1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

 

İlk senemde bu okulu kazandım. Gerçekten tembel bir öğrenci değildim ama çalışmayı sadece not çıkarmak sanarak kazandım, YGS'de 370 binlerdeydim LYS'de de 218 bine çektim ve bölümüme ilk üçte girdim.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Hayalim değildi, aslında Ziraat mühendisi ne onu bile bilmiyordum ama puan gelince en anlamlı yer orası geldi. Bölümü seçmemde ailemin baskısı 2. yıla kalmamam içindi. "En azından bir üniversiteye git, en iyisi olursun." diyerek baskı kurdular.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Bölümüm hakkında özel sektör ve devlet dairelerinde iş var. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda KPSS'den 78 alarak çalışabiliyorsunuz, özel sektörde de seralar, tohum fabrikaları vb. yerlerde çalışabiliyorsunuz. Bayii açma belgesi alıp ilaç bayii açabiliyorsunuz. Ben bitirdikten sonra kendimi dilde geliştirip yurt dışına gitmeyi hedefliyorum.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Aslında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesini çok istiyordum ama puanım yeterli olmadı. Adnan Menderes Ziraat Fakültesinin de geniş arazileri ilgimi çekti hem de kampüsün içine yürüyerek 5 dakikada gidebiliyorsunuz. Fakat Ege'nin arazisi ta Menemen yolu üzerinde.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Koçarlı KYK yurdunda kalıyorum. Okulumuz Aydın'da merkez kampüste değil, Aydın'a 30 dakika olan Çakmaar mevkide. Koçarlı ise fakülteye 15 dakika uzaklıkta ve Aydın-Çakmaar 3 TL, Çakmaar-Koçarlı 1.75 TL.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

İlk geldiğimizde seminere almışlardı fakat çok bilgilendirici bir seminer değildi.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Sosyal olarak çok üst seviyede bir yerde okumuyorum ama yeterince kulüp faaliyetleri oluyor. Binicilik, dağcılık, yamaç paraşütü vb. aktif olarak yapılıyor.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Okulun zorlukları zorlayan hocaları ve ulaşımıdır.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Eğitimcilerin ilgi düzeyi 10 üzerinden 7 diyebilirim zorlayan ve bir o kadar da öğreten bir sistemi var, sınavları zor olur ama hocadan hocaya değişiyor.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Erasmus yeterlilik sınavı ile yurt dışına gönderiyorlar.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

2. sınıfın sonunda okulda zorunlu stajımız var genellikle okulda pamuk toplama, ot yolma, tarla çapalama gibi işler yapıyoruz. 3. sınıfın sonunda ise hocaların da desteğiyle güzel yerlerde staj yapma imkanımız oluyor.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Aslında ben tanınan, ismi olan bi okula gitmektense daha az puanlı ama daha kapsamlı bir okula gitmeyi tercih ederim çünkü artık üniversitedeyiz. Lise gibi değil, daha çok meslek üzerine yoğunlaşıyoruz.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Arkadaşım, gerçekten şu an o kadar çok çalıştın ki emeğin daha iyi okullara layık olsa bile, istediğin olmasa bile hayatta her zaman bardağa dolu tarafından bakmayı da bilmelisin. İstediğim olmadı fakat bir altında daha iyi, daha başarılı olacağıma inanıyorum dersen aslında bütün örmüş olduğun duvarlar yıkılır. Tabularını yık ve daha fazla çalış.

 

Hemen Tarla Bitkileri bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!