Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi Hatice neler yapabileceğini ve neler yapman gerektiğini anlattı! Adı yeni yeni duyulmaya başlamış, mezunu çok fazla olmayan fakat geleceği parlayan bir bölüm daha! Bilgisayarın ve dijitalin her geçen gün globalleştiğini ve geliştiğini unutmadan tercih yapacaksın değil mi?

Dijitalin çağında dijital bir bölüm okumak ister misin?


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Ben bu bölüme DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile geldim. Puanımı ve sıralamamı hatırlayamıyorum fakat ciddi bir emek verdiğimi asla unutamıyorum.. :)

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Bu bölüm benim hayalimdi.. Yazılım ve programlamaya her zaman ilgi duyuyordum fakat eşit ağırlık öğrencisi olduğum için mühendislik bana biraz uzak geliyordu, ben de TM-1 bölümü olan Yönetim Bilişim Sistemlerini tercih ettim. 

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Yönetim Bilişim Sistemlerinin çalışma alanları saymakla bitmez. Yoğun araştırmalarım sonucu "bilgisayar" olan her yerde çalışma imkanımız olduğunu öğrenmiştim. İş bulmak aslında biraz da sizin çabanıza bağlı. Örneğin yabancı dil bu bölüm için çok önemli. Mesela ingilizce... Benim üniversitemde eğitim dili %100 ingilizce olduğu için bu sorun ortadan kalkıyor bizim için, lisede ikinci yabancı dil olarak Almanca almıştım, şu sıralar onu ilerletmeye çalışıyorum ek olarak. Bir de Çince var tabi! :) 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü devlet üniversitelerinde sadece 2 üniversitede %100 ingilizce eğitim veriyor. Bunlardan birisi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi. Araştırmalarım sonucu iyi bir hazırlık eğitimi verdiklerini öğrendim ve tercih etmemdeki büyük etkenlerden biri oldu. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Yurtta kalıyorum. Okula ulaşımım çok kolay. Hazırlık binası Keçiören-Etlik'te olduğu için ulaşım sıkıntı değil. Ama şunu belirtmekte fayda var, merkez kampüs Esenboğa'da. Yani merkezi yerlere ulaşım 1 saat civarı. Orada da yurt var. Okulla ilgili daha detaylı soru sormak isteyenlere yorumlarda yardımcı olmak isterim. :) 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Kesinlikle evet. DGS ile geldiğim için, 2 yıl başka bir üniversitede okudum, buraya gelince üniversite öğrencisi olduğumu anladım diyebilirim bu eğitim ve seminerler sayesinde. Bölümümle ilgili birkaç kez Siber Güvenlik Konferansları düzenlendi. Bilişim Günleri vb. adı altında birçok kez eğitim ve seminerler oluyor. Sosyallik kişiden kişiye göre değişen bir kavramdır. Fakat genel olarak şunu söyleyebilirim, kampüste arada mangal partileri düzenleniyor okul tarafından, bahar şenlikleri oluyor her üniversitede olduğu gibi.. Ama öğrenciyi tatmin etmek her zaman zordur sosyallik konusunda. Hangi üniversiteye giderseniz gidin, hep bir eksiklik hissedeceksiniz bu konuda.. :))

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, hazırlık eğitimi müthiş zor geliyor bana. Ama faydalı oluyor mu diye sorarsanız, kesinlikle faydalı olduğunu söyleyebilirim. Tamamen öğrenci odaklı bir üniversite. Yine de aklınıza takılan bir şey olursa sorun, cevaplayayım.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Ben her zaman hayata pozitif bakan bir insan oldum. Bu soruya olan cevabım size yeterli gelmeyebilir ama ben "zorlayan eğitimci" gözüyle bakmadım hiçbir zaman hocalarıma. Ne kadar zorluklarla karşılaşırsanız, mücadele yeteneğiniz o kadar artar. Bu da başarıyla doğru orantılıdır.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus, Erasmus++ vb öğrenci değişim programları mevcut. Yabancı uyruklu öğrenci sayımız diğer üniversitelerden daha fazla. Bu da bize ingilizcemizi geliştirmemiz için evimizdeki fırsat.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Okulumuz birçok kurumla protokol imzaladığı için, çeşitli imkanlarımız var. Ama her zaman diyorum, kendi mücadelemizle yaptığımız şeyler bizi başarıya ulaştırıyor.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Kesinlikle sevdiğim bölüm! 2 sene önce yanlış tercih kurbanı olarak söylüyorum ki, mezun olduğunuzda hevesle, mutlulukla yapabileceğiniz meslekleri seçin. Sıradan bir üniversitede sevdiğin bölümü okursan, zorluklarıyla da mücadele edebilirsin demektir. İstersen yatay geçiş hakkını kullanıp, "prestijli" bir üniversitede okuyabilirsin. 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eğitim dili %100 İngilizce olduğu için, lütfen bunu göze alarak gelin. İngilizce bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum diyorsanız geç değil, hazırlıkta her şey öğretiliyor zaten. 1 yıl hazırlık eğitiminin ardından bölüme geçince zorlanmamak için programlamaya bir bakın derim. Java ile başlandığı için, buna hazırlıklı olun. Programlamanın yanı sıra Yönetim dersleri de mevcut. Bilgisayar mühendisliği ile işletmeyi harmanlayıp bu bölümü yaratmışlar. Ülkemiz için çok önemli bir bölüm olduğunun herkes farkında zaten. Umarım faydalı olabilmişimdir. Aklınıza takılan noktalarda yardımcı olmak isterim. Hepinize bol şans! :)

Hemen Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!