1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde kazandım. Meslek lisesinde okuyordum ve yine aynı bölümdü. Son sene staj, derhsane ve okul üçlüsüyle malesef istediğim sıralamaları yapamadım. YGS 188255, LYS 61686di.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Bölüm hayalim değildi. Bölümü seçme konusunda kimsenin baskısı olmadı fakat bir sene daha hazırlanmaya gücüm yoktu. Mental ve fiziksel anlamda çok yorulduğum için puanıma göre olan ve yabancı olmadığım bir bölümü tercih ettim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölümün is yelpazesi çok geniş. Sağlık bilimleri fakültesine bağlı olduğu için hastanelerde çalışabiliyorsunuz. Adalet bakanlıklarında, formasyon alarak okul öncesinde ve meslek liselerinde öğretmenlik yapabiliyorsunuz. Çocuk izlem merkezlerinde sertifika aldıktan sonra aile danışmanı olarak çalışabilirsiniz. Kendinize ait bir okul öncesi kurumu açabilirsiniz. Drama liderliği sertifikası aldıktan sonra bunun üzerine çocuklarla çalışabilirsiniz. Ben okul bittikten sonra hayalimde olan diğer bölümü okumak istiyorum fakat istediğim bölümde devam zorunluluğu olmadığı için bu sürede hastanede çalışmayı düşünüyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Aslında Hacettepe'yi daha çok istiyordum fakat puanıma göre Ankara Üniversitesi geldi.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ailemle kalıyorum. Okula 2 sefer yaparak ulaşıyorum çünkü okul uzakta. Dikimevi denilen bir semtte. Kızılay'dan Ankaray‘a binip Dikimevi durağında indiğinizde okula ulaşmak için bir 10 dakika yürümeniz gerekiyor. Benim evim uzak olduğu için ve sabah saatlerinde trafik yoğun olduğu için 1 saat 20 dakika sürüyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Okul seminerlere ve eğitimlere önem veriyor. Düzenlenen etkinlikler oluyor ama bunlar için öğrenci çabası gerekiyor.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Sosyal bakımdan gerçekten çok kötü olduğunu düşünüyorum. Çünkü sağlık bilimleri fakültesi kampüs içinde yer almıyor. Sadece bir fakülte binası şeklinde ve çok küçük. Cebeci kampüsüne okulun öğrencisi olmanıza rağmen giremiyorsunuz, bu uzun zamandır bu şekilde, değişip değişmeyeceği bilinmiyor. Bazı faaliyetler düzenleniyor ama onlar da kampüslerde olduğu için ulaşım açısından zorlayabiliyor.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Bölümün zorladığı nokta sürekli drama, oyun, materyal gibi ödevleri içermesi. Onun haricinde herhangi bir zorluğu olduğunu düşünmüyorum. Üst sınıflarla iletişim kurmak kolay ve genel anlamda hepsi yardımcı olmaya çalışıyor. Yani en azından Çocuk Gelişimi bölümü açısından bu böyle. Üst sınıflardan öğrendiğim zorluk tabii ki çok fazla staj içermesi ve bunların sürekli raporlanacak olması... Eminim onlar zorlayacaktır.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğitimciler genel anlamda çok çok iyi. Arada illa ki bazı fireler verilebiliyor. Ama onun haricinde bölüm hocalarımızın çoğu öğrenci dostu, gerçekten öğrenmemiz için çabalayan kişiler.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Yurtdışı imkanı ne yazık ki hiç iyi değil. Bu sene bir hevesle Erasmus koordinatörümüzle görüştüm. Bizim bölüm Almanya ve İspanya'ya gönderiyor. Değişim programı yok sadece 3 ay staja gidiyorsunuz. Ama Almanya çok çok uzun zamandır almıyormuş Türkiye‘den öğrenci. İspanya için de okulu bulmak, mail atıp onlardan kabul almak tamamen size ait. Okuldan kabul alırsanız gitme imkanınız var ama hibeli ya da hibesiz gitme durumu da belirsiz muhtemelen hibesiz olur.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü bence bu konuda gayet iyi. Çok çeşitli yerlerde kısaca çocuğun olduğu her yerde çocuk gelişimcilerin staj yapmasını sağlıyor. Tabii okul bittikten sonra ekstra bir durum yok.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Kesinlikle hayalim olan bölüme gitmek için sıradan bir üniversite derdim. Üniversitede ne kadar eğitim alırsanız alın olay aslında şu; kendinizi geliştirmek. Benden daha iyi bir üniversiteden ama aynı bölümden mezun olmuş kişiden çok daha iyi ve yaratıcı işler çıkarabilirim. Bu benim kişisel çabama bağlı. Eğitimin iyi olması tabii ki ön koşul ama kisiler kendini eğitime kapatır ve tamamen pasif olmayı tercih ederse en iyi üniversiteden de mezun olsa bile iyi işler yapamayabilir. Belki de ömrünüzün sonuna kadar yapacağınız bir işten bahsediyoruz, 4 yıl boyunca sosyal olan, adı olan bir okula gitmek için 40 yıl boyunca her gün lanet okuyarak işe gitmeyi göze alamazdım.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Gerçek bir çaba göstermelerini ve yürekten inanmalarını tavsiye edebilirim. Hiçbir zaman hiçbir şeyin, yaşantının sonları olduğunu düşünmemelerini isterim. Çabaladıktan sonra tevekkül edip olayı Allah'a bırakmalarını söyleyebilirim. Ne olursa canları sağ olsun. Çünkü ölümden başka her şeye çare var. Yıllar sonra kendilerini hayal etmelerini ve sabah uyandıklarında ne yapmak, hangi işe gitmek istediklerini düşünmelerini istiyorum, özgürlüklerini... Yorulsalar bile bırakmamalarını tavsiye ederim. Çünkü bıraktıkları anda hiçbir şey ilerde elde edebilecekleri hayattan güzel olmayacak. Tek çare çabalamak ve sabırla güzel günleri beklemek...


Hemen Çocuk Gelişimi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!