı denemek istiyorum, şayet bunun olmamasına karşı özelde çalışma ihtimalimi de Ankara'da bir eğitim kurumunda çalışıp aynı zamanda Ankara'da köklü üniversitelere yüksek lisans başvurusu yapmak (orta düzeyde olan İngilizce'mi geliştirmek için bu maratonda İngilizce konusunda kendimi desteklemek, gerekirse kurs yardımı almak) ve harici olarak yetiştirme yurtları, sosyal hizmetlerde de kendi isteğim doğrultusunda çalışmak gibi bir ikinci plan kurdum.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Antalya'da doğmuş ve büyümüş birisi olarak doğal olarak yaşadığım yerdeki üniversitenin sıralaması tutmayınca şehrime ve aileme yakın olan yerleri tercih listeme ekledim. Tabii ki de gittiğiniz üniversite hakkında dersine giren öğretmenler hakkında bir araştırma yapmanız gerekir ve ben tercih listeme öğretmenlerini araştırıp, eğitim aldığım süre zarfında verimli geçeceğini düşündüğüm öğretmenlerin olduğu üniversiteleri ekledim. Sonunda kendimi 10 tane net tercih yapmış ve bu tercih sonucunda kendimi hocalarını sevdiğim ve Antalya'ya da uzak olmayan Aydın'da bulmuş oldum.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İlk sene apartta kaldım. 2. yılımda ise yani bu sene evde kalacağım. Aydın çok büyük bir yer olmadığı için üniversiteye ulaşım zor değil en azından kaldığım yer üniversiteye yakın olduğu için kendi adıma böyle bir yorum yapabilirim. Kaldığım yerden üniversite dolmuşla 15 dakika sürmektedir. Sürekli bütün çevrelerden üniversiteye giden bir dolmuş/otobüs vardır zaten.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bu konu hakkında pek fikir öne süremiyorum. Aslında seminerler oldu fakat kendi tembelliğimden bunların üstünde pek fazla durmadım.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Sosyal olarak öğrencilerin özellikle büyük yerden gelenlerin ilk 1 ay nereye geldim ben, çok sıkıcı gibi cümleler kurup ağlayacağı fakat sonrasında ise çok seveceği bir yer Aydın. Sosyal anlamda birden fazla etkinliğin olduğunu da söyleyebilirim. Kulüp/proje faaliyetleri hakkında pek bir fikrim yok ama benim fikrimin olmadığı bunların olmadığı anlamına gelmiyor tabii ki.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Öncelikle bu bölüm eğitim fakültesinde diye sadece bu fakültenin dersini almıyor. Bölüm çok geniş, şöyle ki alan dışı dersleriniz olacak ve alan dersleriniz kadar sizi zorlayacak. Mesela ilk sene felsefe, sosyoloji, antopoloji derslerini eğitim biliminin yanında eğitim felsefesini ayrı olarak görmen gibi birden fazla zorluğu var. Fakat bu buzdağının görünen kısmı, üst sınıflardan edindiğim bilgiler doğrultusunda asıl derslerin yüklenmeye başladığı kısım 2. sınıfın 2. döneminden bölümü bitirene kadar. Üst sınıflardan edindiğim bilgilerden diğeri ise ne olursa olsun 3. sınıfa geçerken alttan dersinin kalmaması çünkü yeterince zor olacağı için bu ayağına taş bağlamak olması demekmiş.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitmcilerin ilgi düzeyi gerçekten oldukça iyi. Direkt zorlayan ya da öğreten, yardımcı olan diye ayıramam fakat şöyle diyebilirim ki bölümümde bulunan hocalar bir yandan zorlayan diğer yandan öğreten ve ellerinden geldiğince yardımcı olan kişiler.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus programı yapıp, öğrencileri yurt dışına yönlendirdiğini biliyorum. Kendim de başvuru yapacağım hatta.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okul bunu sağlamıyor. Bittikten sonra her şey benim çabam ve gayretime kalıyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayata realist bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Öncelikle bu hayatta kişinin kendi geleceğini garanti altına alması gerektiğinii kendisi için öncelikle bu açıdan önemli bir bölüme gitmesi gerektiği düşünüyorum. İkinci üniversite olarak da hayalindeki bölümü okuyabilir, en azından ben böyle düşünüp böyle yapacağım.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Sadece sınavda zor ama sakin olmaya çalışın ve ben bu bölüme sınavda sözelden çok matematik yaparak geldim. Ama sözelden çok derken sözelde de (Edebiyat, Coğrafya) kötü bir netim yoktu, ortalama bir netim vardı sadece matematik netim daha yüksekti. Kendinize güvenin, hayatta önemli olan sizsiniz, bunu unutmayın. İyi şanslar :)

Hemen Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!